Demari.fi kirjoittaa "Keskustan ja lestadiolaisuuden verhotusta suhteesta"
Jutussa ei unohdeta mainita laajamittaista lasten seksuaalista hyväksikäyttöä, hengellistä väkivaltaa tai naisten rajattuja oikeuksia.
http://www.demari.fi/politiikka/paakirjoitukset/6967-keskustan-ja-lestadiolaisuuden-verhottu-suhde
Jutussa ei unohdeta mainita laajamittaista lasten seksuaalista hyväksikäyttöä, hengellistä väkivaltaa tai naisten rajattuja oikeuksia.
http://www.demari.fi/politiikka/paakirjoitukset/6967-keskustan-ja-lestadiolaisuuden-verhottu-suhde
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hämmästyttävää, että Demari kykenee johonkin asialliseen juttuun eikä vain Urpiaisen ylistykseen ja Soinin mollaamiseen. Toki keskimääräiselle lukijalle pitäisi selvittää laajaa lievemmin, mistä koko vanhoillislestadiolaisuudessa on kyse.
Nyt heti boikottikampanja Matt veljen johdolla Demareita vastaan.
Kyllä lestadiolaisuus on demareille ongelma ainoastaan yhdestä näkökulmasta: sieltä ei ole tullut eikä tule demareille ääniä.
Niin ja jutullaan Demari vielä varmistaa, että nekin muutamat hairahtuneet, jotka ovat demareita äänestäneet, tulevat järkiinsä. :D Voisiko enää enemmän olla mustamaalausjuttu... ei mitään positiivista mainita!!!
Sipilän valinta puheenjohtajaksi on vl-uskovaiselle punainen vaate, sillä heidän mielestään Sipilä on eriseurainen eli toiseen lestadiolaisjärjestöön kuuluva. VL on mieluummin tekemisissä vaikka julkijumalattoiman kanssa kuin toiseen lestadiolaisjärjestöön kuuluvan henkilön kanssa...
Höpö höpö. Olet väärässä. Minulla keskustalaisena paikallisaktiivina ei ole mitään Sipilää vastaan. Puoluekokouksessa sain hänestä erittäin sympaattisen ja fiksun kuvan. Ja mediassa hän on valintansa jälkeen esiintynyt edukseen.
Sipilää itseään tavallaan käy hieman sääliksi, koska hän saa lestadiolaisen (ihmisten mielissä lestadiolaisuus=nimenomaan vanhoillislestadiolaisuus, vaikka muitakin ryhmiä on) leiman, ja sitä kautta voi leimautua esim. tiukkapipoksi, mitä ei tosiaankaan tunnu olevan.
Ja höpö höpö tosiaankin. Sipilän tausta ei vaikuta suuntaan tai toiseen. Hän itse vakuutti puoluekokouksessa.
Eihän muitakaan ehdokkaita valita sen mukaan, mitä uskonnollista vakaumusta edustaa tai on edustamatta.
Pidetään politiikka ja usko erillään. Vl: nä äänestin hyvillä mielin Sipilää. Hänessä on inhimillisyyttä ja johtajuutta.
Kyllä lestaadiolaisuus vaikuttaa äänestäjiin. Ei varmaan jonkin sortin lestaadiolaiseen mutta lestaadiolaisia karttava jättää nyt myös äänestämättä keskustaa.
Varsinkin vl-uskonto on yksi julmempia uskontoja joita on ja ihmiset eivät osaa pitää Sipilää erossa vl-uskosta, varsinkin kun vl on saanut paljon kielteistä julkisuutta toimistaan. Suviseurojen aikaan meilläkin paikallislehdet kirjoitti kuinka siellä oli nostettu kissa pöydälle kipeistä asioista.
"Sipilän tausta ei vaikuta suuntaan tai toiseen. Hän itse vakuutti puoluekokouksessa. "
No kerropa sitten, miksi Sipilä vastustaa tasa-arvoista, sukupuolineutraalia avioliittolakia? Ettei vain olisi uskonnolliset vaikuttimet taustalla?
Kepu on taantumuksellinen junttipuolue, joka elää kolmakymmenluvulla.
Lappix: ....ja jotkut elävät toisten mollaamisesta.
no no, kepu on Kiviniemen johdolla mennyt oikeistolaisuudessa ohi kokoomuksen. Mitä mollausta se on, vanhanaikainen mikä vanhanaikainen.
Lappix:Kauneus on katsojan silmissä. Se, miten arvotamme ja arvostamme toistemme näkemyksiä, kertovat enemmän meistä itsestämme kuin siitä,jota arvioimme. Sanamme ja tekomme paljastavat aina sisimpämme. Vanhanaikaiseksi leimaaminen on yritys asettua ylempään positioon. Vanhanaikaisuudessakin voi olla omat hyvät puolensa ja piillä syvää viisautta.
"Vanhanaikaiseksi leimaaminen on yritys asettua ylempään positioon."
ja tuoko sitten ei ole?
Kyllä minä muistan sen. kun tulin äänestysikään, nii täti selvitti minulle sitä, ettei sovi äänestää muita kuin kepulaisia.
Ja siitäkös traumatisoiduit? Kaipa sitä jokainenoman puoluekantansa valitsee ihan omia aivoja käyttäen.
Miten sitä uskaltaa mitään muuta puoluetta äänestää kuin keskustaa? Jos äänesti muuta puoluetta kuin keskustaa niin seurasi hoitokokous ja heitettiin saatanalle.
Muut puolueet ovat syntiä vain keskusta on ollut SRK:n hyväksymä. Nykyään ehkä uskaltaa salaa äänestää muitakin puolueita, mutta yleensä etusijalla edelleen kepu.
Eikös nimenomaan ns. keskustan k-linja ollut mieluisin 70-luvulla.
"Kaipa sitä jokainenoman puoluekantansa valitsee ihan omia aivoja käyttäen. "
Tottahan tuo, muiden keskuudessa, mutta ei 70-luvun SRKlestadiolaisuudessa.
Hyvä että vastauksen tyylistä huomaa sinun olevan SRKlainen, miten te kaikki osaattekin kirjoittaa yhtä ystävällisesti. Onko se opistojen opettamaa?
Määrätty >ylhäältä< pitää äänestää keskustaa tai kokoomusta.
Vanhastaan tiedetään mm. Suomalaisen Yhteiskunnan tuki-säätiön (SYT), Maalaisliitto/Keskustapuolueen sekä SRK:n rahoituskytkökset vuosina 1958.1962-1965-1966 eduskuntavaaleissa.
Monet vl-uskoiset luulevat vieläkin, että SYT-rahoja ole koskaan vastaanotettukaan, vaikka SRK:n miehet ovat käyneet jopa poliisikuulusteluissa, joissa he kertovat mitä tapahtui.
Tytti Isohookana-Asunmaan kirjoittamassa Keskustapuolueen historiassa SYT-rahoista kerrotaan niinikään. Monet vl-uskoiset luulevat edelleenkin, että teksti on pelkkää satua.
Artturi jämsenin ja useiden keskustavaikuttajien toimesta toteutettiin operaatio jonka tarkoituksena oli vaikeuttaa mm kokoomukseen kuuluvien jäsenien toimintaa yhteisössä. Tässä olisi historiantutkijoille mielenkiintoinen kohde.