Kun näkee kuvia vankiloista ja ihmisiä selleissän ulkoa lukittujen ovien takana, tulee mieleen kauhukuva: tuli pääsee leviämään käytävällä eikä ovia ehditäkään aikaista. Sinne kärventyvät asukit...
Tiettävästi joskus 60-luvulla oli eräässä vankilassa tulipalo, jossa lukkojen taakse menehtyi useita vankeja.
Joukossa oli enimmäkseen pikkurikollisia, joilla oli suhteellisen lyhyt tuomio kärsittävänään. Elinkautisvankeja ei ollut mukana, ja niistähän ei tosiaan olisi niin ollut väliäkään.
Tiettävästi joskus 60-luvulla oli eräässä vankilassa tulipalo, jossa lukkojen taakse menehtyi useita vankeja.
Joukossa oli enimmäkseen pikkurikollisia, joilla oli suhteellisen lyhyt tuomio kärsittävänään. Elinkautisvankeja ei ollut mukana, ja niistähän ei tosiaan olisi niin ollut väliäkään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
just ite lähös nokkiin ja on tullu sama mieleen monesti .... pelottaa
... vuosilta kaksi sellipaloa. Siis sellaista, jotka sellin asukas oli itse sytyttänyt. Kummassakaan tapauksessa naapurisellien vangit eivät olleet välittömässä vaarassa. Sitä paitsi palokunta saapuu muutamassa minuutissa ainakin tänne meidän vankilaamme. Se 60-luvun vankilapalo taisi olla Karvian varavankilassa tapahtunut tragedia. Ettei vain ko. laitos ollut puutalo. Tulipalo on aina vakava juttu, mutta tietääkseni nämä nykyiset linnat eivät ole mitään loukkoja. Määräysten mukaan nämä ainakin on rakennettu.
Mun mielestä se tulipalo oli Köyliössä.
oikeassa. Kirjoittelin ulkomuistista ja nuo k-alkuiset vankilat menivät sekaisin.
Se obn asia mille ei vain voi mitään. Mutta kuka nyt jotain rikolllisia kaipaamaan jää.
No jos tämä nickkini käyttö tuntuu olevan noin tärkeää, niin olisiko se liikaa pyydetty, että edes oikeikirjoitus olisi silloin hallussa. Tekstin sisällölliseen laatuun liittyviä kriteerejä taitaa olla edes turha odottaa, kun oman nickinkin keksiminen on ilmeisesti liian raskas tehtävä.
T: C.E.
Sitten pelätä sitä tulipaloa
Viimeisin vankilassa ollut tulipalo Sukevalla v.2001, sakkovanki paloi selliin kun vartijat istuivat kahvilla, vaikka kuulivat avunhuudot.
Että näin Sukevalla....muuten ite Herra Valjakkala, joka on lusinu kaikissa mahd. Suomen taloissa, sano, että mikään ei oo niin paskamainen ja hankala paikka lusia kun Sukeva..tiiä siitä sitten, sama kai sille missä se lusii..Onneksi mieheni on lopettanut hölmöilyt ajat sitten ja ei tarvitse enää pelätä, että joutuu vankilaan, tekee rehellistä, kovaa kunnon työtä ja hoitaa perheen asiat, niinkun miehen kuuluukin :)))Tsemppiä silti kaikille vankien ystäville ja omaisille, sekä kaikille vangeille.
No huh! :O
ÄF-ÄR se ei vaan pääse palstasta eroon ei sitten millään..Nimimerkit vaihtuu kerran päivässä mutta vanginhimo senkun tuntuu vaan kasvavan.
venkulat - heidän naispuolisista, moraalittomista panopatjoistaan puhumattakaan - ovat vammaisempia kuin yksikään kuulo-, näkö- tai liikuntakyvytön koskaan - he ovat nimittäin älyllisesti vammaisia. Se on asia joka tulee säilymään sellaisenaan. Turha kenenkään kuumakallen on tulla vikisemään mistään huonoista lähtökohdistaan, oppisivathan ne mustat orjatkin lukemaan, jos vain itse sitä halusivat. Jotkut vain pysyvät ainiaan tyhminä ja ihmiskunnan pohjasakkana toisin kuin me hieman lahjakkaammat, jotka ponnistamme kansakunnan kaapin päälle älyn ja kunnianhimon siivittäminä, olivat lähtökohdat mitkä hyvänsä.
kansakunnan kuapin piältä näkkyy? et sitte korkeemmalle meinannu kiivetä. toisin ko myö venkulat myö kiivettään isoille vuorille.
Minulla näkyy iso omakotitalo, premium-merkin auto, kesämökki, hyvä palkka, hieno työ, etätyömahdollisuus, firman luottokortti, lounas- ja puhelinetu. Jne, jne.. Mites venkuloilla? Joko työmarkkinatuki on ryypätty ja sossuun on aika vasta ensi viikolla?