Sivuja kiitos :D

Moi olen ostamssa labradorin noutajaa, ruskea olisi toivottu väri mutta muutkin käy ei vaalea. Eli haluaisin tietää mistä voisin ostaa labradorin noutajan pentuja halvalla.



Kiitos vastauksista :D
652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Halpuudesta nyt tiedä jos puhdasrotuista ja paperillista hingut, mutta tuolta nyt voisit ainakin seurata tarjontaa: http://www.lemmikkipalstat.net/apula/

Sieltä löytyy kaikenrotuisia, mutta kun aikasi seuraat palstaa niin eiköhän se oikeakin osu kohdilleen.

Äänestä

keltanenpörssi

Äänestä

Pentu kannattaa ottaa aina rotuyhdistykseen kuuluvalta kasvattajalta. Labrarodinoutajakerhon sivuilta http://www.labradori.fi/ löytyy pentuvälitys.

Halvalla ei välttämättä saa terveystutkittujen vanhempien pentua. Jos vanhempia ei ole terveystutkittu, voi huonossa tapauksessa käydä niin, että pentu onkin sairas ja se tulee kalliimmaksi kuin terveystutkittujen vanhempien pentu. Pennun ostohinta on pieni osa siitä, mitä koiraan menee rahaa.

Lue tämä: http://www.labradori.fi/pentu/pentuvalitys_saannot.pdf

Tutki Koiranetissä yksittäisten koirien terveystuloksia:

http://jalostus.kennelliitto.fi/frmEtusivu.aspx?R=122

Äänestä
  • Sanosin että jos on joku niin idiootti vielä että paperittoman ottaa niin siitä vaan. Ihan tarpeeks on varmasti saarnattu ja paasattu paperittomien ja paperillisten eroista, ja joilleki ihmisille ei vaan mee kaaliin että miks pitäs ottaa se koira kasvattajalta. Usein vetoovat siihen että kun kasvattajat myy liian kovalla hinnalla, mutta onhan tuolla Apulassakin ja muuallaki esim. sekarotusia tai paperittomia koiria ihan paperillisten koirien hinnoilla myytävänä, että ei se paperittomuus tai joku yksityiseltä henkilöltä hommattu koira takaa sitä että koirasta pyydettäs vähän.

    Alottajalla on muutenki ihmeellinen ajatus maailma. Pitäs saada koira ja halvalla. Ja vielä tietyn värinenkin. Toki itselläni on ollut toiveita minkä värinen koiran pitäisi olla, mutta ei se väri ole mikään pääsyy. Kunhan koira on terve ja paperillinen ja hyvä luonteinen ja vanhemmat tutkittu ja kasvattajalla on puhtaat jauhot pussisa se riittää minulle. Eikä osata sen vertaa käyttää nettiä että ite vois ettiä kasvattajia tai pentuja netistä vaan oottaa että ihmiset tulee tänne linkkaamaan. Se onki nii vaikeeta ku S24:n avaa ja sit pitäs vielä ottaa toinen sivu esille ja hakee googlen kautta. ETSIKÄÄ IHMISET IHAN ITE NIIN SAATTE TIETOO SAMAN TIEN EIKÄ TARVII OOTTAA ETTÄ KUKAKOHAN VASTAIS.

    Äänestä

No Labrarodi-fan on lapsi vielä eikä ehkä tiedä, että useimmilla roduilla on rotuyhdistys ja pentuvälitys siellä. Vanhemmat ihmiset taas osaavat nimen omaan googlettaa, mutta eivät silti tiedä, että roduilla on rotoyhdistykset ym.

Kysyvä ei tieltä eksy vai miten se sananlasku meni. :) Onhan se varmaankin hienoa saada netissä vastauksia,vaikka vähän turhiinkin kysymyksiin. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10026986 kirjoitti:

Moi olen ostamssa labradorin noutajaa, ruskea olisi toivottu väri mutta muutkin käy ei vaalea. Eli haluaisin tietää mistä voisin ostaa labradorin noutajan pentuja halvalla.



Kiitos vastauksista :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu