liikehuoneiston alivuokraus asumistarkoitukseen

ff

Asun itse vuokralla huoneistossa, joka on rekisteriin merkattu liikehuoneistoksi. Haluaisin nyt alivuokrata asuntoni kahdeksi kukaudeksi puolitutulleni ja haluaisin tietää tarvitseeko minun ilmoittaa sitä päävuokranantajalle? Virallinen vuokrasopimus olisi tehtävä, jotta alivuokralainen voi hakea asumistukea. Voinko myös pyytää alivuokralaiselta täyden vuokran ja voiko vuokrasopimukseen asettaa ehdoksi, että alivuokralainen on vastuussa mahdollisista vahingoista?

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei taida onnistua

      Alivuokrauseen ei tarvi pytää lupaa, mutta siitä pitää ilmoittaa vuokranantajalle. Ymmärräthän että alivuokraus on sitä että vuokraat asunnosta enintään puolet ja asut itse myös asunnossa?

      Se on kyllä melko varmaa että liikehuoneistoon ei saa asumistukea.

      Eikös se nyt ole sopimattakin selvää että jokainen vastaa tekemistään vahingoista? Alivuokralainen on vastuussa sinulle ja sinä vuokraisännälle.

    • lurjuuuuuus

      Voi tulla pikahäätö eli sopparin purku jos taloyhtiö kieltää asumisen liikehuon.
      Yleensä ei saa antaa asua siinä.

    • d.v1

      Vuokralainen saa väliaikaisesti enintään kahdeksi vuodeksi luovuttaa koko asuinhuoneiston toisen käytettäväksi, jos työ, opinnot, sairaus tms. syy vaatii oleskelua toisella paikkakunnalla, eikä vuokranantajalla ole perusteltua syytä vastustaa luovutusta. Asiasta on viimeistään kuukautta ennen väliaikaista luovutusta ilmoitettava vuokranantajalle. Jos vuokranantaja ei hyväksy luovutusta, sen on saatettava asia tuomioistuimen ratkaistavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      188
      14922
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      120
      10451
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      75
      9460
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9301
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9129
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6900
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      156
      5347
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3856
    Aihe