Kokemuksia?

Vaihtariksi(ko)

Olen jo jonkin aikaa halunnut lähteä vaihto-oppilaaksi. En olisi varmaankaan lähdössä kovin kauas ja tällä hetkellä olisin kiinnostunut venäjästä, joten sinne voisin ehkä lähteä. Olisi parikin ongelmaa, joihin toivoisin asiallisia vastauksia :)

1. Miten saan vanhempani suostumaan lähtööni? Äitini ei ole ihan asiaa vastaan, mutta ei sitä innoissaan kannatakaan. Isältäni en ole vielä edes kysynyt. Olisiko vinkkejä vanhempien suostutteluun tai omia kokemuksia vanhempien reaktioista?

2. Mikä järjestö on luotettava ja kohtuu hintainen? Olen katsellut muutamia sivustoja ja kaikki lupailevat vaikka mitä, mutta mihin voi luottaa. Muutamia keskusteluja lukeneena, olen huomanut, että monet sivustoista valehtelevat.
Olisiko tämä -http://www.afs.fi- luotettava järjestö? Kokemuksia?

3. Selviääkö Venäjällä, vaikka ei osaisikaan kieltä kovin paljoa? Tiedän, ettei siellä puhuta paljoa englantia, mutta pärjääkö aluksi ihan vain venäjän kielen alkeilla?

4. Millaisia hostperheet Venäjällä ovat? Kokemuksia?

Jos osaisitte vastailla noihin kysymyksiin olisin todella iloinen. Muutenkin olisi kiva kuulla paljon erilaisia kokemuksia eri järjestöistä ja maista :)

4

237

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kpo!

      1. Kysyt vaan rohkeasti ja puhut asian selväksi kuinka kovasti haluat lähteä.
      2.Rotaryllä itse olen lähdössä joten suosittelen sitä.(selvästi halvin) Luoettava järjestö
      3.Etköhän pärjää jotenkin alkeilla, reenaat vaan kovasti niin kieli tarttuu
      4. Ei ole kokemusta, mutta hyvällä tuurilla tulee hyvä ja huonolla huono:D

    • Vaihtariksi(ko)

      Kiitos vastauksesta! Varsinkin tuo ensimmäisen kysymyksen vastaus oli tärkeä ja tuo varmasti toimii :) En tullut ajatelleeksikaan ihan noin kertoa asiasta.

    • e-k vaihtari

      1. Itse olin puhunut vaihtariksi lähtemisestä jo melko skidistä saakka, jtn varsinaista keskustelua en siitä asiasta onneksi joutunut käymään.
      Tietenkin kovin perhekohtaista, mutta oman perheeni vakuuttavat eniten vaihtariudesta koituvat hyödyt (kielitaito, itsenäistyminen, verkostoituminen, hyöty työelämässä jne). Esität asiat tiiviisti, sekä valmistaudut vastaamaan kysymyksiin esim. hinnoista yms. Kannattaa antaa heidän ihan rauhassa mietiskellä ja sulatella asiaa; monelle vanhemalle ajatus oman kullannupun lähtemisestä yksin vuodeksi ulkomaille on karmiva.

      2. Rotarit muuten hyvä, mutta jos itsellesi kovin tärkeää päästä juurikin Venäjälle, niin en suosittelisi, koska hakiessasi Rotareiden kautta tulisi sinun olla valmis lähtemään johonkin valitsemaasi kolmeen maahan.
      YFU:n kautta olen itse lähdössä ja suosittelen vahvasti. AFS:sta en ole hirveästi myöskään mtn negaatiivista kuullut.

      3. Kyllähän tietenkin elossa pysyt, mutta varaudu aluksi olemaan keskusteluissa se hiljaisempi osapuoli. Vältä myös mahdollisimman paljon englannin käyttöä, sillä se jää helposti "päälle", ja on haastavampaa vaihtaa venäjälle.

      4. Ei ole henk. kohtaisia kokemuksia, mutta vaihtarijärjestöt varmasti antavat vihiä siellä vaihtareina olleista jos otat heihin yhteyttä. :D

      Onnea hakuprosessiin !

    • Vaihtariksi(ko)

      Kiitos neuvoista!

      Itse katselin YFU:n ja AFS:n sivustoja sekä selailin keskustelujakin niistä ja kummastakaan en hirveästi mitään negatiivista huomannut.

      Vanhemmille kertomisessa annoit myös hyviä vinkkejä. Täytyykin valmistautua kysymyksiin ja kertoa vaihtoon lähtemisen hyödyistä. Ja itsekin ajattelin, etteivät he halua omaa kullannuppuaan päästää yksin ulkomaille vieraiden sekaan, mutta ehkäpä he suostuvat jos onnistun vakuuttaamaan heidät asiasta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      1367
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      249
      1185
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1014
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      59
      986
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      890
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      843
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      785
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      720
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      703
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      124
      642
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      85
      601
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      26
      600
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      524
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      514
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      507
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      477
    Aihe