mitä vauvanne "osaa"?
kuinka nukkuu?
mitä syö? ja paljon?
mitä teette päivisin heidän kanssaan?
olen lapseton,mutta kummityttöni tulee yökylään koko vlopuksi ja on 6,5kk,siksi kyselisin hieman.
Tottakai hänen vanhempansa antaa ohjeet ym,mutta olisi kiva tietää jotain
kuinka nukkuu?
mitä syö? ja paljon?
mitä teette päivisin heidän kanssaan?
olen lapseton,mutta kummityttöni tulee yökylään koko vlopuksi ja on 6,5kk,siksi kyselisin hieman.
Tottakai hänen vanhempansa antaa ohjeet ym,mutta olisi kiva tietää jotain
Vastaukset 11
Vanhimmat
osaa: kääntyä,pyöriä napansa ympäri,ottaa leluja käteen,heittää pois.
nukkuu: päivisin n.2-3kertaa n.30-60min unia ja öisin 19-06.00
syö. aamusin vellipullon ja puuroa, välipalan,soseen, liha/kana ruuan ja iltapuuron ja vellin. korviketta myös päivisin. eli 5 ateriaa.
vaunutellaan, köllitään lattialla, kukkuu-leikkejä, köllitään viltillä ulkona... lauletaan
ja tytär 6kk
Aika usein tuon ikäiset nukkuu 2-3 päiväunet. Meillä on nukuttu 7kk ikäisenä 3 päiväunet, aamupäivällä pari tuntia ja myöhemmin päivällä 30min-1h ja samoin alkuillasta. Ja yleensä poika nukkui tuolloin 21-09.
Syöminen riippuu ihan siitä, syökö jo kiinteitä ja kauanko niitä on syönyt. Meillä syötiin 7kk ikäisenä 5 ateriaa, aamupuuro maito, lounassose maito, välipala, päivällissose maito ja iltapuuro maito.
Meillä poika viihtyi jonkin verran itsekseenkin leikkien lattialla. Meillä osattiin tuon ikäisenä kääntyä selältä vatsalle, liikkua viisarin ympäri, istua tuen kanssa, ja leluja osasi ottaa.
Meillä oltiin pihalla, vaunuteltiin, leikittiin lelujen kanssa ym.
nukkuu kerran päivässä 1h ja yöunet 18-06.00.
ryömii kovasti eteenpäin ja kääntyilee.
syö 5 kertaa päivässä ja päälle 2dl korviketta taikka velliä.
ostettiin kävelytuoli jossa viihtyy,myös lattialla viihtyy.
ei tuon ikäisen kanssa nyt kamalasti voi tehdä mitään taikka leikkiä
Hei! itellä reilu 6kk poika.
Oppi ryömimään viikko sitten,kova on tutkiskelemaan kaikenlaista,osaa pyöriä navan ympäri,kurkoittaa leluja ja ottaa käsiin ja heittää poies.
Ollaan lattialla ukkelin kanssa,leikitään,kukkuuleikkejä yms...olen pojan kanssa mukana lattialla.Käydään istuskelemassa puistossa,saa tutkiskella sielä luontoa,kävelylenkeillä rattaiden kanssa,hyppy leikkejä,elikkäs heitellä ukkelia ilmaan,tykkää kovin siitä.
Nukkuu yön sellainen 7-9tuntia päivisin ennen nukkumaan menoa nukkuu 4-5tunnin päiväunia yhteensä.yhdet n:2-3tunnin tirsat ja pätkissä muutama tunti.
aamulla maito,velli/puuro/maito/hedelmäsose/maito/kasvissose/lihasose, maito,puuro ja tilkka maitoa vielä.
syö tosi hyvin,ei enään riitä tavallinen pikku pilttipurkki annokseksi.
Liikkuu ja touhuilee,niin totta kai silloin on kulutustarve isompi.
KUKA ANTAA HOITOON NOIN PIENEN VAUVAN JA VIELÄ VLOPUKSI??
Tätä ei kysytty alkuperäisessä kysymyksessä. Voit siis mennä muualle huutelemaan ja tuntemaan itsesi paremmaksi äidiksi. Jokainen pitäköön huolen omista lapsistaan ja tehköön omat ratkaisunsa.
ootsä joku fakin täydellinen mutsi. suksi ny just sinne. lapses on varmaan tosi sosiaalinen ku on vaan äidinkanssa. haloo
tämä siis äiti ja ei hoitoon pöljälle
kiitos asiallisista vastauksista :) ensi viikonloppuna kummityttöni siten tulee, olenkin jo terävät kulmat peittänyt ym :D tytön äiti nauroi että olen liian huolestunut :D
Ja sinulle tiedoksi että miksi ei voisi tulla koko vlopuksi luokseni? Tytön äiti ansaitsee kyllä vapaata oltuaan vauvan kanssa 24/7. He lähtevät ruotsin risteilylle. ja minusta se ok. Taidat vaan olla katkera jos et itse saa välillä vapaata!
En usko, että nim. "ÄITI JA EI HOITOON" olisi katkera, koska vauvaa ei saisi antaa noin pienenä yöksi hoitoon.
"Muutaman kuukauden ikäinen vauva kestää turvallisesti vanhempien muutaman tunnin poissaolon, jos häntä hoitaa vauvalle tuttu aikuinen vauvalle tutussa paikassa vauvalle tutulla tavalla. Vasta vuoden ikäinen lapsi kykenee säilyttämään vuorokauden ajan mielikuvansa vanhemmistaan.
Näin ollen yön erossa vanhemmistaan kestää tilanteesta riippuen noin kymmenen kuukauden – vuoden ikäinen vauva."
Tuo on fakta, ja tämän takia 6-7kk vanhana vauvan ei pitäisi tulla teille ollenkaan yöksi, saati sitten koko viikonlopuksi!
Toivottavasti kyseisen lapsen vanhemmat ottavat seuraavalla kerralla paremmin selville lapsen tarpeista, kun suunnittelevat vastaavia lomia.
Nyt ainakin sinä tiedät, ja voit kertoa heille.
no huh huh, kyllä nyt 6kk voi olla yötä pois vanhempien luonta!!! minulla 3 lasta eka oli 3kk iässä pois ja toinen 6kk iässä, kolmas nyt 4kk.. vanhin 5vuotta ja hyvin menee, reipas lapsi keskimmäinen 3 vuotta ja myös normaali reipas lapsi!!
vanhemmilla täysi oikeus relata!!!
sairasta tollanen vauhkoominen!!!