Olemme muuttaneet Halikkoon reilu kuukausi sitten ja nyt olisin tosi kiitollinen, jos kertoisitte alueen nähtävyyksistä. Esim. Wiurilan kartano on tosi hieno paikka, mutta mitä muuta löytyy ? Tottakai ne sais selville netistä, mutta haluaisin paikkakuntalaisilta kuulla niistä. Antaisitteko ASIALLISIA vastauksia.
Vastaukset 13
Riippuu teidän mielenkiinnoista, ainakin historiallisia paikkoja löytyy useampia ympäri Salon seutua mm. Perniössä sijaitseva Latokartanon koski, rautaruukit, Teijon retkeilyalueet, kartanomiljööt, kirkot, Rikalanmäki ja linnavuori. Museoitakin löytyy montaa sorttia.
- uusi halikkolainen
Kiitos. Kaikki tuollainen kiinnostaa varsinkin tuo Latokartanon koski. Kävimme Juhannuksena tuolla Wiurilan kartanossa ja sieltä avautui näkymä korkean mäen päällä olevaan johonkin ihanaan "linnaan". Kuvasin sitä kaukaa, mutta emme löytäneet tietä miten sinne pääsee ? Toivottavasti tästä sekavasta sepustuksesta selvisi mitä tarkoitan.
- uusi halikkolainen
Kerrotko vielä luolaleijona pääseekö tuonne koskelle silleen helposti, vai pitääkö patikoida pitkäkin matka ? Tai kuka tahansa saa kertoa, joka haluaa auttaa mua. Olen jotenkin kauheen innoissani näistä kaikista kohteista ja kun tämä seutu on niin kaunista jo pelkästään se innostaa.
- S_Elina
Suosittelen todella Teijon aluetta, varsinkin vanhat ruukkimiljööt ovat näkemisen arvoisia. Teijon kartano on myös hieno, mutta se on auki vain ryhmille..
- Elina.
Korjaus: ... se on auki vain tyhmille.
- S_Elina
Elina. kirjoitti:
Korjaus: ... se on auki vain tyhmille.
: - ) kesällä huumorin kukka näyttää kukoistavan
"linna" Wiurilan mailla on Vuorentaka, Suomen vanhin asuttu kivirakennelma. Käsittääkseni alue on yksityisaluetta, joten välttämättä sinne ei pääse katsomaan. En tiedä onko sinne opastettuja ryhmiä. www.wiurilankartano.fi
Wiurilassa sijaitsee myös kreivinmäen museo, jossa sijaitsee vanha mylly piharakennuksineen. Latokartanon koskelle pääsee ajamalla Perniön kirkonkylän suuntaan Tammisaarentietä, kirkonkylän ohitse muutama km ja Latokartanon koskelle on osoitettu kyllä tienviitta. Siellä nähtävissä 17 metrin putous, vanha kivimyllyrakenennus sekä ylempänä rinteellä myllärin torpparin kivijalan rauniot. Lisäksi Latokartanoa kiertää luontopolku. Kuten S_Elina totesi, suosittelen myös Teijon aluetta. www.salo.fi/kulttuuri/samu/- aloittaja taas
Tuhannet kiitokset teille. Ihanaa, kun kuulin tästä Latokartanon koskesta, kun tyttäreni tulee käymään ja hän tykkää niin kuvata just tämmösiä paikkoja. Kiitos kaikista muistakin tiedoista.
- hyviä elämyksiä
Voit mennä Halikonjoen sillalle ja kun hyppäät sieltä pää edellä jokeen, entinen elämäsi menee silmissäsi kuin filminauhalla.
Ja filmin vauhti on nopea!
Suosittelen! - alottaja taas
Käytiin tänään siellä Latokartanon koskella. Mahtava paikka. Kiitos tiedosta sinulle luojaleijona.
- moikrio
Suosittelen halikon vanhaa juna siltaa.. se on halikon kirjaston lähellä, seuraat vain polkua joka menee uudempia junaraiteita pitkin tai siis vieressä. Nähtävyydet on kyllä hienot mutta en suosittele tippumaan...
- näköala-jim
Paras nähtävyys näillä main on Vaalea Auli, joka ennen omisti koko Salon, mutta joka myöhemmin myi Salon eräälle kansainväliselle yhtiölle, jonka jehu on yksi mamu nimeltä Iiloppi.
Pyydä, että se Vaalea Auli nostaa vähän hameen helmaa ja näyttää sulle tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791188
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29865Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46599
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180562Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123530Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13530On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447