Oletko kotisiivooja? Eli käyt asiakkaan kotia siivoomassa. Haluaisin tietää mitä siellä pitää siivota, Kuinka usein käytte yms kerro mitä mieleesi ko. asiasta tulee.
Tai jos sinun asunnossasi käy siivooja, mitä hän siivoaa. Tai mitä haluaisit hänen siivoavan?
Kiitos etukäteen..
Tai jos sinun asunnossasi käy siivooja, mitä hän siivoaa. Tai mitä haluaisit hänen siivoavan?
Kiitos etukäteen..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olin kotisiivoojana noin puoli vuotta..
Raskasta työtä. Keskimäärin noin 50neliön asunnon siivosin 2h.Siivous käsitti ylläpitosiivouksen, tasopinnat pölyt.mattojen puistelu,wc:n siiovous lattian imurointi ja pesu.Minulla oli toiminimi ja hinta haarukka vaihteli 15-20euroa/per/h.
Palkoille niissä hommissa ei pääse.Päivisin pitäisi tehdä noin 3-4 huushollia että kannattaa pelkkä kotisiivous.
Ei ollut tiloja missä olisi syönyt eväitä ja pitänyt taukoja kun oli koko ajan kiire toiseen taloon jossa odotti samanlainen homma.
Mikäli sinulla ei ole tarvetta tienata saada siitä "palkkaa" silloin voin suositella.Tai joku toinen maksaa suoraan sinulle ettei tarvitse tehdä toiminimellä..Yritys vakuutukset ovat kovat!
Mikäli siihen saisi jotain muitakin töitä yhdistettyä silloin siihen voisi olla kannattavaa ryhtyä. Ihmisillä ei ole vielä vara maksaa esim:lapsen likka olemisesta 15e/h ja halvemmalla ei kannata tehdä..
Tällaista tälläkertaa..Paljon muutakin olisi varmasti sanottavaa mutta eipä nyt sen enempää
Toiminimellä teen myös kotisiivouksia ja yleisimmin juuri ylläpitosiivouksia.Käytän kiinteitä taksoja tietyn suuruisille alueille ( ei siis tuntikorvausta) ja tällöin työt on etukäteen sovittu tarkasti.Vapaiden tasojen pölyjen pyyhintä, wc-ja suihkutilat, lattiapintojen nihekeäpyyhintä, mattojen imurointi, ovet ja ovenpielet, roskat..asioiden pesu koneella, tuuletus jne eli ihan niin kuin tekisit kotona, Ja mitä nopeamin pystyt tekemään sitä parempi palkka itsellesi tulee.
Kun tehtävistä töistä on sovittu etukäteen niin kontrolli on puolin ja toisin helppoa eikä närää tule. Jos sitten halutaan muuta esim juuri mattojen ulosvienti, ikkunanpesua niin niistä suoritetaan eri korvaus. Ja ainakin meikäläisellä pyyhkii ihan hyvin - ei ole vetänyt rankaksi ja asiakkaat tyytyväisiä.
Ystäväni teki kotisiivoustyötä (palkollisena) jonkin aikaa eikä pitänyt kokemastaan. Työhön kuului kaikki mahdollinen (tietysti kohteesta riippuen), jopa vaatteiden silitystä. Palkka oli tosi pieni, ja pahinta oli, että työmatkat, eli siirtyminen bussilla kohteesta toiseen, ei kuulunut työaikaan, joten oikea tuntipalkka oli tosi mitätön.
Kohteet olivatkin sitten monenkirjavia. Pahimpia olivat herrastalot (200-300 neliötä), joissa saattoi olla yli parikymmentä ulosvietävää mattoa...siihen tietenkin olisi mennyt koko päivä, joten ystäväni tyytyi imuroimaan ne ja siirtämään pois lattianpesun tieltä. Joissakin kohteissa oltiin millintarkkoja siitä, että pöydät olivat AIVAN samassa kohdassa takaisin laitettaessa ym. rasittavaa...jossakin talouksissa paikalle olisi pitänyt kutsua lähinnän jonkintasoinen desinfiointiryhmä, jotta alkoholisoituneen ja kotieläimiä pitävän isäntäperheen jäljet olisi saanut edes jotenkuten siivottua.
Kun tähän vielä lisää erinäisen v*ttuilun, jota ystäväni joutui sietämään (mm. perheen lasten tekemän työnarvioinnin ja teini-ikäisten poikien arvelut, josko siivooja ottaisi myös suihin samaan hintaan...), ei työ todellakaan ollut herkkua.
Ystäväni yritti motivoitua sillä, että työ pitää kunnon korkealla, mutta kovin pitkälle sekään ei kantanut, kun illalla oli kuolemanväsynyt eikä palkkapussilla pystynyt elämään.