Minulla putkahti etupihan kivikosta parin vuoden poissa olon jälkeen kolme sormustinkukkaa.Yksi niistä on varsinainen pituushirmu.Tällä hetkellä sillä on jo mittaa 196cm ja kahden metrin raja olisi jo puhki ellei latvaolisi jo hieman taivuksissa.Alunperin istutettu kivikkoon varmaan kuusi/seitsemän vuotta sitten ja ollut välillä poissa kokonaan.Parivuotinenhan tuon pitäisi olla joten onko tullut jostain toisen tontilta takaisin esim lintujen jätösten mukana,pituuskasvu vain huimaa.
sormustinkukka
13
2329
Vastaukset
Joo, sehän kasvattaa eka ensimmäisenä vuotena sen pienen lehtiruusukkeen ja seuraavana kesänä kukkii.Jos kivikossa on ollut kuivaa, siemenet eivät ole itäneet
ennenkuin saivat kosteutta. Minä sain taimen nelisen vuotta sitten, aina vetivät
leikkurilla yli. Nyt kukkii ensi kertaa .
Iske seiväs tueksi ja mittaa, josko tulisi kolmemetriseksi ;-).- miten teen...
pitääkö siemenet kerätä talteen ja kylvää vasta ensikeväänä vai kylvänkö jo syksyntullen... aloittelija tämän kanssa kun olen en tiedä... tien poskesta löysin kukkivan vaalean punaisen ja kotiin kannoin , hyvin on kasvanut ja on jo siemenkotien alut.
- klabi
Itse istutin muistaakseni tuttavalta saamasta taimesta mutta nämähän nykyiset ei enää ole alkuperäisiä,tänään laitoin tuen kukan varrelle kun pituutta jo 210cm,kolmesta juuri kukkivasta kaksi on vaaleanpunaista ja yksi valkea mutta noilla kahdella muulla pituutta vain 1/4 tämän pituudesta. .
- sitten kun kypsyy
Anna kylväytyä itse, keväällä on paljon pikkualkuja. Mutta jos sulla on siemeniä, heti vaan maahan niiden kypsyttyä.
- Ihana sormustinkukka
Minäkin löysin tien poskesta omani, kaksi pinkin väristä sormustinkukkaa)
Ajattelin antaa niidenn kylväytyä itsestään, eli en ota siemeniä talteen. Eiköhän tälläkin konstilla tule muutama kukka enemmän ensi vuonna?!
- anna vaan siementää
Sillä konstilla tulee miljoona lisää ;-)
- Klabi
Sormustinkukkani on virunut jo 270cm:n pituuteen ja edelleen latvustosta tunkee uutta kukkaa,nyt alkaa vain kukan tuesta loppua pituus:-)
- kukkapupu
no jo on pituutta... olen joskus nähnyt 1,5m, mutta tuo jo alkaa hipoa taivaita...pituuskasvun MM..
- Annegret
Haen aina tutulta uusia taimia, joka kevät. Hänen luonaan ne leviävät itsestään. Kasvavat ja kukkivat ne meilläkin, mutta eivät itsestään leviä kirveelläkään. Ihme kasvi. Joka vuosi saan istuttaa uudelleen.
- viime talvi huono
Otatko kukkavanan pois, ennenkuin ehtivät siementää ?
Sehän on kaksivuotinen, ekana kasvattaa ruusukkeen, toisena kukkii, jos säilyy talven yli. - paleleva
hei,minulla taas hävisi koko sormustinkukkuli,ei minkäänlaista alkua näy vaikka viimekesän kukki runsaasti.Samoin hävisi Salkoruusu,,syytä en tiedä,vaikka ovat kohopenkeissä ja hyvin suojattuna lehtien ja hienoisen hiekkakerroksen alla.Mutta ei mahda mitään,uutta vaan tilalle,niin jospa se joskus onnistuu.
- O-mukulakiurunkannus
Ollos lohdutettu: sormustinkukan siemenet säilyvät maassa kymmeniä vuosia itämiskelpoisina. Jos annoit siementen kypsyä ja kylväytyä ympäristöön, sieltä kyllä takuuvarmasti ennemmin tai myöhemmin - olosuhteiden ollessa otolliset - nousee uusia taimia. Oletko varma, että tunnistat lehtiruusukkeet, etkä kitke niitä pois esimerkiksi ukontulikukan taimina?
Oman kokemukseni mukaan ainakin valkoinen sormustinkukka voi olla monivuotinen, jos siitä aina leikkaa kukkineen (tai kaatuneen) kukkavanan pois. Silloin se ei ole täyttänyt elämäntehtäväänsä, jatkanut sukua. Näyttää siis tietävän sen itsekin ja yrittää uudestaan.
- uutta putkeen...
Jos sulla sormustin kukki viime kesänä, se kuolee pois, siemenestä tulee uusia alkuja. Salkoruusu on tosi huono talvehtimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk645478Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6133554SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842939Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872769"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961820Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601750Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851434Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241401Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141361Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183948