Jonesin murtuma

jonesin murtuma

Onko teillä ollut ja miten on parantunut? Miten hoidettu ja kauanko sairaslomaa?

7

17573

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonesin murtuma

      Minulla tapaturma johtui kovasta iskusta jalkapöytään. Mielenkiintoinen juttu d-vitamiinista. Pitääpä lukea sekin. Kiitos.

      Tuntuu olevan kovin erilaisia tapoja hoitaa sitä. Englanniksi löysin eniten hakutuloksia.

    • Rillimilli

      Minulle Jones tuli, kun astuin esineen päälle jalka väärässä asennossa. Keikkalääkäri käski kävellä niin pljon kuin kivulta pystyy ja mennä seuraavana päivänä töihin. Myöhemmin samana päivänä sairaalasta soitettiin ja määrättiin kipsattavaksi. Oli toinen lääkäri nähnyt rtg -kuvat.
      No kipsiin kuudeksi viikoksi ja saikulle. Kipsi pois, mutta jalka ei kunnossa. Viikon päästä ortopedille ja uusi kuuden viikon kipsi. Tuolloin sain jo varata jalalle ja olin töissä, mutta halutessani olisin vielä tuolloinkin lomaa saanut. Eli pieni murtuma, mutta voi aiheuttaa aika pitkänkin vaivan.
      Toivottavasti itse paranet pian!

    • LL

      5. jalkapöydänluun tyven murtumalinja joka ei ole kunnolla kontaktissa viereisen 4. jalkapöydänluun kanssa, mutta on ihan siinä rajalla, on parempi leikata varsinkin jos on vähän siirtynyt.

    • SV12

      Itsellä murtui lokakuussa, aluksi kipsi 6vk. Fysioterapiaa ja tammikuussa otettiin röntgen jossa todettiin luutumisen olevan käynnissä. Helmikuussa töihin. Nyt pari viikkoa sitten kyykystä noustessa sama kohta naksahti uudestaan, siitä röntgeniin ja epäily valenivelestä. Sitten Ortopedille ja leikkausjonoon. Ärsyttävää, koska pyysin jo alussa heti leikkausta, jotta ei tarvitsisi tulla uudestaan kun olen päässyt takaisin työelämään mutta eivät suostuneet ja tässä nyt sitten taas ollaan. Tupakan lopetus käynnissä jos yhtään auttaisi luutumiseen kun tuo kohtahan ei tunnetusti luudu ja siinä on erityisen heikko verenkierto. Ja särkyähän jalassa on kokoajan ollut mutta tammikuun jälkeen ajattelin että kai se on luutumassa.
      Itsellä todennäköisesti murtuma johtui väärästä askeltamisesta.
      Onneksi on vakuutus mutta eihän se korvaa vapaa-ajan matkoja joten homehdun taas pariksi kuukaudeksi kotiin.

      • Moi"SV12" Tosi ikävää että jalka meni uudestaan ja nyt joudutaan leikkaamaan..:( onko jalassa nyt kipsi vai jokin muu tuki.? isot tsempit täältä.. :) voit laittaa meiliä jos haluut: [email protected]


      • SV12

        Eilen piti olla leikkaus. Sain esilääkkeet ja sairaalavaatteet, sitten lääkäri halusi vielä jutella ja kertoi että kyseessä ei ole edes Jonesin murtuma, vaan joku muu rasitusmurtuma. 1/2hoidettu jonesin murtumana ja oon siis käynyt jo ennen leikkauspvm varmistumista lääkärin kanssa suunnittelemassa leikkausta, joten ihme ettei silloinkaan olleet huomanneet mitään. Anyway ruuvaus vaihtui luudutusleikkaukseksi, elokuussa. Olin odottanut niin kauan että saisin nää ärsyttävät kivut pois. Huomenna menossa yksityiselle. Loppui luotto jälleen Peijakseen, sinne jäi tarkkailuun aamupalat pöytään kun tää lähti kotiin.. Jos yksityinenkin on sitä mieltä että odotellaan elokuuhun niin sitten tietysti uskon.


    • Anonyymi00007

      Aina hurjia kokemuksia Jonesista. Itselläni tuo tuli n. 2,5 kk sitten liukastuessa. En aluksi huomannut ollenkaan, ihmettelin vain kun oli kipua kävellessä ja oitäessä jalkaa viereisellä tuolilla. Sitten erehdyin nousemaan varpailleni niin rusahti vissiin lisää ja muutaman päivän päästä kantapäälle varatessa taas uudestaan. Vielä meni viikko siitä kun menin lääkäriin. Ensimmäinen aika peruttiin Terveystalon puolelta. En meinannut millään uskoa röntgenkuvaa todeksi koska luu oli melkein kokonaan poikki, mutta paikallaan. Enhän oikeastaan ollut edes kunnolla kipeä. Toki neljän synnytyksen ja selän, niskan, polven yms luudutusten ja tekonivelleikkauksen jälkeen voi olla kipukynnys vähän turhan korkea. No niin, takaisin tuohon Jonesiin... Ortopedi sanoi ettei näitä enää kipsata, pidä rullaavia kovapohjaisia kenkiä. Eilen kävin kontrollikuvassa ja murtuma pahentunut entisestään. Olenhan toki pitänyt ulkona noita kenkiä, mutta olenkin sitten patikoinut, tehnyt ison pihan lumitöitä, käynyt uimahallissa.... En saanut mitään kieltoja tai ohjeita. Pidä vaan noita kenkiä sanottiin. Nooh, huomenna kuulen mikä on jatkosuunnitelma. Kipuja kun ei ole niin voin kyllä tämän kanssa elää. Itseni tuntien tämä tulee toki murtumaan aina vain uudestaan, koska en muista sitä varoa kun ei ole kipeä, ennenkuin taas varvistan, könyän jäisillä pitkospuilla, tms. Tsemppi vaan kaikille tämän kanssa eläville.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      170
      2798
    2. 86
      1216
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      241
      1054
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      1006
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      83
      908
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      647
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      54
      616
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      100
      545
    Aihe