Ärsyttävä tuttu

Pitäisikö kestää vai

Ihminen, joka teki puutarhansa 10vuotta sitten, on luonnollisesti edellä minua. Minä, vasta toista kesää teen omaa puutarhaani. Tietenkään pensaat, perennat, puut eivät ole yhtä komeita.

Miksi tämä, joka aloitti pihansa laiton 10vuotta sitten ylistää itseänsä? Miksi pitää tuntea paremmuuden tunnettaan?

Mutta olen ilkeä myös, myönnän. Meillä on se ero, että minulla on rahaa laittaa, hänellä ei. Ja minähän laitan pihaani, ihan kiusallani. Juuri niitä kasveja, mitä hän haluaisi.

Tämä ihminen, on ainoa joka käyttääntyy näin. Muiden puutarhojen omistajat ovat aivan erimaata..

3

251

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Tiedäthän, että heikon itsetunnon omaavat ihmiset yrittävät korostaa tärkeyttään
      toisten silmissä, joten se siitä.... Laittele vain pihasi mieleiseksesi ja anna ylis-
      telijän juttujen mennä olkapääsi yli ohitse ;-)

    • O-mukulakiurunkannus

      Älä välitä hänestä mitään! Jos haluat olla vähän v-mainen, kehu hänen puutarhaansa ja kasvivalintojaan niin, että menee kauheasti yli. Tai kysele vähän joka kasvista, mikä sitä vaivaa, kun on niin huonovointisen näköinen, olet luonnollisesti aidosti huolissasi hänen hienon puutarhansa ongelmista! ;-)

      Onneksi hänenlaisensa ovat hyvin harvinaisia puutarhaharrastajien keskuudessa. Yleensä me kyllä osaamme iloita toisten onnistumisista ja jaamme myös kavereille sekä kokemuksiamme, tietojamme että kasvejamme auliisti.

      Puutarhaharrastus on kuitenkin harrastusten aatelia! :-)

    • räpistin

      tärkeintä on puutarhan hoito, sen takia lopetin jo työnteonkin että aikaa olisi riittävästi rakkaalle harrastukselleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe