Välivuosiajattelussa paha harha

Asiantuntija.koul

En välivuotta pitää varmistaa, että jokin koulutuspaikka olemassa. Sitten kun koulutuspaikka on, voi mielensä mukaa pitää välivuosia.

Rankan lukion jälkeen toki välivuosi houkuttaa, on rankaa vetää arvosanat oppiaineissa yo-kirjoituksissa vielä pääsykoieisin valmentautuminen eli kolme kertaa jokseenkin samat jut (sinänsä järjetöntä). Kun opiskelupaikka jää saamatt ensimmäisen välivuoden jälkeen seuraa helposti toinen, sitten kolma jne. Tärkeintä on päästä sisään edes jonneki: jos pääse johonkin yliopistoon on helppo tsekata koko yliopistolaitoksen tarjon kun sisällä; samoin kun on kirjoilla missä tahansa yliopistossa voi haketua suoraan ilman kommervenkkejä melkein mihin takansa ainakin EU-maan yliopistoon.

Tässä filosofiassa on siis sama meneekö yliopistoon sisää teologian, matematiikan vai poronhoidon ovesta; ja ihan sama mihin yliopistoon. Käy katsomassa mikä miellyttää, jos ei niin lopulta se oikea paikka voi löytyäkin AMK:sta tai ammattikoulutusta.

5

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -__-

      Jos ei pääse kouluun, niin sitten ei pääse.

      • hytryti

        Jos menis sitten vaikka töihin, ettei jää loisimaan vanhempien elätettäväksi "välivuotena". Jotakin työtä löytyy aina, ellei sitten ole esim. siivousalaan kranttu kun "kynnet menee" ja "selkä kipeytyy".


    • Trollollol

      No nykyään noin ei voi tehdä... Kun uudet opiskelupaikat menee vain sellaisille, joilla ei aikaisempaa opiskeluoikeutta ole. Eli todella huono neuvo.

    • 2+34

      Kun pääsee yliopistoon, ei voi opiskella mitä tahansa. Aineisiin on opiskeluoikeus, joka pitää saada. Oikeus koskee myös sivuaineita.
      Menepä yliopistoon, niin näet.

      • 16+10

        Joissain yliopistoissa on (lähes) vapaa sivuaineoikeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4929
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3659
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3299
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1857
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1406
    Aihe