Nyt viisaat kertokaa

tyhmä

Minulla on hyvä tuttavani siivoojana ja on mennyt kamalan tekniseksi puhe - eli en ymmärrä mitään. Eli mitä ihmeen eroa on yhdistelmäkoneella ja lattianhoitokoneella. Kummallakin pestään lattioita - sen tiedän, mutta kummallako vahataan ja kiillotetaan vai kummallakiko? Ja mitä ihmettä on sumuvahaus?
Kun oli joskus puhetta, että voisin tuurata jos saan ohjeistuksen koneiden käyttöön, mutta kun en ymmärrä edes noiden koneiden eroja..
Kertokaa nyt viisaat tietonne, ettei tarvitse tyhmänä ihmeillä tutun puheita...
Ja tuurauspuhe jäi kyllä tuurauspuheeksi - enhän uskalla lähteä kun tuntuu että pitää olla insinööri ennenkuin uskaltaa lattioita hoitamaan lähteä. Hatunnosto teille siivoojat.

2

2537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luuttu

      Yhdistelmäkoneet on niitä isompia (joissa on puhdas ja lika vesisäiliöt )tosia työnnetään mutta uusimmat ovat itse vetäviä.
      Näillä pestään ja hoidetaan lattioiden vahapintoja, peruspesuissa nämä ovat myös oivallisia käyttää nopeuttavat työskentelyä vahanpoistossa.Viikottaisessa käytössä pidentävät lattiapinnan vahan kestävyttää ja yleis ilme tiloissa on aina siisti.
      Lattianhoitokoneet on niitä (varrellisia)joilla voi sumupuhdistaa(tosi harvoin enään tätä menetelmää käytän itse)ja ovat apuna peruspesuissa pienemmissä kohteissa missä yhdistelmäkonella ei pääse.
      Tarkoitat varmaan sumupuhdistusta vahaus kuulostaa oudolta?
      Eli lattianhoitokoneessa on varressa pieni säiliö jossa on pesuneste joka sumutetaan suoraan koneesta lattiapintaan ja koneen pesu/kiilotus laikka hoitaa työn.(aika antiikkinen menetelmä)
      Mutta sitten on SHS pesevä korkeakierroskone ja SH korkeakierroskone joka taas ei sovellu pesemiseen vaan hoitaa ja elvyttää vahapintoja ja jättää kaupanpäälle kiiltävän ja kauniin lattian.
      Ei se lista vielä tähän lopu on verkkovirtaisia(ei hyviä käytössä) ja akkukäyttöisiä koneita.
      Erikseen vielä painepesurit mattopesurit joka työhön omat koneet.Porraskoneet vesi-imurit ymm..
      ÄLÄ koske koneisiin ellet tiedä takulla mitä teet, työnantaja on vastuussa mikäli eivät kouluta sinua riittävästi käsittelemään ja TUNNISTAMAAN erikoneita.

      Jokaisessa koneessa on arvokilpi josta näet koneen kierrosluvut mitä alhaisempi sitä todennäköisemmin se soveltuu märkäpesuun ja mitä korpeampi sitä vähäisemmällä nesteellä kone hoitaa työn.Varmista että sinulla on käytössäsi laikka kartta siitä näet minkäväriset laikat sopivat millekkin työlle ja koneelle väärä laikka väärässä koneessa on katastrofi.Toisissa lattianhoitokoneissa kuten yhdistelmäkoneissakin vetoalusta laitetaan koneen alla ja vain ajetaan päälle , mutta poikkeuksiakin on varmista millainen vetoalustan kiinnitys koneissa joita käytät on vaarana että satutat itsesi tai tuhoat kiinteistöä käynnistäessäsi koneita.
      Korkeakierros koneissa on erilainen käynnistys ne pidetään hieman lattiasta irti käynnistettäessä ettei vetoalusta/laikka pyörähtäessä käyntiin polta lattiaa .Samoin pysäyttäessä vetoalusta nostetaan hieman lattiasta irti ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA laske käsiäsi irti ennen kuin kone on pysähtynyt kokonaan kun kyseessä on korkeakierroskone se jatkaa todella voimallisesti pyörimistä ennen kuin pysähtyy.
      Varo käyttämästä konetta liian lähellä jalkalistoja tai ovia ym.. koneen kierrosnopeus polttaa pintoja.
      Tavallinen lattianhoitokone käynnistetään vetoalusta/laikka lattiassa kiinni.
      Käy valmistajajien sivuilla esim.. Taski Aramis ja katso millaisia eroja koneissa on.
      Taskilla on hämmästyttävän saman näkösiä korkekierros ja lattianhoitokoneita väärässä paikassa väärä kone ja menetelmä tulee kalliiksi työnantajalle.
      Vielä sitten aineet mikäli käytät esim korkenopeuskoneessa taskia lattiasta jää kaunis kiiltävä (vahatun näköinen) ja käytät perään(seuraavalla kerralla)yleispuhdistusainetta lattiasta tuleekin suttuisen harmaa, kysy miten käyttämäsi aineet reagoivat toistensa kanssa .
      pesuaineissakin piilee riski sotkea enemmän kuin siistiä pintoja.
      Toivottavasti tästä oli apua.

    • maailma muuttuu1

      Maailma muuttuu. On kone joka ei lähde käsistä vaikka irroittaa kädet. Samoin vahanpoisto ilman kemikaaleja. KVG. vahanpoisto ilman kemikaaleja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1727
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1686
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1463
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1238
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1122
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1000
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      899
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      887
    Aihe