Olen jonkun aikaa tehnyt erilaisia havaintoja noiden kameroiden suhteen ja millaisia ominaisuuksia vaadittaisiin tähtien (sekä revontulien ym. ilmiöiden) kuvaamiseen, mutta haluiaisin nyt ihan suoran mielipiteen tästä kamerasta.
Tässä linkki jossa tarkemmat tiedot tuosta mallista:
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=854194&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20670
P.S. Erilaisia ehdotuksia otan vastaan, mutta jos mahdollista niin kamera saisi olla enintään n.600 euron paikkeilla.
Tähtikuvaamiseen Canon EOS 550D ?
7
293
Vastaukset
- Canon EOS 60Da
Canonilla on tuohon tarkoituskeen erikseen aivan oma mallinsa:
"EOS 60Da on suunniteltu erityisesti tähtitaivaan kuvaamiseen. 18 megapikselin CMOS-kennon edessä on muunnettu Low-Pass-suodin, jonka ansiosta kamera on tavallista herkempi infrapunavalolle."
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_60Da/ - Tuntematonn
Joo tuota oonki kattellu aiemmin useampaan otteeseen, mutta sitten sen saakin melkein jo unohtaa kun hinta tulee vastaan.
Kiitos kuitenkin vaivannäöstä.- Canonisti minäkin
Ennen tuota 60Da:ta Canon teki vastaavan mallin 20Da. Moni ammattilainen ja harrastaja vaihtaa varmasti uuteen, joten noita vanhempia malleja liikkuu käytettynä. Se on kuitenkin parempi vaihtoehto kuin suodattimilla ja kohinan poistolla varustetut uudemmat rungot.
- sinne siis ja joo
sen anti aliasing / ir-filtterin saa kyllä siitä kennon päältä poistettua missä tahansa asiantuntevassa kamerahuoltofirmassa.
- ei tarvi poistaa
Ei sitä tarvi pois saada - se noissa 20Da ja 60Da malleissa vain on ERILAINEN
- teuvo suoli
ei tarvi poistaa kirjoitti:
Ei sitä tarvi pois saada - se noissa 20Da ja 60Da malleissa vain on ERILAINEN
ihan sama onko erilainen vai erilainen nuori.
saa sen silti pois siitä, jolloin ir-herkkyys paranee - laita linkkiä
teuvo suoli kirjoitti:
ihan sama onko erilainen vai erilainen nuori.
saa sen silti pois siitä, jolloin ir-herkkyys paraneeRohkenen epäillä
http://cpn.canon-europe.com/content/education/technical/inside_canon_eos_5d_mark_iii.do?
tuolta painat siitä kennon kuvan vierestä
Sieltä aukeaa kuva, jossa näkyy olevan mikrolinssit kennon edessä. Jos tuo suodatin on mikrolinssien alla, niin ei saa poistettua.
"Voiko noita suodattimia repiä kennon edestä pois ilman pysyviä vaurioita?
Ei voi. Ne ovat muovikerros suoraan sensorin pinnassa.
Täällä näyttäisi olevan jotenkin tarkempia suurennoksia tuosta rakenteesta. Mutta suurin ongelma on jo se, että värifiltterikerros on mikrolinssien alla.
http://micro.magnet.fsu.edu/primer/digitalimaging/cmosimagesensors.html
"
Mikrolinssihän ei toimi, jos sen päällä on jotain? Joten laittaisitko linkkiä, kuten minäkin tein. Ei oikein uskottavaa muuten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 665180
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai574617Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234569Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381897- 851523
- 921484
- 2351370
- 3231097
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51903