Miten saan laitettua työkaluriville ja muihinkin paikkoihin Outlook Expressin Windows Liven sähköpostin tilalle. Esimerkiksi tuonne näytön oikealla yläreunasta vähän alaspäin jossa on mökin ja tulostimen kuva, kun klikkaan sitä niiden välissä olevaa sähköpostin kuvaa, niin aukeaa tuo Windows Live, vaikka oletussähköpostina on minulla Outlook Express, ja samoin siinä kohdassa jossa lukee sivu ja kun klikkaan sitä niin kohdista lähetä sivu sähköpostilla ja lähetä linkki sähköpostilla, niin aukeaa molemmissa tuo Windows Live. Ennen oli Outlook Express siinä mutta järjetelmän uudelleen asennuksen yhteydessä tuli tuo pahuksen Windows Live kuvioihin. Siis miten saan kaikkialle tuon outlook Expressin? Kiitoksia etukäteen!
Outlook Express Windows Live sähköpostin tilalle, miten?
Outlook Parempi
9445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Outlook Express on vanhentunut tuote, jonka Windows Live Mail on korvannut jo vuosia sitten. Ellet sitten tarkoita Office paketin mukana tulevaa Outlook -ohjelmaa, joka on eri asia kuin Outlook Express.
Heitä se OE jo mäkeen, tai mikä parasta, lopeta erillisen ohjelman käyttö kokonaan.
"..lopeta erillisen ohjelman käyttö kokonaan."
Kannattaa käyttää oikeita sähköpostiohjelmia, eikä mitään selainpostirimpuloita gmail poislukien.
http://www.mozilla.org/fi/thunderbird/
Windows Live Mail on paras ilmainen sähköpostiohjelma tällä hetkellä. Thunderbird on jotenkin vaan omituinen nykyisin.
Mozillakin tajuaa, ettei erillisiä sähköpostiohjelmia enää tarvita.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2012/07/07/mozilla_lopettaa_thunderbirdin_aktiivisen_kehittamisen
Järjestelmän asennuksen jälkeen käytin ensin tuota Windows Liveä, mutta se oli jotenkin sekavan oloinen, kun on tottunut Outlook Expressiin. Ensin ulkoasu näytti vähän samanlaiselta ja ajattelin ryhtyä käyttämään sitä, mutta käytössä ei ollutkaan niin selkeä kuin Outlook Expess. Ja tottumus on toinen luonto. Jostain muuten keväällä luin, että Outlook Express on edelleen tätä päivää, vaikka on sieltä viime vuosisadan puolelta. Siinä kehuttiin juuri selkeitä perusasioita joita käyttäjä haluaa, eikä siinä ole mitään kommervenkkejä sotkemassa.
Juu-u, miltähän vuodelta kehumiset oli. Eihän siitä ole paikattu edes reikiä varmaan viiteen vuoteen joten tervetuloa haittaohjelmat ovista ja ikkunoista.
Outlook Express on vanhentunut tuote ja on aika turvaton käyttää, eli käytä sitä Windows Liveä vaan tai vaihda toisen merkkiseen ohjelmaan.
Vanha tai ei, mutta siis: Miten saan vaihdetuksi Outlook Expressin tuon Windows Liven tilalle, kuten alkuperäinen kysymykseni on? Täytyyhän joku konsti olla! Ei auta vaikka oletussähköpostiksi laitaa Outlook Expessin. Veslintua haluan heittää tuolla Windows Livellä vaikka kuinka hyvä olisi.
Ostat satasella huuto.netistä käytetyn Win98:n, siinähän on OE valmiina. Siis nimenomaan siinä win98 OEM (=Outlook Express Mukana) versiossa.