Laitoin 15w40 vaihteistoöljyä Yamaha Dt 50x -08 malliin vaikka ohjeessa sanotaan että sen pitäisi olla 10w30, vaikuttaako se koneiston toimintaan? Kiitti pikaisesta vastauksesta!
Vaikuttaako moottoriöljy...
Yammu Dt
51222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko jammussa 2- vai 4 tahti kone?
Etkä oikeesti tiiä *huoh*.... No 2 tahti ehkä kumminki
Pääasia, että on öljyä, mutta kylmässä voi olla hieman tahmeampi. Siis talvella voi kytkin irroittaa huonommin ja kovilla pakkasilla voi olla melko tahmea lähtemään liikkeelle. Muuten tuskin huomaat eroa. Voit vertailun vuoksi katsoa jostain suositustaulukosta, mihin lämpötiloihin juuri tuota öljyä suositellaan, oma arvioni on, että Espanjassa käytetään samaa öljyä.
Kunhan on kytkinlisäaineet niin ei sillä ole niin väliä.
Luultavasti mopoilet vaan kesällä ja syksyllä joten ei merkkaa mitään 15w tarkoittaa öljyn viskositeettiä eli jäykkyyttä/notkeutta tietyssä lämpötilassa. Mitä suurempi viskositeetti sen jäykempää eli 15 on hieman jäykempää kuin 10 mutta ei oleellisesti..Laittamasi öljy on viskositeetissä 15 lämpötilan ollessa -40 kun suositus on olla 10 lämpötilassa -30.. W viskositeetin perässä tarkoittaa talvilaatuluokan öljyä (Winter)