Kesävauvan vaatetus

mitä päälle?

Mitä laittatte päälle vastasyntyneelle autoon / vaunuihin, kun ulkona on 20 astetta ja aurinko paistaa?

Meille on tulossa pian vauva ja tuntuu hieman hankalalta ajatella tuota pukeutumista, kun esikoinen oli talvivauva.. :)

Jotenkin itsestä tuntuu, että pitkähihaiset vaatteet ohkanen collegehaalari makuupussi on kyllä vaunuihin jo liikaa.. Vai onko?

18

10383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huppppps

      Hui on liikaa!! Lyhythihainen body riittää kuumalla, tai pelkkä vaippa. Jos on tuulista, voi pitää ohutta peittoa. Viileämmällä voi pukea pitkää päälle. 20 asteella riittää lyhythihainen body ja ohuet housut/shortsit. Pue kuten pukisit itsesi. Minulla poika 2kk. Otetaan autossa ja vaunuissa aina hattu pois ja toooodella kevyesti puetaan.

    • Kuuma mullaki

      Aivan totaalisen liikaa, kuumuuteenhan se vauva läkähtyisi. Vaaleat ohuet vaatteet päälle korkeintaan, hattu jos on auringossa vähänkään niin, että naamalle voi paistaa. Suomessa hyvin helposti kuvitellaan, että vauva kylmettyy kesälläkin, mutta ei se kyllä niin taida mennä.

      Meillä ainakin 3kk poika pisti melkoisen pontevat kipuitkut, kun kehtasin pistää froteeta päälle, kun oli 15C. Sen jälkeen on menty vaunuissa aina korkeintaan paita puolipotkarit-kombolla, ja poju on tyytyväinen. Sama autossa. Vaunujen pohjalla on lampaantalja, se pitää vaunut viileänä kesällä ja lämpimänä kylmemmällä.

      Vauva kyllä hikoilee, varmasti olet sen esikoisestakin huomannut. Joten et saa kuin itkun pienelle aikaiseksi, jos noin järjettömän määrän kangasta pistät päälle. Ihan vastasyntynyttä en helteellä veisi ulos ollenkaan, ja sitten parin viikon iästä pitkähihaisissa, mutta yhdessä kerroksessa, jos kyseessä on 20C tai yli.

      Tämä miun mielipide, joka perustuu kokemuksiin meidän pojun kanssa. Hän kun hilluu nämä helteet kotona ihan pelkässä vaipassa ja on sen puoleen erittäin tyytyväinen. :)

    • pois auringosta..

      Ohuet peittävät vaatteet. Aivan kuten sisällä. Ja ne vaunuthan täytyy saada varjoon!!

    • juuuujuuuuu...

      Hyviä neuvoja olet saanut, eli kevyt vaatetus ja varjoa. Aika pian opit tuntemaan vauvelia ja huomaat mikä on paras milloinkin.

    • mitä päälle?

      Suuret kiitokset asiallisista vastauksista =)

      Ja mainittakoon vielä, että en siis itse pukisi vauvalle tuota yhdistelmää pitkähihaiset vaatteet ohkanen collegehaalari makuupussi vaunuihin.. Eräs tuttavani kun pakkasi vastasyntyneensä vaunuihin noissa tamineissa, niin aloin vaan pohtimaan asiaa, että tarviiko oikeesti noin paljon vaatetta..

      Meidän esikoinen oli mahdoton kuumakalle.. Keväälläkin toisilla vauvoilla oli toppahaalarit vielä päällä, kun meillä oli ollut jo pakko siirtyä ohkasempiin vaatteisiin.. Välillä tuntui, että muut äidit ajatteli, että tuo poika kyllä paleltuu.. :D

      Vauvat on todella niin erilaisia.. Aika pian sen kyllä kokeilemalla huomaa, että mikä on sopiva vaatetus.. :)

    • näin..

      ajattele mitä itse laittaisit päälle:) Ei vauvalle tarvii laittaa enemmän vaatetta mitä itselleen. Yhtä paljon. Joo, tuo lyhythihainen riittää. Suojaa auringolta. Housuina ohkaset jotkut

      • kyllä mä

        ihan vastasyntyneelle laittaisin pitkähihaisen bodyn ja housut.Voit kyllä kysyä kätilöötä osastolla mutta veikkaisin ettei ihan vastasyntynyttä lyhythihaisiin laiteta.


      • ....
        kyllä mä kirjoitti:

        ihan vastasyntyneelle laittaisin pitkähihaisen bodyn ja housut.Voit kyllä kysyä kätilöötä osastolla mutta veikkaisin ettei ihan vastasyntynyttä lyhythihaisiin laiteta.

