Tulimme tänään Kopolan kautta kohti Suonenjoen keskustaa,niin Karttulan ja Jalkalan risteyksessä,Karttulan suunnasta kolmion takaa hyökkäsi joku ääliö mustalla tila-autolla eteemme,ellei mieheni olisi saanut väistettyä autot olisi olleet kasalla.En huomannut järkytykseltäni rekisteriä ylös ottaa,kortti kyseiseltä ukkorukalta joutaa kyllä pois ja olisi kuullut kunniansa jos olisi perään viitsitty lähteä,ilmoittakaa mustan tila-auton rekisteri tänne se alkoi C tai G-KIRJAIMELLA.JÄRKYTTÄVÄ TORVI JOKA TAPAUKSESSA KOLMION TAKAA RYNTÄÄ PÄÄTIELLE.Ja silminnäkijä oli joka oli pysähtyneenä odottamassa Jalkalan suunnasta.
Suonenjoella surkeat autoilijat
VOLVO S 60
18714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Voi olla että autoilukin tapahtunut virtuaalisesti kun ei näe rekkaria autosta, jonka kanssa on ajaa kolari. Siihen eteenhän sen täytynyt jäädä köröttelee kerran eteen kääntynyt.
JOO,SE OLI TODELLA VIRTUAALISTA,OLI SIINÄ SILMINNÄKIJÖITÄKIN SE SIITÄ VIRTUAALISUUDESTA VITU..TI JA SÄIKÄYTTI JOTEN EI PALJON KYNÄÄ JA PAPERIA KERENNYT ETSIÄ REKISTERIN YLÖSOTTOA VARTEN JA OLISIN LYÖNYT VARMAAN SITÄ HARMAASÄNKISTÄ ÄÄLIÖTÄ JOS OLISI TAKAA-AJOON KÄÄNNYTTY .OPETELKAA LIIKENNESÄÄNNÖT PÖLVÄSTIT!!!!
Tietenkin myös virtuaalitodellisuudessa silminnäkijöitä. Heilläkin vain on puusilmät.
Tuohan on nyt ihan jokapäiväistä täällä.
eipä taida olla pahin törttöilijöiden paikka tämä Suonenjoki. Ihmisillä tuntuu liikennesäännöt ja maltti unohtuvan, varsinkin jos kesäaikaan vaihdetaan paikkakuntaa. Isompien kaupunkien keskustoissa tuo tosin on jokapäiväistä. Ajetaan miten milloinkin, mutta kukaan ei siitä välitä, koska jokatoinen tekee niin.
Ei ole tosiaan mitään uutta tuo ja olitpa millä tahansa paikkakunnalla. Täytyy vaan itse varautua siihen että mitä tahansa voi tapahtua autoillessa, eikä ajella siinä uskossa että kaikki noudattaa liikennesääntöjä.
Pahimmassa tapauksissa ajellaan humalassa lasten päälle pahoin seurauksin. Se olisi huolestuttavaa ja niin jossain käynyt ja silloin liikennekulttuuri pielessä. Vielä jos naiset ajavat kännissä kyseisin seurauksin.
Sakkoja vaan jakelee ja jos sen kortinkin vaikka ottas hyllylle vähäksi aikaa, niin eiköhän ala autokoulun säännöt muistua mieleen.
Oilisi hyvä, että jossain vaiheessa kerrattas noita liikennesääntöjä, varkinkin ne jotka törttöilee.
Entäpäs tämän aloitusviestin kirjoittajan oman auton nopeus ko. tilanteessa?? kunhan ei vain ollut ylinopeutta tai liian suuri tilannenopeus? ainahan se toisen syy joo joo.
"Suomessa sokeat tekee harjoja ja Ruotsissa tekevät sokeat volvoja" hahhhahahahaaaaaa.
Jaa että ihan silminnäkijäkin oli paikalla ja mitähän olisit tuolla rekisterilläkin tehnyt, selvittänyt henkilön ja marssinut sen kotiin tekemään kansalispidätyksen.
Käynyt haukkumassa ja lyömässä turpaan!!!!!
Mitä se turpaan vetäminen auttais? Sattus vaan omaan nyrkkiin ja vastapuoleen.
suonenjokelaiset opetelkaa pysäköimään autonne oikein parkkiin kuten muualla osataan
mutta ei täällä
Turha valittaa mäntti. Olen koko päivän ollut kotona enkä ajanut metriäkään.
Minun mielestä kyseisessä risteyksessä Jalkalan tieltä tuleva väistää Karttulantieltä tulevaa, koska ovat samanarvoiset tiet ja näin ollen Karttulantieltä tuleva tulee ns. oikealta.
No minkähän takia siinä ON KOLMIO NIILLE KARTTULASTA PÄIN TULEVILLE,KÄY TOOPE TARKASTAMASSA JA ALA SEN JÄLKEEN OPETTELEMAAN LIIKENNEMERKKEJÄ!!!!!!!
VANHA KUOPION TIE ON PÄÄVÄYLÄ EI OLE SAMANARVOINEN RISTEYS,SILLÄ NÄITÄ TÖRMÄÄMÄTTÄ TÖRMÄÄJIÄ RIITTÄÄ SUONENJOELLA KUN NE EI TUNNE LIIKENNEMERKKEJÄ,NIISSÄ KUN YRITETÄÄN NEUVOA NÄITÄ TONTTUJA,JOITA NÄYTTÄÄ RIITTÄVÄN SUONENJOELLA YMPÄRI VUODEN!
kuopiontie on pääväylä ja siinä etuajo-oikeus, mutta karttulantie ja jalkalantie samanarvoisia ( kummassakin kolmio)