Ensimmäinen "oma" asuntoni.

valtsu

Taisin olla jotain viiden-kuudentoista, kun sain niitä ensimäisiä työpaikkoja "vieraan" palveluksessa. ja sain Isäni suostumuksen siirtyä kotitalosta verstaan toimistohuoneeseen punkkaamaan.Mulla Isän vanha vuodesohva, kirjoituspöytä, tuhkimo ja tyhjä maitopurkki juomavettä varten. Joo! ja oikeus käyttää verstaan vessaa, vettä ja sähköä työpalvelusta vastaan, jos en ollut töissä t.koulussa. Yöt oli kyyylmiä, mutta aina ne kotiolot voitti. Ilmakko aina vieressä ladattuna hiiriä ja rottia vastaan.(silloin ei ollut kunnallita jäteuolltoa). Rotat saattoivat olla semmosen pienen kissan kokoisia ja mulla välillä voileipä eväänä, mistä saattoi tulla joskus aika nahina.
Aamu alkoi verstaan pannun nuohoamisella, jonka jälkeen lämmitys antrasiitilla, tuvebriketeillä, tai mitä sattui olemaan. Turvebriketti,sittenkun sen sai palamaan,;väliin autonrenkailla, taijollai, mitä sattui olemaan, haisi paskalta. Eli menit mihin vaan, niin aina haisit pahalta. Eivät mun vanhemmat kieltäneet mua kotona pesulla käymästä, tai muutenkaan.Mutta että tämmöinenkin tarina.

5

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi mölli itse

      Hieno tarina, voisi olla hyväksi nuorille lukea. Nyt kun ensimmäinen asunto pitää olla melkomoista luksusta. Keskustasta, hyvässä kunnossa, pakastimesta ja pesutornista rutistaan ja pari rotukoiraa muuttaa mukana. Hohhoijaa, on tämä maailma muuttunut (eikä kaikessa parempaan). Niin ja vuokraisäntä on mölli, kun vaatii kahden kuukauden vakuutta.

    • Joo, tarinana hyvä, mutta mulla tosi. Hartiapankissa onneksi riitti varaa silloin, mutta nyt... SSaatanan sairas raakki. Isäni sotien veteraani. Hän hevonvitut välitti, missä mä olin, kunhan töitä tein.Semmonen juttu. -Ei tarina.

    • Eiköhän tämän vois jo poistaa tästä tuskin homma voi olla mua perseemmästä
      Mua kuuskytluvulkidutettiin ,kun mul oli ne yhet houhut vain ,niinku ei oo vieläkää. sill0o räpistätiedettii niiet pdettii siitmitst saitkii.

      isätoliisiisiisillonnii netekijatisetjäikii mutkoskaaneei kusettanu jasentakiasäootnyhanu.JOU.

    • Öky Jamppa

      Taidanpa ottaa pari siiderit taas omassa kämpässäni Helsingin luxusalueella.

    • juhvi1

      Juhvi tässä komppailee. paljonon virunut vettä kokkelissa.Samalla tontilla vielä, mutta eri kerrksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7287
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4265
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3762
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1980
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1467
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      70
      1456
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      179
      1122
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1108
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1030
    Aihe