Kaupungissa asuvana koiranomistajana näen paljon vastaantulevia pikkukoiria, joilta koulutus laiminlyöty täysin. Omistajat eivät tunnu ymmärtävän turvallisen ja huomaavaisen ohittamisen aakkosiakaan, sillä he antavat koiransa tempoilla ja räksyttää kohti vastaantulevaa koiraa ja hymyilevät siinä mennessään o.O
Mukavaa tietenkin että hymyilevät, mutta vielä mukavampaa olisi, jos ottaisivat sen oman koiransa toiselle puolelle ja hihna ihan lyhyelle.
Itsellä isohko koira, joka vähän pelkää riehuvia koiria. Pidän hihnan lyhyellä ja koiran niin että olen itse koiran ja vastaantulijan välissä. Odotan että vastaantulija tekisi samoin, jolloin ohitus olisi paljon helpompaa. Ainoastaan isompien koirien omistajat toimivat näin, todella harva pikkukoiran omistaja.
Otsikossa herättelin kasvattajia. Olisiko mahdollista neuvoa koiraa luovuttaessa, että myös pieni koira on erittäin tärkeää kouluttaa. Hienoa olisi myös jos voisitte opastaa miten ohitetaan toisia koirakoita: oma koira aina niin, että omistaja jää koiran ja vastaantulijan väliin, hihna lyhyelle.
Kaupunkioloissa todella tärkeää, sillä jalkakäytävät voivat olla aika kapeita, joten fiksua olisi säästää koiraansa turhalta stressiltä ja pitää se erillään vastaantulevasta koirasta. Tämän kun pennusta asti opettaa, niin hihnaa ei tarvitse pitää tiukalla, vaan koira osaa kulkea siinä kauniisti ihan itse.
Isot kiitokset kaikille koiransa kouluttaneille ja muut huomioiville koiranomistajille. Pikkukoiranomistajissakin heitä on paljon, mutta ne riekkuvat häiriköt aina huomataan. Täällä Turussa, Martin kaupungin osassa, ikävä kyllä on enemmän noita välinpitämättömiä hölmöläisiä, joiden koiraparat kiljuu ja riehuu hihnassa joka ohituksella. Voi vain kuvitella sitä stressin määrää sellaisen pikkuisen sydämessä =/ Kouluttakaa ja harrastakaa koiranne kanssa jotain. Pelkkänä koristeena ja leluna olo ei sovi edes seurakoiraroduille, vaan kaikki koirat tarvitsevat jotain mielekästä tekemistä. Pelkät hihnalenkit ei riitä.
Hyvää kesää kaikille!
Kasvattajat huomio : )
Neuvoja ostajille?
0
78
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061