Linuks-vähemmän tärkeitä asioita varten!

Hyvin monilla ihmisillä on oikea kuva siitä kuinka Linux olisi "harrastelijakäyttöjärjestelmä" ja Windows "kovaan ammattikäyttöön". Totuus on juuri näin. Kaikkein tärkeimmät, sanoisin elintärkeimmät asiat hoidetaan Windowsilla ja linuks on lähinnä harmittoman puuhastelun ja harrastelijoiden järjestelmä.

Vai löydättekö parempia perusteita sille miksi pörssit, finanssitavaratalot, teollisuus, internet, hakupalvelut, ym käyttää etupäässä Windowsia eikä Linuxia.
6285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Listaahan esimerkkejä pörsseistä ja hakupalveluista jotka käyttävät Windowsia. Löytyykö ? Ja samalla voit kertoa missä Internetin tärkeimmissä paikoissa käytetään Windowsia. Löytyykö ? Linuxia noista kyllä löytyy.

Ja luehan se Windowsin EULA, Microsoft nimenomaan kieltää Windowsin käytön kriittisissä paikoissa.

PS. Et kai vain ole sama henkilö joka käyttää nimimerkkiä puusilima____ ? Tuo saman toistelu herättää epäilyksen. Olet tuon saman postannut tänne jo aika monta kertaa.

Äänestä
  • Samat sanat sinulle franken. Laitahan itse myös niitä linkkejä - muutoin valehtelet!

    Äänestä

  • Linukshan on nostanut kannatuslukujaan 0,76%:sta 0,78%:iin! Wautsi!

    Kylläpä tuosta alkaa se kuuluisa maailman valloitus, kun on noinkin hyvin lähtenyt putkeen!

    Äänestä

mitään niin paljon vähemmän tärkeetä että siihen linkkuraa tarvisi, ehkä se peruna-poika peli on sellanen kun sitä ei kai ole vielä winkulle käännetty, jos se nyt ketään sitten edes jaksaisi kiinnostaakkaan ..

Äänestä

Murrosikään liittyy monenlaisia mielialanvaihteluita, joita kehittyvän on vaikea hallita. Kapinointia liittyy myös ja oman paikan etsimistä.
Jotkut ovat ilmeisesti tulleet vanhempien taholta torjutuksi, koska tunteenpurkaukset ja kapina purkautuu tällaiselle anonyymille palstalle, jossa ei saa ohjausta oikeaan suuntaan. Murrosikäinen tarvitsee vahvan auktoriteetin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Franken kirjoitti:

Hyvin monilla ihmisillä on oikea kuva siitä kuinka Linux olisi "harrastelijakäyttöjärjestelmä" ja Windows "kovaan ammattikäyttöön". Totuus on juuri näin. Kaikkein tärkeimmät, sanoisin elintärkeimmät asiat hoidetaan Windowsilla ja linuks on lähinnä harmittoman puuhastelun ja harrastelijoiden järjestelmä.

Vai löydättekö parempia perusteita sille miksi pörssit, finanssitavaratalot, teollisuus, internet, hakupalvelut, ym käyttää etupäässä Windowsia eikä Linuxia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu