Mistä aloittaa scifin lukeminen?

Sana on vapaa

Olen 18-vuotias tyttö /nainen (riippuen mistä näkökulmasta ajattelee) joka on jo jonkin aikaa halunnut tutustua scifiin, mutta ei ole tiennyt oikein mistä aloittaa. Olen tähän mennessä lukenut vain dystopioita ja muita ei-niin-"perinteistä" scifiä, joten oikeastaan voitte ehdottaa mitä tahansa. Toivomuksena olisi että ei nyt mitään eeppisen pituista sarjaa tai tiiliskiviä näin alkuun ehdotettaisi.

Sana on vapaa!

16

1783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elenthil.

      Viestisi on tv-srjojen alueella eikä kirja-osastolla mutta hyvä näin, olisi luultavasti jäänyt minulta muuten huomaamatta :)

      Frank Herbertin Dyyni-kirjat vaikkapa ensimmäisenä.

      Douglas Adams - Linnunradan käsikirja liftareille-sarja, huumoriscifiä

      Iain M. Banks - Muista Flebasta ja Pelaaja kirjoista voi aloittaa

      Greg Bear - Veren musiikkia

      Alfred Bester - Määränpäänä tähdet

      David Brin - Tähtisumu täyttyy

      Orson Scott Card - Ender

      Harry Harrison - Ruostumaton teräsrotta

      Risto Isomäki - Kristalliruusu / Gilgamesin tappio

      Daniel Keyes - Kukkia Algernonille

      Stanislaw Lem - Solaris

      Jeff Long - Helvetin piirit / Helvetin sydän

      Larry Niven - Rengasmaailma

      Flann O'Brien - Kolmas konstaapeli

      Frederik Pohl - Avaruuden portti

      Alastair Reynolds - Ilmestysten avaruus muut

      Carl Sagan - Ensimmäinen yhteys

      Clifford Simak - Väliasema

      Strugatski - Stalker


      Näillä luulisi pääsevän alkuun.

      • Sana on vapaa

        Voi ei, tulin jotain googlen kautta niin kävi näin, mutta eipä voi mitään.

        Kiitos!


      • dfsdfasdfdssd
        Sana on vapaa kirjoitti:

        Voi ei, tulin jotain googlen kautta niin kävi näin, mutta eipä voi mitään.

        Kiitos!

        "tulin jotain googlen kautta"

        Mitä tuo tarkoittaa? :D


      • Sana on vapaa
        dfsdfasdfdssd kirjoitti:

        "tulin jotain googlen kautta"

        Mitä tuo tarkoittaa? :D

        Googlaa vaan soumi24 scifi ja päätyy tänne eikä kirja puolelle :D


    • docdoc

      Isaac Asimov

    • muutamaehdotus
    • zpii

      Jack Vance: Avaruuden rosvot (Avaruusrosvot) oli minusta lapsena aivan mielettömän jännittävä. Pohdiskeva aikuisscifi ei minua kiinnosta, sillä ei kellään ihmisellä ole todellisia vastauksia niihin kysymyksiin, jota aikuisscifi on käsittelevinään.

    • Ihan rohkeasti kirjastoon ja pomit scifi hyllystä eri kirjailijoiden teoksia. Sillä löytää ne hyvät, koska makuja on monia. Tässä nyt jotain noita klassikkokirjailijoita:

      Willian Gibson (Cyberpunk)
      Douglas Adams (satiiri)
      Philip K. Dick
      2012 on loistava kirja minusta, ei varmaan ole kaikkien makuun
      Asimov tuolla jo mainittiinkin

    • Max Renn

      Vai sopivia scifikirjoja aloittelijalle, no, tässä muutama joihin
      voit tutustua:
      Stanislaw Lem: Solaris, Voittamaton
      Philip K.Dick:Jumalan 8 sormea, muista Dickeistä myös vaikkapa Palkkionmetsästäjä tai On aika sijoiltaan
      Isaac Asimov: Säätiö-trilogia
      Arthur C.Clarke:Lapsuuden loppu, 2001 avaruusseikkailu, Marsin aamunkoitto, Uhka avaruudesta, Kaukaisen maan laulut, novellikirjat Tähtiaika ja Tuuli auringosta
      Douglas Adamsin Liftari-trilogia
      Greg Bear:Veren musiikkia
      Sterling:Peililasit, hyvä kattaus kyberpunk-novelleja eri tekijöiltä
      Edgar Rice Burroughs:Mars-sarja
      ja alan todellinen nykyklassikko:
      Ernest Cline:Ready player one
      Suomi-scifistä Risto Isomäen kirjat

    • kirjastoonkipinkopin

      Tuli tuossa joku mainitsikin niin nuo Mars kirjat on ihan ok aloitus ja Pellucidar kirjat...tosin menee hieman seikkailun puolelle...Burroughsin tuotantoa ja tietysti myös Venus sarjan kirjat.

