Kissani on siis 4 vuotias leikattu kolli. Poika on ollut aina hienohelma ja edellinen omistaja sanoikin sen pissaavan lattialle astian eteen jos se on likainen.
Mutta vaikka kuinka olisin juuri astian siivonnut, se pissaa lattialle sen eteen, joskus aiemmin jopa olkkarin matolle. Nyt se teki jotain jota ei ole aiemmin tehnyt, eli pissi sohvalle! En voinut uskoa sitä todeksi, ei poju koskaan mitään tuollaista ole tehnyt.
Kakkakin on joskus lattialle tullut kylpyhuoneeseen. Yksinäisyyttä kissa tuskin potee, seurana on 2 muutakin kissaa ollut nyt kuukauden. Ja olen kotona päivisin itsekin. Silti joka aamu on pissa lattialla ja päivän mittaan jopa pari muutakin.
Olen kokeillut erilaisia hiekkoja ja nyt on kokeilussa pelletti. Olen toivoton, olisiko jollakulla neuvoja tuosta pissa ongelmasta pääsemiseen?
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
kissani pissaa sisälle
2
158
Vastaukset
- Näin meillä
Meillä oli aikoinaan ongelmana, että leikattu tyttökissamme kakki aina lattialle hiekkalaatikon sijaan. En tiedä mistä moinen johtui ja mikä siihen lopulta auttoi, mutta itse kokeilin seuraavia:
- feromonisuihke (etenkin jos kissa on asunut sinulla vasta hetken)
- "merkatun" paikan siivoaminen etikalla (peittää hajut ja kissat ei kuulemma tykkää etikan hajusta, joten jatkossa ainakin pitäisi välttää ko. paikkaa)
- usemapi hiekkalaatikko eri huoneisiin sijoiteltuna
- hiekkalaatikko katolla / ilman kattoa
Kannattaa myös miettiä hiekkalaatikon sijaintia. Onko se varmasti rauhallisessa paikassa eikä sen lähellä ole mitään, mitä kissa voisi keksiä pelätä? Luulen, että meidän kissalla tuo ongelma oli aluksi ehkä yksinäisyyttä ja uuteen kotiin tottumista, mutta tiedäpä näitä. Tsemppiä yrityksiin! :) - Kissat veks
Ei auta väärään paikkaan virtsailuun:
- Feliway, on suihkeet ja useampi höyrystin
- etikkapesu, ruokasooda
- sitrushedelmät
- pissipois ja muut vastaavat hajun"poistajat"
- hiekkalaatikkojen lisäys
- hiekan vaihto "tassuystävällisempään"
- ym ym jne jne
Kissat virtsaavat mihin haluavat, toinen seinille, toinen siihen huoneeseen missä vessansa ovat. Ja sanotaan mitä sanotaan, kyllä kissa tietää tehneensä väärin. Se, joka sillä kertaa on tarpeensa väärään paikkaan tehnyt, lähtee samantien piiloon kun joku meistä huomaa kolttosen.
Ei ole ruumiillista vaivaa, kaikki on kissan korvien välissä ja sanoisinpa että osin kissojen piruutta, niitäkin kertoja on kun samassa huoneessa on silmiin katsoen alkaneet tarpeilleen "katoppa ny kun minä teen mitä haluan".
Näistä vaivoista ei pääse kuin kissoista luopumalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847