        Miksi ei voisi laittaa lyhythihaista, ainakin sisälle?

        Ulos voi olla parempi laittaa ohut pitkähihainen paita ja housut..


      • no eihän
        .... kirjoitti:

        Miksi ei voisi laittaa lyhythihaista, ainakin sisälle?

        Ulos voi olla parempi laittaa ohut pitkähihainen paita ja housut..

        ne siellä osastollakaan lyhythihaisia laita vaan käärivät vielä vaatteiden lisäksi peittoon.Olen kyllä edelleen sitä mieltä että 20 asteen lämmössä lähdetään pitkähihasella osastolta pois mutta kuten sanottu kannattaa sieltä kysyä,osaavat kyllä auttaa.


    • aivan liikaa!

      Meillä pariviikkonen vauva on pelkässä lyhythihasessa bodyssa vaunuissa.

    • äippä886

      Meidän vastasyntynyt oli osastollakin pelkät vaipat ja sukat jalassa. Muuten oli toooodella kuumissaan myös kätilöiden mielestä. Muut vauvat oli pitkähihaisissa sekä käärittynä kapaloihin :) Niin erilaisia nuo pienet! Kokeilemalla selviää.

      • kljhgl

        On joo. Meidän käärön pyöräyttivät osastolla viime heinäkuun helteillä (kun sisälämpötilakin oli kolmessa kympissä) pitkähihaisten ja -lahkeisten vaatteiden jälkeen vielä PEITTOkapaloon, myssy päässä tottakai, ja kyseessä oli siis ihan terve, täysiaikainen normaali vastasyntynyt.


    • äityli010612

      itse pohdiskelin samaa kun vauva syntyi 1.6.
      mut tosissaan olen pitänyt shortsipukua kuumalla.
      pitkähihaisia/-lahkeisia kun on ollut varjossa jossa alle 20, peittojen kanssa antanut lisää lämpöä ja päinvastoin. on paljon helpompaa ottaa peittoa pois kuin jtn ylimääräisiä vaatteita :)

    • igoi

      Meidän 1-vuotiaskaan ei nuku 20 asteessa ulkona lyhythihaisessa. En nukkuisi itsekään lyhythihaisessa ilman peittoa ja meillä on sisällä 22 astetta (vai kuuluuko näissä kaikissa yhtälöissä lapselle makuupussi/peitto?).

    • äippä886

      Niin ja LÄMPÖMITTARI sinne vaunuihin jos ulkona nukuttaa ja on epäselvyyttä mitä laitat vauvalle päälle. Jos ulkona on 20 astetta, vaunuissa esim lasitetulla parvekkeella on HUOMATTAVASTI kuumempi.
      Harvemmin niillä vauvoilla kylmä tulee, ainaski kun tuttujen vauvoja kattoo niin ongelma on se että tungetaan aivan liikaa päälle ja sit vauvat nukkuu huonosti kun tulee liian kuuma...

      • h.uomio

        Lämpömittari on kyllä ihan jees apuväline, jos nukutuslämpötila poikkeaa kovasti muusta ulkolämpötilasta. Joskin lasitetulla parvekkeella nukuttaminen ei kai ole mikään normi.

        Pienille vauvoille tulee hyvin herkästi kylmä, ja jos vauva jäähtyy hengiltä niin hän ei välttämättä päästä inaustakaan. Ei inaustakaan. Sen sijaan liiasta kuumuudesta vauva herää valittamaan. Enkä nyt tarkoita, että 20 asteessa olisi mitään vaaraa, mutta noin yleisesti ottaen ylipukeminen on vähemmän vaarallista kuin alipukeminen. Ja siksi sitä harrastetaan Suomessa erittäin ansioituneesti :D


      • ...........

        Meilä vaunuissa lämpömittari ja se näyttää aina 3-4 astetta enemmän kuin ulkolämpötila. Eli vaunuissa on lämpöisempi. Ja ihan vaunulenkillä ollessa, ei parvekkeella.


    • KahdenÄiti09ja12

      Jos ottaa huomioon sen että vastasyntynyt on viettänyt koko sen astisen elämänsä n 37asteen lämmössä mahassa nii ei oo kyl kumma jos tulee kylmä jopa siinä 20 asteessa! Itse kyllä suosittelisin käyttämään 0-2kk ikäisellä aina pitkähihaista vaatetusta niin sisällä kuin pihalla ja jonkun sortin hattua.. Vauvat kylmettyy tosi helposti ja lämpöhän haihtuu vauvoilta pään kautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe