Saanko luottamuksen takaisin?

Entinen pettäjä

Minulla on ollut seksisuhde yhteen naiseen liki kuusi vuotta ja olen vähitellen rakastunut häneen, haluaisin että olisimme parisuhteessa. Ongelmallisen tilanteesta tekee se, että seksisuhteemme alussa olin kihloissa toisen naisen kanssa ja erosimme viime vuonna.

Kerroin naiselle tunteistani ja haluistani olla hänen kanssaan yhdessä ja hän kieltäytyi. Kertoi että rakastaa minua, mutta ei voi luottaa, koska petin edellistä kumppaniani niin yhtä lailla voisin myös pettää häntä ihan koska tahansa ja että parempi jatkaa näin. Tiedän etten voisi pettää häntä, en ikinä enkä mistään hinnasta. Miten voisin saada hänet luottamaan minuun?

7

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anttonen

      oma vikas kun homman kusit, kärsi keskenäs

    • DiDiuDi

      Juuri näin. Kyllä herrasmies/nainen hoitaa ensin vanhan suhteen alta pois ja sitten vasta tarttuu uutta härkää sarvista. Ymmärrän hyvin naisesi suhtautumisen. Itsekään en voisi luottaa moiseen petkuttajaan, joka on muita naisia pettänyt. En osaisi kokea itseäni yhtään sen erityisemmäksi, kuin muutkaan joten kyllä se minunkin luottamukseni pettäminen olisi vielä edessä.

      Harmi, jos rakastat hoitoasi.

    • särkynyt luottamus

      Viisas nainen sinulla. Hän ei halua samaa tuskaa itselleen mitä yhdessä aiheutitte exällesi.
      Minä säälin ykköstyneitä kakkosia.

      • Elämää nähnyt

        Ja miksi petät nyt itseäsikin uskottelemalla, että tätä et pettäisi..

        Onhan selvää, että et sitä exääsikään alkurakkauden huumassa aikonut pettää, se tapahtuu vasta kun toinen tulee tutuksi.

        Kun pettäjä kyllästyy nyksään , nyksästä tulee eksä.

        Tulee niitä kauniita kivoja naisia elämässäsi vastaan myöhemminkin, ja heti sinulla silmä kirkastuu.

        Pysy vain sinkkuna, seurustele, mutta ÄLÄ muuta yhteen kenenkään naisen kanssa.

        Kaikille helpompaa siinä vaiheessa, kun hirnut jo eri tamman perään.


    • Mistaken

      Et sinä pysty vakuuttamaan häntä millään, suhteenne perustukset on rakennettu petokselle. Hatunnoston arvoinen päätös naiselta pysytellä nykyisessä tilanteessa. Sanonta "minkä taakseen jättää, sen edestään löytää taitaa päteä tässä tapauksessa".

    • entinen pettäjä

      Ollaanpas täällä tuomitsevia. Kyllä pettäjä voi oppia virheistään ja tyhmää ajatella niin sinisilmäisesti että kaikki on pettäjän vikaa. Pettämisen taustalla on aina jonkin syy ja jos sen saa itselleen selvitettyä loppuu pettäminenkin siihen.

      • HighDef.

        Oletko sä sitten oppinut virheistäsi? Oletko jo saanut selvitettyä sen itsellesi? Kerrohan meillekin se syy sun pettämiseen?

        Kuinka kauan ehdit olemaan yhdessä tämän naisen kanssa, jota menit ihan jopa kosimaan? Kai sä nyt siitäkin naisesta edes vähän välitit, kerran niin pitkälle pääsit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2224
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      170
      1946
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1904
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1596
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1469
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      187
      1452
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1211
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1043
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      69
      1007
    Aihe