VIROLAISET SUOMESSA

VÄLISMAA

Suomessa asuu virallisten tilastojen mukaan noin 34 000 virolaista.

Virolaisten Suomessa tekemien rikosten osuus on lisääntynyt. Kun virolaiset vuonna 1997 tekivät puoli prosenttia kaikista Suomessa tilastoiduista rikoksista, niin viime vuonna osuus oli noussut kolmeen prosenttiin.

Tavallisimmin virolaiset syyllistyvät liikennerikkomuksiin ja varkauksiin, selviää Viron oikeusministeriön selvityksestä.

Oikeusministeri Kristen Michalin mukaan virolaisten tekemän rikollisuuden lisääntyminen selittyy osin sillä, että virolaisia myös asuu Suomessa aiempaa enemmän. Lisäksi Suomeen matkustaminen on muuttunut helpommaksi vuosien varrella.

Tilastotietojen mukaan Suomessa asuu virallisesti noin 34 000 virolaista.

Lähteet:
BNS

17

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • komments

      siis vajaa 1 % väestöstä tekee 3 % rikoksista ????

      • juuh ei tee

        Virolaisen on täydellisiä ja maailman parhainta kansaa. Ei ne tee rikoksia. Ei ne saa eniten asukasta kohden tukea EU:ssa. Tämänkö halusit kuula sinä moukkamainen laskutaidoton lukutaidoton tolvana.


      • Anonyymi
        juuh ei tee kirjoitti:

        Virolaisen on täydellisiä ja maailman parhainta kansaa. Ei ne tee rikoksia. Ei ne saa eniten asukasta kohden tukea EU:ssa. Tämänkö halusit kuula sinä moukkamainen laskutaidoton lukutaidoton tolvana.

        Mites kun virolaisen autosta rajalla löytyl kasa päin kalliita työkaluja. Hih. Ovatko niin ahkeria että kasapäin tarttee työkaluja. Esim kymmeniä kalliita sähkötyökaluja. Kukaan täysjärkinen ei luota virolaisiin


    • kommenttienjättäjä

      Eiköhän ne virolaisten Suomessa tekemät rikokset tee tänne rikoskeikalle pistäytyvät (ja heti poistuvat) rikolliset eikä täällä pysyvästi asuvat. On aivan turha, järjetöntä ja rasistista syyttää Suomessa asuvia virolaisia muiden tekemistä rikoksista!

      • ei ra sist

        Joo sama juttu kuin venäläisten kanssa. Sen tunnollisempia ja kunnollisempia ihmisiä ei olekaan. Syy on luonnollinen. He haluavat olla ja elää ja työskennellä täällä pysyvästi eivätkä halua karkoitusta kotimaahansa. Rikolliset ovat kävijöitä vain.


      • rajat kiinni

        Puoliksi ja puoliksi. Toisaalta eihän virolainen tolvana osaa edes rikoksia tehdä. Kerrotaan nyt kuitenkin. Yleensä maassa pitkään asuneilla virolaisilla on oma verkostonsa johon kuuluu myös rikollisia "rakkaasta" Eestistä.


      • ksusha

        Joo... Virossa varastetaan suomaiaisia autoja noin 50 vuodessa, venäjällä noin 15... Suomessa varastetaan yli kymmenentuhatta autoa vuodessa. Ihan vaan esimerkiksi.

        Tunnen kymmeniä venäläisiä, osa inkeriläisiä, kymmenkunta irakilaista. Ahkerampia ja yritteliäämpiä ihmisiä saa hakea.

        No, meillä on hyvä sosiaaliturva ja monet laiskat sillä elelee mutta taitaa olla vaan enemmistö ihan suomalaisia näin se on


      • Anonyymi
        ei ra sist kirjoitti:

        Joo sama juttu kuin venäläisten kanssa. Sen tunnollisempia ja kunnollisempia ihmisiä ei olekaan. Syy on luonnollinen. He haluavat olla ja elää ja työskennellä täällä pysyvästi eivätkä halua karkoitusta kotimaahansa. Rikolliset ovat kävijöitä vain.

        Ihme juttu. Minulla oli kaks venäläistä työkaveria sairaalassa pirun äkäisiä ja laiskoja ruokatunnille vaan aina kerkesivät ajoissa ei muuhun. Olivat kovia syömään.


    • eesti

      Epärehellistä kansaa.

      • ogffufc

        Ja Suomalaiset erikoistuneet naisten ja lasten tappamiseen.


    • suomalainen tappaa

      hyvää vauhtia taitaa suomalaiset äijät niitä virolasia tappaa, tänään viimeksi suomalainen tappoi virolaisen naisen. se on se perus suomalainen tapa käsitellä asioita

    • eroon venäjästä

      Yllättäen Viro liittyy asiaan. Nyt voisi Suomi irtautua tästä neuvosto loisesta!

    • suomalainen-ja-ylpeä

      No aika vähän noita on siihen verrattuna mitä suomesta oli ruotsissa 1960-1980 (300 000) ja aivan samanlaisia kommentteja suomalaisista heitettiin aikanaan Ruotsissa. Siellä myös suomalainen vähemmistö aiheutti sosiaalisia ongelmia prosenttiaalisesti enemmän kuin mitä suomalaisia oli lukumäärällisesti. Eli inhoat samalla tavalla suomalaisiakin. Paras että muutat jonnekin muualle jos et tuon enempää arvosta suomalaisia ja virolaisia.

      • säälittävä olet!

        he he he. Virolaisen idiootin pitää mennä ihan kolmekymmentä vuotta taaksepäin hakeakseen oikeutusta nykyiselle käytökselle. Eikös muuten "virolainen mahtitoverisi" Raivo Roosna ryöstellyt Suomessa juuri 80-luvulla.


      • Anonyymi
        säälittävä olet! kirjoitti:

        he he he. Virolaisen idiootin pitää mennä ihan kolmekymmentä vuotta taaksepäin hakeakseen oikeutusta nykyiselle käytökselle. Eikös muuten "virolainen mahtitoverisi" Raivo Roosna ryöstellyt Suomessa juuri 80-luvulla.

        Kylkös ryösteli.


    • Muutos hidasta

      Pitääkö meidän suomalaisten tässä virolaisten asiassakin osoittaa tyhmyyttämme. Moittia, inttää ja panetella, toistaa ennakkoluulojamme.
      Ettekö hyvät koulunkäyneet suomalaiset voisi ohjata ja opastaa niitä ongelmallisiksi näkemiänne virolaisia ja yrittää saada heitä ymmärtämään sitä hienostunutta käytöstä, jolla itse toimitte.
      Nyt, vieläkin 20 vuotta itsenäisyyden palauttamisen jälkeen, monilla virolaisilla on käsitykset syntyneet NL:n ajalla ja niiden käsitysten muuttaminen ei kaikilla ole ihan helppoa. Ihan niinkuin ei noilla täällä rienaavilla suomalaisillaan.

      • Anonyymi

        Sitä "hienostunutta käytöstä" löytyy Suomalaisista vain promillen osia, valitettavasti.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3643
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      72
      3225
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3015
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      160
      2768
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2427
    6. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2299
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1728
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1697
    9. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1637
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1366
    Aihe