Mitä tekee fyysikko, kemisti, matemaatikko?

daspallo:

Jos ei halua alkaa tutkijaksi, opettajaksi eikä opiskella ohjelmointia.

Olen siis lähdössä luonnontieteitä (fysiikkaa pääaineena) opiskelemaan, mutta mielisin kuitenkin "oikeisiin" töihin joskus (mahdoton yhtälö?), joten olisi kiva tietää mitä te valmistuneet OIKEASTI olette tehneet ja mihin olette päätyneet. Mitä esim. fyysikon kannattaa valita sivuaineiksi vai onko se ihan samantekevää? Kaikki luonnontieteet kiinnostavat, mutta ei kuitenkaan tietotekniikka. Palkkaavatko teknologiayritykset vain diplomi-insinöörejä vai onko luonnontieteilijöilläkin mahdollisuuksia päästä teknologiayrityksiin töihin (ilman suhteita)? Sinänsä en ole hirveän vaativa, mikä tahansa "insinöörimäinen" työ kelpaisi, kunhan tietäisi ettei turhaan tässä opiskele...

11

2179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ed

      Inssihommiin mennään kyllä helpoiten inssikoulun kautta. Se on huomattavasti käytännönläheisempää kuin fysiikan pääaine. Mutta fysiikan pääaine antaa kyllä pohjaa sinne tutkimus ja kehityspuolelle, etenkin vasta kehitteillä olevissa teknologioissa.

      Eli lue teknistä/soveltavaa fysiikkaa. Esim. nanoteknologia, elektroniikka jne. kyllähän näitä fysiikan alta pitäisi löytymän.

      • Ed

        Ei puhtaalla fysiikalla, kemialla ja matematiikalla oikeasti paljoa muuta tehdä kuin tutkita ja kehitetä. Pitää olla erikoisala, jolla sitä tietoa voi soveltaa, jos meinaa soveltaa elinkeinoelämässä.


    • 8567

      Et voi tehdä mitään luonnontieteilijän tai insinöörin töitä, jos et tutki, opeta tai ohjelmoi.

    • fgafdgaerg

      Valitse sivuaineet hyvin, niin saa etua. Ammattikorkeasta vähän tekniikkaa tai yliopistolta johtamista. Käytännön töihin otettavissa voi käytännöllisemmillä opintolinjoilla olla pääpaino, mutta jos sattuu olemaan työkokemusta vastaavista kesätöistä vaikkapa, niin ovia alkaa avautua, uskoisin. Fyysikoista en kauheasti tiedä, olen kemisti.

      Kyllä ainakin kemistillä on saumaa esim. firmojen turvallisuusosastojen (HSE&Q) toimistotöihinkin, ja sitä kautta johtoon saakka. Yliopistokoulutuksella käytännössä paras ja helpoin reitti on teoreettinen, kehittelevä tai tutkiva uraputki, mutta luovuudella löytyy varmasti erilaisiakin reittejä.

      • gjfgg

        Kakan väri on outo


      • jfkkkj
        gjfgg kirjoitti:

        Kakan väri on outo

        Nii on


    • äläteesamaavirhettä

      Mitä tekee fyysikko, kemisto matemaatikko?

      Vastaus: Valmistumisen jälkeen miettii työkkärin luukulla virhevalintojaan...

      • kohtityöttömyyttä

        Eipäs kun virherajoja


    • Noh esim

      Professori, tutkija, mittalaiteasiantuntija, tähtitieteilijä, laskennallinen fyysikko, tuotekehittäjä, ympäristöfyysikko, yrittäjä, analyytikko, hallinnollinen asiantuntija, sijoituspankin työntekijä, meteorologi, biogeokemisti, seismologi, hydrologi, radiologi, ...

      Kyllähän näitä hommia riittää, mutta pitää varautua tekemään erilaisia hommia elämänsä aikana. Tulevaisuus ei tietenkään mitenkään ole ennalta annettu, ja työn takana se työllistyminenkin totta kai on. Se on enemmän teknillisten alojen ominaispiirre, että saadaan koulutus ja ojennetaan työpaikka valmiina käteen. Fyysikko kuitenkin voi laskennallisten alojen sekä luonnon erityistuntijana toimia lähes kaikissa tehtävissä ja projekteissa, jos osaamista vain riittää ja työnantaja vain saadaan tiedostamaan se.

      Ja kyllä minä luokittelisin esim. meteorologian "oikeaksi työksi".

    • DI vs FM

      Noh, periaatteessa yliopistokoulutetut fyysikot/kemistit/matemaatikot voivat saada pitkälti samoja töitä kuin vastaavat DI:tkin (jotka toisaalta voivat myös toimia tutkijoina, opettajina ja ohjelmoijina). Ero lienee siinä, että tulevat DI:t saavat kenties helpommin työkokemusta yritysmaailmasta jo opiskeluvuosina. Yliopisto-opintojen etu on se, että siinä voi opiskella varsin erikoisia aineyhdistelmiä ja toisaalta opetettavat asiakokonaisuudet ovat teoreettispainotteisempia. Tämä voi antaa tiettyä joustavuutta. Työelämä on kuitenkin jatkuvan muutoksen kourissa, ja on hyvin vaikeaa sanoa, että mikä juttu on "in" viiden tai kymmenen vuoden päästä.

      Noin konkretian tasolla, niin jos fysiikka lähdet lukemaan niin tietotekniikka/tietojenkäsittelytiede on ehdoton sivuaine. Vaikka nyt tuntuisi, ettei ohjelmointi nyt kiinnosta, niin käytännössä sitä taitoa tarvitaan lähes aina. Tietyissä korkeakouluissa voit lisäksi ottaa rinnalle esimerkiksi tilastotiedettä ja/tai kansantaloustiedettä jos ei pelkästään luonnontieteet nappaa.

    • joupou

      Yliopiston tarkoitus on antaa korkeinta opetusta ja harjoittaa korkeinta tutkimusta, joten jokaisen yliopiston "asiakkaiden", eli tässä tapauksessa opiskelijoiden olisi hyvä panna mieleen tämä tosiseikka. Eli käytännössä toteamukset tyyliin "... kunhan tietäisi ettei turhaan tässä opiskele..." ovat täysin irrelevantteja, kun puhutaan yliopisto-opiskelusta. Jos sinua kiinnostaa jonkin aineen opiskelu yliopistossa, niin sen opiskelu ei lähtökohtaisesti mene hukkaan (koska sehän kiinnostaa sinua). Mikäli haluat opiskella jotain konkreettisempaa insinöörityötä (eli se kiinnostaa ensisijaisesti), niin älä tule yliopistoon. Heitäkin myös tarvitaan, jotka hallitsevat käytännöntaidot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45604
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3105
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      13
      2394
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      2
      2213
    Aihe