Voi että kun mietityttää uskaltaudunko rullaluistelemaan enää???!!! Rakastan sitä lajia yli kaiken. Nyt olen kuitenkin raskaana rv5 ja mietityttää syke, kun se tahtoo nousta niin herkästi. Neuvolassa eivät kieltäneet kun soitin, mutta sanoivat että ei saisi kauheasti nousta yli 150 - pitkäkestoisesti. Mulla kun nousee ylämäissä tuonne 160-175..!! Mutta se myös laskee nopeasti eli se vaihtelee lenkin aikana kyllä. Onko muilla kokemusta/tietoa kyseisestä ongelmasta. Uskallanko luistella, jos "lasketan" pulssin aina välillä kun se nousee??
luistelu&syke?
himoliikkuja
13757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Liiku jos mieli tekee. Nyt kun syksy lähestyy ja sitten alkaa pikkuhiljaa lehdet kellastuun ja sit on äkkiä märkää ja liukasta..sitten keksit jotain muuta liikuntaa.
Mulle ei oo kun tän saitin jotkut muutamat kirjottanu että sykeraja pitkäaikasesti olis 140 jonka jälkeen sikiö ei jostain kumman syystä saa happea???
Mulle neuvola sano että liiku, keho sanoo millon hidastettava vauhtia, mutta kai meistä on just niin moneen mielipiteeseen kun on henkilöitä?
Ei mahdu mun paksuun kalloon, että jos toi sykeraja on jotenkin paikkaansa pitävä niin miksei siitä sitten kerrottaisi?
Neuvola kertoi että joku juoksi maratoonin raskaana viimesillään.. ei varmaan syke noussu, tai sit useemman tunnin sikiö oli happivajeessa..
Sää luultavasti osaat luistella paremmin kun me monet tallaajat joten sulle onnettomuudet on vähemmässä kun meille muille, uutta vauhdikasta lajia ei saisi aloittaa raskaana, mutta vanhaa voi harrastaa jos paikat kestää.. Järkeä on hyvä käyttää, monikaan ei varmaan karateeta tai kickboxinkia harrasta..
...mielipiteestäsi!! Se tässä hullulta tuntuukin, kun itsellä on ihan "normaali olo" ja sit pitäis yhtäkkiä hissutella!! Olen ymmärtänyt, että jos syke nousee sen 140-150 yli PITKÄKESTOISESTI niin sit sikiön hapensaanti heikkenee! Sepä tässä mietityttääkin mikä on pitkäkestoisesti...onko se vartti vai tunti. Ei se lienee haitaksi jos se hetkittäin nousee ja sit taas laskee...??
Minulle on sanottu ihan samaa neuvolassa, että syke ei saisi _pitkäkestoisesti_ nousta yli 140-150. (Sikiöllä hapensaanti heikkenee)
Itsekin harrastan liikuntaa ja onhan se selvää että esim. ylämäessä syke nousee yli tuon rajan. En ole asiaa kysynyt lääkärillä, mutta itse käsittäisin tuolla pitkäkestoisuudella jatain yli puolta tuntia tai sinnepäin. Joten on varmasti ihan eri asia jos "rääkkää" itseään vaikka tunnin jossain rankassa treenissä kun että rullaluistelee/lenkkeilee ja syke välillä nousee korkeammallekin.
Tyttö24:lle sen verran, kun tunnuit tätä asiaa niin kovasti jo aiemminkin ihmettelevän, niin otapa asia vaikka neuvolassa puheeksi jos niin kovasti ihmetyttää.. Täällä on ainakin monelle neuvolassa sanottu tuosta sykeasiasta. Ihmettelen kyllä itsekin miksi neuvolassasi ei ole asiasta puhuttu. Tietysti jos et itse urheile niin mitäpä ne siellä siitä puhumaankaan...
Itellä saman verran viikkoja, ja kysyin asiaa neuvolasta niin sanoivat että toi sykeraja 140-150 koskee lähinnä viikolta 28 eteenpäin. Alkuaikoina ei haittaa. Mulle ainakin antoivat luvan juosta maratonin kuukauden päästä jos itsestä siltä tuntuu!
Mun taapero kasvaa iloseen vattassa. Ei hätää, viimesiä hetkiä viedään. Se asiassa kummastuttaa että jotkut tuntuu tietävän tosta sykkeestä ja toiset taas ei. Eiköhän kaikki tietäis jos hapenpuute olis tosiasia???
Minusta hapenpuute on tosi vakava asia. Ei mee jakeluun miksei kaikki neuvolat jaa noin vakavasta asiasta tietoa.. ;)
Kumma toi sydän ja verenkierto jos lisääntyny hapentarve ei laittais sydäntä pumppaamaan verta enempi, jollon mielestäni koko kehossa kierto lisääntyy ja sikiö saa samalla tarpeellisen määrän verta ja happea..
Mulle on sanottu, että urheile niin kauan ja paljon kun hyvältä tuntuu. Ja että joku juoksee maratoonin jos hyvältä tuntuu. Taitaa mennä jo toistoks?
Ihmettelit että miksi tyttö24:lle ei ole neuvolassa sanottu tästä sykerajasta. Ei sanottu minullekkaan mitään. Terveydenhoitajan kysyessä liikunnasta sanoin mm. rullaluistelevani eikä silloinkaan sanonut asiasta mitään. Neuvolalääkäri sanoi että loppukesästä ei kannata enää luistella eikä talvella lasketella kaatumisvaaran vuoksi.
Ihmetelin sitä, mistä sikiön hapenpuute johtuu sykkeen noustessa.
Se johtuu siitä yksinkertaisesta tosiasiasta, että jos liikunta on tarpeeksi raskasta (80-90% maksimisykkestä), sydän ei enää jaksa pumpata tarpeeksi happea vereen. Tällöin lihaksetkaan eivät saa riittävästi happea, vaan niihin muodostuu maitohappoa, jonka elimistö sitten pilkkoo. Sama tietysti koskee sikiötä, joka on riippuvainen äidin veren happipitoisuudesta. Korkeasykkeistä harjoittelua kutsutaan anaerobiseksi liikunnaksi ja sitä suositellaan ainostaan niille urheilijoille, jotka tavoittelevat korkeaa suorituskykyä.
Koska raskauden aikana naisen elimistö on jo valmiiksi jatkuvassa rasitustilassa ja syke korkeampi, anaerobisen liikunnan sykerajat ovat normaalia alhaisemmat, eli 140-150. Hetkellinen (muutama minuutti) sykerajan ylitys ei varmastikaan vaurioita sikiötä, mutta sitä kannattaa kuitenkin vältää. Aerobisella tasolla, eli silloim kun syke on 120-140, suoritettu harjoittelu on muutenkin tehokkaampaa, sillä se kehittää sydänlihasta ja hapenottokykyä.
Alkuraskaudessa naisen elimistö ei toki vielä ole niin kovassa rasituksessa, koska sikiö on pieni eikä leposykekään ole vielä koholla. Sykerajat koskevatkin vasta raskauden puolivälin jälkeen tapahtuvaa harjoittelua. Mutta kuten sanoin, aerobinen liikunta on joka tapauksessa hyödyllisempää kuin anaerobinen.
alkuraskauden aikana saa mennä niin lujaa kun hyvältä tuntuu - eli ei sykerajoja???????
Näin olen lukenut.
Sää opiskelleena osaat varmaan kertoa että miten kauan tarttee urheilla 140 sykkeellä kun maitohappoa alkaa muodostua?
Mulla ei oo mitään hajua mun sykkeestä. Liikun sen minkä jaksan, huomenna starttaa rv 38 ja liitoskivut, supistukset ja mahan koko pitää huolen siitä etten liiku ylirajojen.
Mutta himoliikkujana voisin juosta maratoonin -meijän neuvolan mukaan.. ;)
Mulle ei ole koko raskausaikana puhuttu mitään sykkeestä eikä sen vaikutuksesta sikiöön, vaikka olen lähes joka kerta puhunut harrastuksistani ja muista fyysisesti raskaammista tekemisistäni, kun kaverit ovat olleet välillä huolissaan.
En ole mikään himourheilija, mutta pyöräilen päivittäin ja käyn lenkillä vähintään 2 kertaa viikossa. Lisäksi olen maatalontyttö ja vanhempien luona käydessäni osallistun töihin kuten ennenkin ja viikonloppuna viimeksi lappasin noin 50 kottikärryllistä heiniä ja viikon kuluttua aion suunnistaa hillajängälle ja pysyn siellä ainakin 2 viikkoa.
Yksikään neuvolantäti tai lääkäri ei ole sanonut sanallakaan, että ei suosittelisi, vaikka minulla epäillään sydänvikaakin...
Mitä tässä sitten uskoisi, omaa kehoa, neuvolatätiä vai näitä kirjoituksia?
..kävin eilen sit luistelemassa lenkin 140:n keskisykkeellä. (1h10min.) Koitin ihan huvikseni pystyykö niin matalalla sykkeellä luistelemaan - no, pystyhän sitä mutta ei lenkki kyllä tuntunu oikeen lenkiltä!! Aina kun syke rupesi nousemaan loivissa mäissä 150-160 niin lähestulkoon pysähdyin, että se taas laski. Neuvolassa sanottiin, että ei raskaus ole sairaus mutta minä tunnen todella itseni sairaaksi jos pitää noin hissutella kun on ihan huipputerve olo!!!