      Huuto netistähän noita löytää jos haluaa itselle ostella. Toiset on halpoja ja toiset melko kalliita.

      • Anonyymi

        Sieltähän me kaikki normaalit ihmiset on aloitettu, mukaan lukien Esko Valtaoja


    • Mä aloitin scifin lukemisen 1950-luvun alussa noin 8-vuotiaana ja kirjastosta sai silloin lähinnä Jules Vernen kirjoja luettavaksi. Myöhemmin on löytynyt hiukan enemmän lukemista. Scifiä on kirjoitellut Vernen lisäksi mm. Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, Stanisław Lem, Greg Bear, Alfred Bester, Frederik Pohl, William Gibson, Ursula Le Guin, Brian Aldiss, Robert A. Heinlein, Fred Hoyle, Iain M. Banks, Doris Lessing, Philip K. Dick, Ray Bradbury, Octavia E. Butler ja Douglas Adams. Tuossa muutama esimerkki. Suosittelen noita kaikkia.

      • Anonyymi

        Butleria en muista lukeneeni, mutta muut hyviä joita listattu. Suosittelen siis minäkin.
        Adamsia lukiessa ei voinut olla nauramati ääneen. Kirjastossa oli kohtuu hyvä valikoima meilläpäin, tapana oli käydä lähikirjaston lisäksi kaupunginkirjastossa jo pikkupoikana. saattoi tulla koko scifiosasto luettua mutta onneksi oppi englantia kohtuu nuorena sen verran että kirjakaupan paperikantisia sai luettua kun kirjaston kirjat oli jo luettu :)


    • Anonyymi

      Vanha viesti johonka vastaan mutta josko muutkin pohtii samaa niin kantsii liittyä paikalliseen scifiseuraan tai vaikka Tampereen scifiseuraan jollei paikallista ole. Heillä hyviä lehtiä joissa novelleja. Kilpailuja järjestävät kirjoittajille, kantsii koittaa osallistua mikäli innostuu kirjoittelemaan.

      Josko koronasta pääsevät eroon, Finnconeissakin kantsii käydä, nuorta väkeä niissä lähinnä mutta muutama muukin keski-ikäinen lisäkseni on näkynyt kirjailijoiden juttuja kuuntelemassa.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_suomalaisista_science_fiction_-seuroista

      http://www.sci.fi/~portti/index.php

      Englanti jos sujuu niin esim. https://www.analogsf.com/ on lehti jossa novelleja, useat varsin hyviä. Vanhoja numeroita löytyy kirjastoista/ebaysta.

      Siinä missä elokuvat ja tv-sarjat vanhenevat äkkiä, vanhat kirjat ja novellit pysyvät scifiaiheisinakin usein erinomaisina.

    • Anonyymi

      Aloita SF Masterworks sarjasta. Siihen kuuluu moni jo ketjussa mainittukin ja liuta muita loistavia teoksia. (Vältä näitä: The Female Man, Hard to be a God, Neuromancer)

    • Anonyymi

      Scifiä on tosi monenlaista, ja vain lukemalla selviää, mistä kirjailijoista pitää. Monet vanhat scifikirjat jäävät itseltäni kesken siksi, että naishahmot ovat niin paperinohuita sivuhenkilöitä. Siksi esim. hehkutus Stanislaw Lemin erinomaisuudesta ei ole minua oikein tavoittanut.

      Toisaalta skitsofreniaa sairastaneen Philip K. Dickin opukset uppoavat ja herättävät ajatuksia. Suosikkini on Ruukunkorjaaja. Dick kirjoitti 1960-luvulta lähtien, ja hänen teoksissaan on kiinnostavaa myös ajankuva: millaiseksi tulevaisuus silloin kuviteltiin? Mitä osattiin kuvitella ja mitä ei? Miten kirjoitusajan arvomaailma näkyy? Niinpä kirjojen 2000-luvun hahmot kiskovat röökiä missä hyvänsä, viestivät lankapuhelimella ja tieto tallennetaan magneettinauhoille.

      Uusista scifikirjoista moni on tykännyt kiinalaisen Liu Cixinin tuotannosta (vai pitääkö sanoa Cixin Liun), trilogian eka osa on Kolmen kappaleen probleema.

      Ursula Le Guin toivottavasti tarjoaa raikkaita ja älykkäitä tuulahduksia vakavahenkisen liian miehisen scifin keskelle.

      Ja Coneihin sitten tapaamaan muita harrastajia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      67
      17497
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      43
      5311
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2896
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      36
      2335
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      167
      2321
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1844
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1698
    8. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      5
      1677
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1672
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1628
    Aihe