re85

etanooli

onko kokemuksia re85: käytöstä Neonissa? Meinasin asennuttaa fuelflexin muutossarjan (2004 lx) Neoniini.

6

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voyager 24

      katso chryslerin keskustelupalstalta voyagerin takaa

    • n.20 tkm takana...

      1997 neonilla ajellut RE85:lla kohta 20tkm Ilman muutossarjaa... Lähtee vaan kylmällä koneella huonommin käyntiin, muuten ei ongelmia. Öljyt ja tulpat vaihdan
      10tkm välein..

    • Memphistennesee

      99 Neonilla nyt ajanut pari tuhatta kilsaa. Tankaan aina 20l re85 ja n. 13l e95. Mitään ongelmia ei ole ollut ja kulutuksessa myöskään en mitään merkittävää ole havainnut.
      Puhtaasti Re85 en ole uskaltanut kokeilla.

    • Viinasmäki

      Neonin uusikorisessa mallissa on pienehköt suuttimet eivätkä riitä sellaisenaan. Neonnn boxilla oikeus säätää -25% fuel timmiä ennen vikavalon syttymistä. 1 gen suuttimet kakkoskorisessa neonissa käytettynä riittää juuri ja juuri ettei valo syty jos muuten asiat kunnossa. Bensapumppu reilusti ylimitoitettu, tankin anturi 02- ylöspäin ei kauaa kestä köyttöä. Jenkkeissä ostavat fordin köytetyt 24lbs suuttimet, joita tarjolla pilvin pimein ja ajelevat tyytyväisinä raalla e85 litkulla. Eli turha hankinta koko boksi kun samalla hinnalla saa ostettua kunnon suuttimet vaikka ebaystä. Trippimittari tulee tutuksi jos vuisimalli tosiaan uudempi. Taisi olla 02tai03 ylöspäin. Nöin kävi myös itselleni kun ainoa hajonnut asia oli tankin anturi 100%seoksella.

      • MieletönSäästö

        Paljonko säästit? Sehän lienee tuon Re85:llä ajamisen tarkoitus.


      • Viinasmäki

        Säästöäkin tulee noin 1,5€-2€ satasella maantieajossa. Kaupungissa ero hieman pienempi, mutta voitolle jää. Pääsyy minulla oli kotimaisuus:

        -RE85 on kotimainen polttonesteinnovaatio, joka tuo suomalaiselle autoilijalle ennen näkemättömiä valinnan mahdollisuuksia autoiluun.

        RE85-polttoneste sisältää 80–85 % bioetanolia, jota St1 valmistaa kotimaisesta elintarviketeollisuuden, kauppojen ja kotitalouksien biojätteestä. Suomalaisen Työn Liitto on myöntänyt RE85-korkeaseosetanolille Avainlipun käyttöoikeuden ensimmäisenä polttonesteenä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      522
      8840
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      156
      6103
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe