Rotan takajalat ovat voimattomat

mikä on??

Mikäköhän rotallani on, kun sen takapää on ruvennut muuttumaan jotenkin voimattomaksi? Sen kävely on jotenkin vaivalloista, eikä se tunnu jaksavan liikkua yhtä paljon kuin ennen. Viettää paljon aikaa putkessa. Ei arista jalkoja kun niitä tunnustelin. Jalat eivät ole siis halvaantuneet, koska rotta pystyy niitä liikuttelemaan jonkin verran.

Rotta myös aivastelee usein, ja hengitys on mielestäni kuuluvampaa kuin ennen ( ei rohisevaa tai vinkuvaa kuitenkaan ).

Rotta on kohta 9 kuukauden ikäinen uros.

4

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä sinun tapauksestasi, mutta itselläni rotan takajalat menivät voimattomiksi n. kuukauden aikana ennen kuolemaa, rottani tosin oli tässä vaiheessa jo 2 vuotta ja 4 kuukautta vanha. Epäilisin muista oireista päätellen sinun tapauksessasi hengitystiesairautta, parasta olisi varmaan käyttää eläinlääkärissä. Suurin osa hengitystiesairauksista paranee antibiootilla. :) Jos tilanne ei ole jatkunut pitkään voit odottaa hetken ja katsoa mihin etenee, myös flunssa on rotilla yleinen ja aiheuttaa aivastelua ja yleistä jaksamattomuutta rotalle.

    • Sedä

      Vie eläinlääkäriin. Noin nuoren pitäisi vielä jaksaa viipottaa hyvin, toivottavasti löytyy joku hoito.

    • geh

      Esim. munuaisongelmat aiheuttavat takapään etenevää halvaantumista vanhoilla rotilla. Flunssa ei.
      9kk ikäinen rotta on kuitenkin niin nuori, että sille ei pitäisi vanhusten munuaisvaivoja vielä tulla. Vie se eläinlääkäriin.

    • Mirja4444

      Onko kasvain?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      65
      4683
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      167
      3615
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      165
      3087
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      66
      3046
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2761
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1851
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe