Elikkä siis, menkat on nyt reilu kaksi viikkoa myöhässä. Harrastin seksiä poikaystäväni kanssa edellisten menkkojen jälkeen, mutta minulla ei ollut ovulaatio päiviä silloin, ainakin laskelmieni mukaan. Eikä poikaystäväni laennut sisääni ollenkaan, siitä olemme varmoja. Menkat ei alkaneet silloin kun piti, odotin puolitoista viikkoa ja tein testin, vahvasti negatiivistä näytti (ja kuulema joku 99% varmuudella oikeassa oleva, apteekista ostettu..) Nyt kuitenkaan ei vielä tähäänkään päivään mennessä ole näkynyt menkkoja, välillä kuukautiskipuja ihan niinkuin aina ennenkin ollut.. Olen ollut hyvin hyvin stressaantunut nyt viime aikoina, myös ennen kuukautisten alkamispäivää. Voisiko siis johtua siitä tämä pois jääminen? Ennen on käynyt myös samantapaisesti.
mikähän vialla..?
ä-äö
493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Stressi voi aiheuttaa häiriöitä kuukautisissa.
Kun edellisestä raskaustestistä on kulunut viikko, voi sen toistaa ihan itsensä rauhoittamiseksi.
Tällainen satunnainen kuukautisten poisjääminen ei aiheuta erityisiä toimenpiteitä, osoittaa vain sen, että elimistösi reagoi elämäntapoihisi, kuten siihen stressiin.
noin 2 viikkoa menkkojen poisjäämisistä suositellan raskaustestiä.odota nyt ja rauhoita pääsi ,vaikka olo olisikin hermostunut,kokemuksista tiedän että ne alkavat kun alan rauhoittaa mieltä,ja elämäntapoja yleensäkin.tsemppiä
vaikka sinulla ei ollut ovulaatiota ja vaikka poikaystäväsi ei lauennut sisääsi ei se tarkoita ettetkö voisi olla raskaana. Siemennestettä on saattanut silti joutua peniksen päältä sisääsi ja siittiöt voivat elää usemmankin päivän sisälläsi. Jos et syö pillereitä käytä hyvä ihminen sitten kondomia jos lasta et halua ettet pääty aborttitilastoihin.
En kuitenkana usko että olet raskaana, apteekin testitkään ei ole 100%, paras tulos saadaan verikokeella, suosittelen että käyt terv.keskuksessa raskaustestissä veikkaan että tulos on negativiinen ja kun et enää siitä stressaa kuukautisesi alkavat. Muista käyttää ehkäisyä jos et lasta halua, abortti ei ole pikkujuttu ja saattaa vaikuttaa sinuun loppuelämäsi.
Teen uuden testin ensi viikolla, mutta olen itsekkin sillä kannalla et tämä kova stressi kaikesta jätti kuukautiset pois. Jokatapauksessa jos olisin raskaana, en aborttia edes harkitse. Lapsi on tervetullut ja olen valmis siitä vastuun kantamaan, Saa varmasti rakastavaiset ja uolehtivat vanhemmat. Kuitenkaan en vielä lasta ole suunnitellut, niin olisihan se iso juttu. Mutta toivotaav että stressin ja tämän muun hössötyksen piikkiin menee koko juttu :)