Alan olla hermoromahduksen partaalla.
Paras ystäväni sai lapsen ja pyysi minua sylikummiksi. Olen aivan ihastuksissani ja otettu asiasta, en olisi mitään muuta niin paljoa halunnutkaan. Asia on minulle todella tärkeä mutta pientä päänvaivaa on ilmennyt....
En ole KOSKAAN pitänyt pientä lasta sylissäni. Pelkään että jotenkin kämmin kastetilaisuudessa. En edes muista koska olisin ollut vieraana katsomassa kastetta. Netistä selailin millä kaavalla kaste etenee mutta siitä vasta paniikki tulikin.. Eli nyt rohkaisevia sanoja tulevalle kummille :)
Saattaa kuullostaa ihan typerältä mutta mulle tää on tosi iso juttu. Olen "jo" 27 ja nyt saan ensimmäisen kummilapseni, ihanaa! :) Tämä on samalla ensikosketus pieniin lapsiin ylipäänsä.
Sylikummina olo jännittää
1
431
Vastaukset
- kummi-11
moikka!
Ei se ole niin kamalaa. Itse olin sylikummina ensimmäistä kertaa tasan vuosi sitten. Edellisen kerran olin ollut ristiäisissä kahdeksan vuotta aikaisemmin, 9-vuotiaana. Pientä vauvaa olin pitänyt edellisenä kesänä pikaisesti sylissä, mutta vauvatuntemuksenikin olisi kaivannut silloin päivitystä, tosiaan silloin 9-vuotiaana viimeksi olen ollut kunnolla pienen vauvan kanssa tekemisissä.
Itse kastetoimitus meni meillä sujuvasti, vaikka oli TODELLA kuuma. ei kannata laittaa hirveän lämpimiä vaatteita, se pieni vauva on oikea lämpöpatteri. Muista olla ottamatta paineita, vaikka vauva huutaisi koko toimituksen ajan. Kaikki ymmärtää sen, sillä vauva on vauva, ja vauvat huutaa. Lasta voi heijailla yms, eikä sitä ole pakko pitää selällään koko aikaa, vaan voit nostaa sen vähän pystympään tai ihan miten vain... Voit myös pyytää etukäteen lähistölle tuolin, jos sinun pitää istua. Vauva, varsinkin kiemurteleva sellainen, voi kokemattomalle olla vähän painava. Tosin jos lapsi kastetaan siinä n.2kk ikäisenä, kuten useimmat kai kastetaan, ei se kovin paljoa voi painaa, eikä paljon osaa kiemurrella. Mutta silti.
Käy nyt ihmeessä sylittelemässä pientä jo ennen kastetilaisuutta, mikäli mahdollista. Opit käsittelemään pientä, ja ymmärtämään ettei se mene rikki.
Ymmärrän todella, että kyseessä on iso asia, itsellenikin kyseessä oli valtavan tärkeä asia, kun kummiksi pyydettiin. Nyt kummipoikani on reilun vuoden, ja elämäni rakkaimpia ihmisiä!
Hyvin se menee, ota rennosti ja hymyile! Turha sitä on etukäteen pelätä, pidetään peukkuja että lapsi vaikka nukkuu koko ajan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251758- 311506
- 321461
- 871370
- 151313