Miten oppia kalastamaan?

kurssia noviisille

ja vähän nopeammin kuin yrityksen ja erehdyksen kautta...
Olen pääkäupunkiseudulla asuva nainen, joka viettää kesiään saarissa.
Ajatus olisi saada ruokavalioon jonkin verran itse pyydystettyä kalaa, eikä vain tuijotella kohon liikkeitä.
Mitään kurssia en kuitenkaan löytänyt asiasta, joten... kuka järjestäisi? Uskon että muitakin kiinnostuneita noviiseja löytyisi.
Siis välineiden valinta /osto, luvat, paikanvalinta, tekniikka ym.

12

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalastaja pro

      Ite tekemällä oppii parhaiten, ei oo mitään kaikkialla päteviä ohjeita.

    • no just

      Nii... ett ensin ostaa välineitä viidelläkympillä ja hetken päästä huomaa ettei ne ollutkaan toimivia... sitten ostaa satasella, mut huomaa, etteivät ne käyneetkään siihen tarkoitukseen ... sitten ostaa parilla sadalla, mut huomaa ettei niistä puoliakaan olis tarvinnut... sopii ehkä miehille, joilla on yleensä suurempi palkka, ja jotka eivät yleensä myöskään kysy tietä...

    • turkuvesi

      Tervehdys, totta on, että aiheeseen liittyviä kursseja ei kyllä helpolla löydy. Itse olen kalastellut 40 vuotta ja koko ajan oppii uutta, mutta olen myös oppinut sen, että ei kaikkien trendien mukaan tarvitse dallata tahi huovata saadakseen mukavasti pannulle kalaa. Mitä enemmän sijoitat rahaa sitä enemmän tulee suorituspaineita ja jossain tulee piste vastaan, kun vermeet on myynnissä.
      Olen muutamia kertoja tehnyt kalareissuja kavereiden kanssa vaan opettaakseni perusjuttuja esim.ongintaan, jigikalastukseen, pohjaongintaan ja venepilkkimiseen ihan perinteiseen hauen heittokalastukseen. Ovat olleet tyytyväisiä ja saaneet ihan mukavan potkun kalareissuilleen jatkossa.
      Siis neuvo: Kysy joltain kaveriltasi, joka kalastelee ihan perinteisesti, eikä ole mikään yhden kalastussuunnan pro, että pääsiskö mukaan oppimaan ja opettelemaan. Ei tarvitse olla kalastusopas opettaakseen muutaman niksin ja neuvon jolla pääsee mukavasti itse alkuun.
      Tässä pari mukavaa alkupalaksi:
      Luvat: kalastuksen hoitomaksu viehekalastuslupa ja pärjäät jo pitkälle.
      Heittovälineet esim: Luokan 2500 avokela , 0.20mm kuitusiima rullalle ja pohjasiimaksi kolmasosa puolaa monofiilisiimaa pohjalle jarruksi.
      Kunnon peruke jos haukikalaan, kuulalaakerileikareita nippu.
      Solmunteko-ohjeet löytyy netistä vaikka nimellä viehesolmu.
      Vavaksi kokotoiminen hiilikuituvapa 240-280cm. viehepainoille 10-30g.
      Shimano Catana 240 on mukava keppi alkuruokaan.
      Haavi jatkettavalla varrella honkkarista, eikä tarvi olla mikään pro-malli.
      Noin alle satasella kaikki.
      Sitten vieheet tai muut hilut, mitä lajia alkaakin koitteleen, eikä hyvällä neuvolla varustettuja viehesuosituksia noudattamalla monia euroa kärsi.
      Pohjaongintaan riittää siimaa, puntteja lenkkejä ja koukkuja. Hinta alle 15 euroa.
      Huh, vois jatkaa vaik kuis, mut uni painaa.
      Toivottavasti tärppää : )

      • ap

        Suurkiitos sinulle turkuvesi asiallisista neuvoista, kiva kun jaksoit paneutua!


    • turkuvesi

      Eipä mitään jos jotain apua oli. Aiheeseen vielä senverran, että tuo mainitsemani pohjaonginta on mukava kalastusmuoto ja tempaa mukaansa oitis. Siikaa keväällä, ahventa kesästä syysmyöhäseen, eikä kalat lopu pannusta.
      Hieman eri sovelluksilla tuota kalastusmuotoa ja saat kalakaveritkin kateelliseksi.
      Itse olen täysin hurahtanut pohjaongintaan ja kesäpilkintään.
      Helppo ja edullinen juttu ja voi jopa tulla kiirekkin, kun otti on kohdallaan. Syysahvenet kun parveutuu on savustuspönttö tai paistinpannu kovilla.

      • turkuvesi

      • 3423423423

        Pohjaonginta voi olla mukavaa mutta tylsää jos ei ole paikkoja tiedossa.

        Uisteleminen pitää mielen aina virkeänä. Järvialueilla varma saalis on hauki/kuha. Saaristoista saanee myös lohta/taimenta oikeilla vieheillä muita lajeja.


    • Antifilirenssikonsum

      Osta katiska ja laita se rannan tai luodon lähelle muutaman metrin syvyyteen suuaukko maalle (tai luodolle päin).

      • 324322

        Kannattaa huomioida myös erikoisluvat pyydyksiin. Lienee kuitenkin "helpoin tapa" saada kaloja.

        Kalastaminen on lajina varsin vaikea ja vaatii aikaa. Pysyvillä pyydyksillä kalastaminen on jopa helpompaa ja kalan saantikin todennäköisempää.

        Tuntien reissusta koska ei saada jäädä mitään käteen.


    • kokeiles näitä

      Jos on vene käytössä niin ostat vain rohkeasti pari avokelaa ja laitat veneen sivuille n. 10-20m päähän ja vedät. Siiman ei pidä olla liian kireällä että jos kala nappaa niin on vetovaraa.

      Vieheistä löytää parhaiten tietoa netistä kuten myös kalapaikoista. Esim. kalassa.com

      Luvissa tarvitset vuotuisen kalastuksenhoitomaksun 22e/vuosi eri järviluvat vieheluvat. esim. koskille on usein omat lupansa, järville samoin kuten myös merille.

      Paikanvalinnassa kyseleminen auttaa, mutta myös omatoiminen kokeileminen. Jos on vene käytössä niin rohkeasti seilailet rantoja saaria myöten. Kannattaa tosiaan ottaa jokin merikartta alueesta että näet miten syvää/matalaa on ja onko karikoita tms.

      Pääkaupunkiseudulla saat oppia varmaankin mm. kalastusjärjestöiltä. Varmaankin neuvovat ihan mielellään tai vaihtoehtoisesti kalastusliikkeistä.

      • 3424324234

        Kannattaa muuten ostaa jigejä (kumimatoja) joihin pitää itse upottaa koukku sisältäpäin.

        Jigit ovat halpoja ja erittäin toimivia monenlaisessa kalastuksessa niin uistelussa, heittämisessä, onginnassa jne.

        Uistimet kannattaa valita aina suositusten mukaan. (ei kannata yleensä ostaa random paketteja koska kalat ovat varsin nirsoja uistimia valitessa). Eri kalalajeille on myös eri uistimet. Jigeihin pystyy ottamaan mikä kala tahansa.


    • vieras 1000

      pistäkää paremmaks, sain eilen 1,12 kg:n kuhan, oli aikamoinen jötkö, en ole ikinä nähnyt vastaavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe