Marjapenssaissani on äkämäpunkki :( ja ilmeisesti omppupuussakin punkkeja.. Omppupuuhun nyt ei omppuja tulekaan, kiitos ötököiden.. Mutta marjapensaisiin tulee.. MUTTA voiko marjoja syödä pensaista missä on äkämäpunkki?
Äkämäpukki
2
613
Vastaukset
- voi käyttäää
Olen keittänyt mehua (mustaherukka)pensaista , jossa on äkämäpunkki. Punaisiin ei äkämä tartu.
Keväällä olen käyttänyt lehtiäkin louhisaarenjuomaan.
Äkämäpunkkihan on siinä oksassa kuin valesilmu.
Kun sadon olen korjannut jouduin kylläkin hävittämään pensaat juurakkoa myöten,
koska punkki selviää maassakin.
oksat poltetaan tai viedään kaatopaikalle juurakkojen kanssa.
Omenapuussasi on ehkä toinen tuholainen. Millaisia nyt elokuussa on omenat ?- Anonyymi
Ei se pallomaiseksi turvonnut ssilmu ole mikään valesilmu tai punkki. Emopunkit nousee maasta tai punkit tarttuu suoraan "tuulesta" pensaisiin ja asettuvat silmuihin. Yhdessä silmussa saattaa kehittyä uusia äkämäpunkkeja jopa useita tuhansia ja samalla silmut paisuu pyöreiksi.
Äkämäpunkit on helppo torjua mäntysuopaliuoksella. Kun syksyllä pensas sumutetaan sadomkorjuun jälkeen ja maa kastellaan mäntysuopaliuoksella, niin näin saadaan vähennettyä tehokkaasti maasta pensaaseen yrittävien punkkien määrää. Valitettavasti maaperän kastelu mäntysuopaliuoksella usein unohdetaan.
Keväällä pensaat sumutetaan 2-3 kertaa. Ensimmäinen sumutus kasvun alussa, toisen kerran viikon kuluttua ensimmäisestä sumutuksesta ja kolmas kerta ennen kukintaa. Maaperä tulee kastella ainakin kerran ja toisen kerran myöhemmin kesällä.
Kun punkkien määrä selvästi vähenee, niin käsittelykertoja voi vähentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994