Eli siis mulla on todella usein, nykyään taas ehka keskimäärin joka toinen päivä, sellasta toispuoleista päänsärkyä. Sattuu aika paljon liikkuessa ja särkee muutenkin. Mutta ei oo koskaan ollu sellasta, että oisin ihan oksentanu siitä kivusta tai joutunu sängyn pohjalla makaamaan koko päivää. Yleensä se on tietty puoli päästä, kun särkee ja oikeestaan jos sillä puolella nukkuu kyljellään, tuntuu, et pää halkeaa siitä paineesta. Joskus on molemmatkin puolet särkeny, sillon oli yhtä tuskaa ihan edes paikallaan istuminen.
Usein ennen tätä päänäsärkyä oon aika väsyny jonkun tunnin, pari. Aika usein näen sellasia todella ohimeneviä valkosia välähdyksiä silmäkulmissa ja joskus näkökentässäkin, Myös mustia pisteitä on ollu ja joskus toisen silmän liiikuttaminen on sattunu päänsäryn aikana. Mun äidillä on migreeni kyllä, mutta sillä se tulee vain kuukautisten aikaan ja migreenin täsmälääkkeet on heti saatava. Mutta voiko tämmönen olla migreeniä, kun tä tulee niin usein ja kuitenkin periaatteessa on jotenkin vielä väkisin siedettävää. Särkylääkkeet on yhtä tyhjän kaa (siis tommoset reseptittömät, joka kodin Buranat yms.), mut pystyn mä vaikka nyt kouluni hoitamaan, vaikka sattuu pää aika paljon.
Voiko tällainen olla migreeniä?
4
327
Vastaukset
- vettä ja lääkäriin
Mene lääkäriin siitä päänsärystä. Todennäköisesti sinulle varmistuu migreeni. Noin tiheästi toistuvaa voidaan kokeilla estolääkitystä.
Sinun ei tarvitse olla kipeä lääkäriin mennessäsi. Migreeni diagnosoidaan haastattelulla.
Migreeniä on erilaisia. Ehkä sinun migreenisi ei ole niin hormonitoiminnasta riippuva kuin äitisi.
Liika särkylääkkeiden käyttökin voi aiheuttaa päänsärkyä. Ihmiset joutuvat joskus kipujensä kanssa kierteeseen.
Migreenikipu ( ja miksei muutkin) kannattaa lääkitä etupainotteisesti. Kun sinulle tulee outo väsymyskohtaus, joka sinulla edeltää migreeniä, niin ota silloin sitä buranaa se enimmäisannos, joka pakkauksen mukaan on sallittu.
Kun käyt lääkärissä, niin kerro tuosta nukkumisestakin. Migreeni usein alkaa aamuyöllä.
Huolehdi riittävästä vedenjuonnista. - Sielun sisar
Lääkäriin, ja juo vettä paljon, ja NUKU se helpottaa aina ainkin minulla.
Ja jos särkylääkkeet eivät tunnu auttavan, mene nopeammin lääkäriin. Kerro vaikka äidillesi asiasta. - epätoivoinen
Hei! Minulla on ollut samanlainen ongelma! On ollut jo kuusi päivää putkeen pääkipeä. Välillä hellittää , mutta toisinaan ei auta vaikka ottaisin buranaa! En tiedä mitä tämä on eikä meidän perheessä tietääkseni ole migreeniä. painoindeksi on 159/47 enkä tiedä onko tuokaan normaali! Olen kyllä nukkunut mutta kipu saattaa alkaa keskellä päivää, heti aamusta tai ihan milloin vain!
- It's tr..
Otitko kenties H1N1-rokotteen?
“This adjuvant,(Squalene), contributed to the cascade of reactions called “Gulf War syndrome”, documented in the soldiers involved in the Gulf War. The symptoms they developed included arthritis, fibromyalgia, lymphadenopathy, rashes, photosensitive rashes, malar rashes, chronic fatigue, chronic headaches, abnormal body hair loss, non-healing skin lesions, aphthous ulcers, dizziness, weakness, memory loss, seizures, mood changes, neuropsychiatric problems, anti-thyroid effects, anaemia, elevated ESR (erythrocyte sedimentation rate), systemic lupus erythematosus, multiple sclerosis, ALS (amyotrophic lateral sclerosis) also known as Lou Gehrig’s disease, Raynaud’s phenomenon, Sjorgren’s syndrome, chronic diarrhoea, night sweats and low-grade fevers.
(Viera Scheibner, Ph.D, The Adverse Effects of Adjuvants in Vaccines, Nexus Magazine Dec. 2000 vol.8, No.1)"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952777Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83052725Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy472371Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1621445Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171152Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481126- 57822
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j12803- 55722
- 19719