Mites menee tämän kesän karkelot? Onko Festivaalikävijöitä ollut paljonkin?
Vai onko lopahtanut homma alkuunsa? Onko kunnan kirstunkansi jo valmiiksi avattu?
Onkos väkiä näkynyt?
13
431
Vastaukset
- mummu maalta
Väkiä mukavasti ja tunnelma mitä parhain. Hienot festarit.
Myös veronmaksaja, maksan veroni ilomielin. - eräs kulkija
Yllättävän täynnä paikat oli eilen torstaina , mutta kalja teltat melo vajaita - alkon "piilopullo" on huomattavasti halvempi , kuin "festarikalja"
:)- älytön väentungos
Kyllä on niin paljon ollut väkeä, että rahaa pullottaa kaikki kassat. Kuka näihin perinnepäiviin enää jaksaa uskoa. Katoavaa kansanperinnettä niinkuin pärekatot on nämä pippalot. Jokainenhan näkee että laskevat käyrät on kuin lehmän häntä. Uutisissa tehdään kävijäennätyksiä ja kaikki menee hyvin. Kuka tähän enää uskoo. No Joulupukki.
- Tulikari1
älytön väentungos kirjoitti:
Kyllä on niin paljon ollut väkeä, että rahaa pullottaa kaikki kassat. Kuka näihin perinnepäiviin enää jaksaa uskoa. Katoavaa kansanperinnettä niinkuin pärekatot on nämä pippalot. Jokainenhan näkee että laskevat käyrät on kuin lehmän häntä. Uutisissa tehdään kävijäennätyksiä ja kaikki menee hyvin. Kuka tähän enää uskoo. No Joulupukki.
Kannattaisi joskus ottaa asioista ihan itse selvää, mutta helpompihan se on huutaa sivusta läpät silmillä.
Kaustisen kävijäodotukset täyttyivät
TIEDOTE 15.7.2012
Pro Kaustinen ry on erittäin tyytyväinen Kaustisen kansanmusiikkijuhlien lipunmyyntiin, joka sujui edellisen vuoden tavoin. Puheenjohtaja Samuli Valo kertoo, että kävijämäärien ilmoittamisessa siirrytään uuteen, avoimempaan malliin. Juhlat raportoivat nyt kokonaiskäyntimäärän ohella myös myydyt liput:
- Myimme tänä vuonna 12 500 lippua, jolloin Finland Festivalssin laskukaavan mukainen kokonaiskäyntimäärä on 86 000. Myytyjen lippujen määrä vastaa hyvin viimevuotisia lukuja, joiden mukaan nämä festivaalit on budjetoitu. Kokonaiskäyntimäärä kuitenkin kasvoi, sillä meillä on ollut tänä vuonna 500 pelimannia enemmän kuin vuonna 2011, Valo kertoo.
- Festivaalin ravintola- ja oheistuotemyynti onnistui odotettua paremmin. Tarkat luvut eivät ole vielä selvillä, mutta jo alustavien tietojen perusteella olemme oikein tyytyväisiä.
Juhlien järjestelyiden onnistuminen oli Pro Kaustiselle erittäin merkittävä saavutus, sillä uuteen toimijaan kohdistui paljon odotuksia ja paineita. Järjestelyihin käytettävissä oleva poikkeuksellisen lyhyt aika myös osaltaan lisäsi haastetta. Samuli Valo pitää tärkeänä sitä, että juhlat on nyt tilastoitu erittäin huolellisesti, mikä antaa hyvän pohjan tulevan kesän tapahtuman suunnitteluun.
- Ohi menin
Ajoin perjantaina vähän ennen klo 22.00 Kaustisen ohi, festifaalikennttä oli lähes autio. Areena oli tyhjä, ilmeisesti ohjelmissa oli tauko, mutta missä väki oli silloin?
- Minä en nyt ymmärrä
"- Myimme tänä vuonna 12 500 lippua, jolloin Finland Festivalssin laskukaavan mukainen kokonaiskäyntimäärä on 86 000."
Tämä on nyt jotakin korkeampaa matematiikkaa?
Eikö tosi asia ole että maksavia asiakkaita on ollut 12 500?
Onko niin että tulot on laskettu 12 500 mukaan ja menot 86 000 mukaan?- Nyt rehellinen linja
Naurettavaa kertoa todellinen kävijämäärä jollain luvulla sen mukaan, kuinka monta konserttia kävijöiden on arvioitu kuulleen.
Kertoimien takana on tosiaan Finland Festivals -ketju. Ilmeisesti saadakseen ketjunsa tapahtumat vaikuttavammiksi avustuksia jakavan opetusministeriön silmissä. Tosin sekään ei ole kieltänyt jäseniään ilmoittamasta medialle, paljonko lippuja on myyty, montako vapaalippua on jaettu ja montako pelimannia paikalla on ollut. Esimerkiksi Pori Jazz on ilmoittanut myytyjen lippujen määrän ennenkin, mutta Kaustisen festivaalit pysyttelivät Jyrki Heiskasen ja kansanmusiikkisäätiön aikana vain "kävijöiden" määrissä.
Tosin kuka tahansa keskipohjalaisissa kesätapahtumissa käyvä on pystynyt arvioimaan ominkin silmin, ettei festivaaleilla ole ollut kerralla sen enempää ihmisiä ja autoja kuin vaikkapa Ohtakarin kalajuhlilla, Raumankarin markkinoilla tai Sievin muttimarkkinoilla.
Onneksi tilastointiin on nyt saatu uusi rehellisempi linja. Se helpottaa tapahtuman kehittelyä ja budjetointia myös järjestäjien itsensä näkökulmasta.
- Eli se oli sitten
siinä. Lopullisesti.
Jäljellä on enää raastupa. - Epäilevä
Luin tänään Keparista yleisömäärästä, olipa monimutkaista.
Lippuja myytiin 12500, eri tilaisuuksissa laskettiin käneen 40000 ja kun otetaan kaikki esiintyjät, talkootyöntekijät, kutsuvieraat niin luku on 86000.
Eikö tuo 12500 ole se todellinen "maksaneita katsojia"?
Onko tuo 86000 se luku millä anotaan valtiolta kulttuurin tukia? - arskan terä
Meni kuulemma loistavasti.Nyt ei enää kuulemma tukiaisia tarvita.Pärjäävät omillaan.
- lipputsmo
No hyvä,nyt ei tavita edes kunnan takauksia.
- hevosmies4
Onnittelut Pro Kaustiselle ja Samuli Valolle hyvin menneistä juhlista. Oli oikein, ettei kunta enää pönkittämyt kansamusiikkisäätiötä.
- 4963
Polta koko festivaali alue paska kylä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1483955Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso123511Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai482952Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122902Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1442531- 502204
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161458"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1001410Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631314Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381189