Daalian leikkaaminen ja mustasilmäsusannan kuihtuneet kukat

parveke puutarhat

Minulla on n 40cm korkea daalia ruukussa ja siinä on kukkia vaan "päävanassa" joka on jo kukkatarhassa ilmeisesti kerran leikattu poikki. Tässä daaliassa on paljon todella tuuheita sivuoksia, mutta niissä ei ole kukkia eikä nuppuja. Pitäisikö nämä sivuoksetkin leikata latvasta poikki, että niihin alkaa tulla kukkia, vai tuleeko niihin myöhemmin vasta kukkia?

Entä kuuluuko mustasilmäsusannan kuituneet kukat nyppiä irti siemenkotineen(se vihreä tötterö) päivineen vai se pelkkä oranssi kukkaosa ja jättää siemenkota köynnökseen? Nyt olen leikannut koko siemenkodan irti, mutta taka-alalta en ole kaikkia saanut poistettua.

0

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        48
        950
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        15
        828
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        497
        779
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        707
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        644
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        36
        586
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        586
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        536
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        530
      10. Mitä haluaisit kysyä tänään

        Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
        Ikävä
        44
        480
      Aihe