http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012070915818852_uu.shtml
Äiti Anne Moilasen huoli on suuri. Ennen niin iloinen ja asiansa hoitanut tyttö on mitä ilmeisimmin eksynyt väärään seuraan eikä hänestä ole kuulunut mitään runsaaseen viikkoon. Janinan matkapuhelinkin on ollut jo usean päivän ajan suljettuna.
Äiti epäilee tytön liikkuvan kotipaikkakunta Haukiputaan lisäksi joko Muhoksen alueella tai Oulun seudulla. Katoamisesta on tehty ilmoitus poliisille, mutta tyttö on edelleen tavoittamattomissa.
- Hän on kerran aikaisemmin ollut karkuteillä muutaman päivän. Nyt tilanne on kuitenkin lähtenyt käsistä eikä Janina osaa pistää pistettä tälle matkalle. Meillä on iso huoli. Toivoisin, että voisimme olla tuki ja turva Janinalle, Anne sanoo.
Annea turhauttaa poliisin toiminta, sillä poliisi ei hänen mielestään tee tarpeeksi tytön löytämiseksi.
- Poliisista sanottiin, että jos tyttö tulee kadulla vastaan, niin sitten he voivat tuoda tytön kotiin.
Vanhempi rikoskonstaapeli Henri Tolonen Oulun poliisista kertoo tyttöä etsittävän resurssien mukaan. Kokoaikaista etsintää tapauksen johdosta ei suoriteta.
- Meille on kerrottu joitakin nimiä joiden seurassa tyttö voisi olla, mutta nämä ihmiset ovat muualla eikä tyttö ole heidän kanssaan, Tolonen sanoo.
Tolonen painottaa, ettei poliisi voi noin vain tunkeutua kenenkään kotiin tarkastamaan ketä asunnossa on.
- Meillä pitää olla pakkokeinolain mukaiset edellytykset mennä yksityisalueelle.
Mahdolliset havainnot Janinasta voi ilmoittaa Haukiputaan poliisille numeroon 071 876 0211.
Kadonnut Janina Moilanen
10
3454
Vastaukset
- asiantuntija00
Tuossa iässä tytöt tutustuu vastakkaiseen sukupuoleen, eli ei huolta, otetaan olutta ja pannaan lihaa piiloon.Noin yleisesti ottaen
- jgoknp
vuosi tuosta eteenpäi niin tyttö raskaana...
- pari kirjainta, kts.
Ai oli, vai on raskaana? kun juttu oli/on kirjoitettu 9.7.2012
- jlnbj
pari kirjainta, kts. kirjoitti:
Ai oli, vai on raskaana? kun juttu oli/on kirjoitettu 9.7.2012
niin juttu kirjoitettu kesällä 2012 niin laskeppa siitä vuosi eteenpäi.. kohta synnyttää
- uliuli579
on raskaana la aika parin viikon päästä
- aikuistukaaTE
tyttö on nykyään nuori nainen ja tulee olemaan hyvä äiti lapselleen! Kuten myös hänellä tulee olemaan mahtava isä!
- riihikki
aikuistukaaTE kirjoitti:
tyttö on nykyään nuori nainen ja tulee olemaan hyvä äiti lapselleen! Kuten myös hänellä tulee olemaan mahtava isä!
noh jaa.. jos katoilee ja käyttää lapsena älyttömiä määriä alkoholia.. kyllä näitä tapauksia on nähty
- Hei haloo
Ainahan se on seuran ja muiden vika. Ehän omassa mitään vikaa voi olla. Muiden syyhän se on kun ei lapsi pysy kotona ja ole ihmisten lailla.
- kallistatavaraa
...
- TawaraAasi
Kallistapa sinä sitä tavaraasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173103Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572778Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251940Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81085Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880