esinahka ei liu terskan taakse

Niin. Keskustelun nimi kertookin jo kaiken oleellisen. Erektiossa terskaa ei saa näkyviin kun jonkun neljäsosan ja löysänä puolet. Onko muilla pojilla sama ongelma? Ite täytän koht 16 vuotta. Haittaako tää tyttöjä paljon sänkyhommissa? Kun kondomin käyttöohjeessa sanotaan, että esinahka pitää liuttaa terskan taakse ennen kondomin laittoa, niin mihin tää perustuu ja onks se pakollista. Mitä pitäis tehdä? Auttakaa!
4398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Haloo!

Äänestä

Sinun pitää alkaa venyyttämään esinahkaasi, jotta se menee myös seisokissa terskan taakse. Esinahka on ohutta nahkaa joka venyy helposti. Vedä hitaasti esinahkaa taaksepäin esim. suihkussa tai laita vähän käsirasvaa tai öljyä terskaan. Kun teet tätä monta kertaa päivässä aina hetken parin viikonkin aikana, niin kyllä taatusti venyy. Terska pitää pestä ainakin kerran päivässä lämpimällä vedellä ja nestesaippualla, ettei terskan taakse synny tulehduksia.
Tämä on yleinen vaiva pojilla ja lähes kaikki joutuvat venyyttämään esinahkansa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

Jep jep, aika yleistä taitaa olla että pitää venytellä. Mut jos ei ala venyä toi esari nii kantsi mennä lääkärille (urologi). Saat jotai venyttävää voidetta ja jos sekää ei auta nii sit leikkaavat pois just sen kireen osan esarista. Siitäki toipuu eli ei tarvii pelätä.

Pojilla/miehillä siemensyöksy tulee kun paljas terska saa tarpeeksi paljon "ärsytystä" eli tavallaan hankausta. Jos terska on esinahan alla piilossa kun oot yhdynnässä niin siemensyöksy ei saata oikein onnistua. Ehkä sit myös kondomi pysyy paremmin paikoillaan kun esinahka ei ole terskan päällä (?).

Sit jos ootte ilman kondomia nii tiukka esinahka ei varmaan haittaa yhdyntää. Tyttöjä ehkä kiinnostaa eniten se että peset sun peniksen huolellisesti ennen yhdyntää. Ja laitat ehkä jotai liukuvoidetta nii menee helpommin sisään. Tosin ilman kondomia ei paljon kannata olla muuten kuin jos tytöllä on ehkäisypillerit käytössä. Kummallakaan ei sit saa olla mitää sukupuolitautia jos ootte "paljailtaan" ilman kondomia. Ja tytöllä kantsii olla se joku papilloma-rokote.

En tiä oliko näistä mitää apua mut ehkä ainaki lukemisen iloa? Juuuh...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kdkdkmdkfkd kirjoitti:

Niin. Keskustelun nimi kertookin jo kaiken oleellisen. Erektiossa terskaa ei saa näkyviin kun jonkun neljäsosan ja löysänä puolet. Onko muilla pojilla sama ongelma? Ite täytän koht 16 vuotta. Haittaako tää tyttöjä paljon sänkyhommissa? Kun kondomin käyttöohjeessa sanotaan, että esinahka pitää liuttaa terskan taakse ennen kondomin laittoa, niin mihin tää perustuu ja onks se pakollista. Mitä pitäis tehdä? Auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu