Elikkäs itsellä olisi armeija ensi kesänä edessä ja olen miettinyt jossakin elämäni vaiheessa olla rauhanturvaajana. Nyt kiinnostaisi tietää, että millainen se tie on Porin valmiusjoukoista(ymmärtääkseni tänäpäivänä jo välttämättömyys ja yksi kriteeri) päästä tavallisesta jääkäristä rauhanturvaajaksi ja millaisiin hommiin siellä joutuu. Niin, ja millä todennäköisyydellä ja kuinka monen vuoden päästä intin päättymisestä yleensä pääse rauhanturva-hommiin?
Vastaukset 7
- dasdsadsadsad
Luultavasti joukkueellinen lähtee vähintään suoraan palveluksesta (jollei meno o muuttunu omista ajoistani) ja siitä eteenpäin on jonkin sortin porrastettu suunnitelma. Viimeisinä kuukausin kartoitetaan alustavat halukkuudet ja jaetaan porukka sen mukaan loppuajan joukkueisiin.
Itse vietin reservissä puolisen vuotta ennen soittoa, mut on toki kavereita jotka odottelee vieläkin parin vuoden jälkeen kutsua. Nykyään tosin suurin ongelma taitaa olla suome ulkomaille tunkeman henkilöstön määrä, joten paha mitään hirveen pitäviä ennustuksia varmaan heitellä.- Jamppa 16
Mä myös tahtoisin päästä rauhanturvaajaksi.
Eli pääseeks kuite suurin osa niistä jotka allekirjottaa sen halukkuuslapun jonnekki? - reserviin mars
Jamppa 16 kirjoitti:
Mä myös tahtoisin päästä rauhanturvaajaksi.
Eli pääseeks kuite suurin osa niistä jotka allekirjottaa sen halukkuuslapun jonnekki?Ei ole pelkkä ilmoitusluontoinen asia, pitää testata ketkä siellä selviää tai todennäköiseti eivät selviä. Terveys.
Kirjoitustaitoon kiinnitetään entistä enemmän huomiota. (Luki-testit tai puluki-testit)
Ei, halut ei riitä, pitää olla myös kykyjä ja valmiuksia.
- Älä mene sinne
Se PorPr:n lapsiarmeija pilasi suomalaisen rauhanturvaamisen maineen. Loppuu viimeisetkin missiot jos taso ei parane! Nyt on Libanoniin otettu keski-iältään kolmikymppisiä miehiä puhdistamaan suomalaisten pilattu maine, jotta saadaan työllistäviä vaikutuksia yhteiskunnassa.
- Että semmosta
Ja tosta PorPr:n "lapsiarmeijasta" on saatu pelkästään hyviä kokemuksia mm. Kosovosta ja Afganistanista. Ja tällä hetkellä Libanonissakin häärii suoraan varusmiespalveluksesta päässyttä porukkaa ja sama malli jatkuu ens rotaatiossakin.
- Gona1977
Vai että hyviä? No kas kummaa, kun on missot suomalaisilta vähenemässä!?
MItähän hyvää Kosovossakin tehtiin muuta kuin poltettiin perkeleesti dieseliä turhissa partioissa...?
- valikoiva
Pitää kasvaa aikuiseksi, ja olla terve. Muttamaa vuotta ennustan aloittajalla, kirjoituksen perusteella.
Pääsemisestä tulee olemaan kyse ei joutumisesta.
Kunahan suoritatte ensin varusmispalvelun, silloin selviää (onko mahdollista?)
ja onko enää halujakaan.
Rauhanturvaajan työaika on 24 h/vuorokausi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.115949Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo116857En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209694- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus54586- 38568