Kaupungissa asuvana koiranomistajana näen paljon vastaantulevia pikkukoiria, joilta koulutus laiminlyöty täysin. Omistajat eivät tunnu ymmärtävän turvallisen ja huomaavaisen ohittamisen aakkosiakaan, sillä he antavat koiransa tempoilla ja räksyttää kohti vastaantulevaa koiraa ja hymyilevät siinä mennessään o.O
Mukavaa tietenkin että hymyilevät, mutta vielä mukavampaa olisi, jos ottaisivat sen oman koiransa toiselle puolelle ja hihna ihan lyhyelle.
Itsellä isohko koira, joka vähän pelkää riehuvia koiria. Pidän hihnan lyhyellä ja koiran niin että olen itse koiran ja vastaantulijan välissä. Odotan että vastaantulija tekisi samoin, jolloin ohitus olisi paljon helpompaa. Ainoastaan isompien koirien omistajat toimivat näin, todella harva pikkukoiran omistaja.
Otsikossa herättelin kasvattajia. Olisiko mahdollista neuvoa koiraa luovuttaessa, että myös pieni koira on erittäin tärkeää kouluttaa. Hienoa olisi myös jos voisitte opastaa miten ohitetaan toisia koirakoita: oma koira aina niin, että omistaja jää koiran ja vastaantulijan väliin, hihna lyhyelle.
Kaupunkioloissa todella tärkeää, sillä jalkakäytävät voivat olla aika kapeita, joten fiksua olisi säästää koiraansa turhalta stressiltä ja pitää se erillään vastaantulevasta koirasta. Tämän kun pennusta asti opettaa, niin hihnaa ei tarvitse pitää tiukalla, vaan koira osaa kulkea siinä kauniisti ihan itse.
Isot kiitokset kaikille koiransa kouluttaneille ja muut huomioiville koiranomistajille. Pikkukoiranomistajissakin heitä on paljon, mutta ne riekkuvat häiriköt aina huomataan. Täällä Turussa, Martin kaupungin osassa, ikävä kyllä on enemmän noita välinpitämättömiä hölmöläisiä, joiden koiraparat kiljuu ja riehuu hihnassa joka ohituksella. Voi vain kuvitella sitä stressin määrää sellaisen pikkuisen sydämessä =/ Kouluttakaa ja harrastakaa koiranne kanssa jotain. Pelkkänä koristeena ja leluna olo ei sovi edes seurakoiraroduille, vaan kaikki koirat tarvitsevat jotain mielekästä tekemistä. Pelkät hihnalenkit ei riitä.
Hyvää kesää kaikille!
Kasvattajat huomio : )
Neuvoja ostajille?
0
90
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4423279SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1002536Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj822096Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401865- 1441707
- 841438
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261422Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3121219Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211181Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069