Minulla on silloin tällöin vaikeuksia hengittämisen kanssa. Kun yrittää hengittää syvään se ei onnistu, ja tuntuu että ei saa tarpeeksi happea. Mutta sitten aina jonkin ajan päästä saa yhdellä kerralla tarpeeksi happea, mutta sitten taas jatkuu jonkin aikaa se tunne ettei tule riittävästi happea. Mistä tämä voisi johtua? Harrastan paljon liikuntaa, minulla on hyvä, enkä ole koskaan tupakoinut. Luulisitteko että tämä olisi "hengenahdistusta"? Minua silti ärsyttää suunnattomasti se, että välillä tulee sellaisia hetkiä, ettei syvään hengitys onnistu, ja tuntuu että keuhkot jäävät ilman tarvittavaa määrää happea. Kiitos jo vastauksista etukäteen.
Hengitysvaikeudet
3
1045
Vastaukset
- exxä
onko mitään muuta vaivaa
kyllä tuo hengenahdistus kannattaa kertoa lääkärille - Täällämyös
Hei!
Itselläni on ollut lähes samanlainen oire jonkin aikaa. Välillä huomaa jatkuvasti haukottelevan, kun ei saa olevinaan tarpeeksi happea... Joskus olen huomannut jumissa olevien lihasten aiheuttavan "hengenahdistusta".
Nyt itselläni on kuitenkin alkanut myös kuiva yskä sekä kummallinen tunne rintakehässä. Epäilen alkavaa astmaa, sillä äitini ja veljeni sairastavat sitä. Huomenna olen menossa lääkäriin asian tiimoilta..
Voisiko sinulla siis olla paikat jumissa, tai mahdollisuutta allergiaan tai astmaan yms.
Kannattaa puhua kyllä lääkärille, sillä itse pitkitin asiaa turhan pitkään! - sellasta se on
Olen myös kärsinyt jo pitkään samoista oireista. Niitä tutkittiin ensin julkisella puolella, eikä minkäänlaista vastausta saatu. Astmaa ei ollut. Sitten olikin pakko avata lompakon nyörejä ja käydä yksityisellä. Vastaukseksi sain vain, että tuskin mitään vakavaa ja reseptiksi rauhoittavia. Niitä en kyllä edes hakenut, kun yritän viimeiseen asti välttää minkään pillereiden popsimista.
Annoin vain asian olla, vaikka ovat todella ikäviä oireita ja kauan olen joutunut kärsimään. Mutta tuntuu että stressi voi olla yksi syy noille. Nimittäin vaikeimpina aikoina noista kärsin, ja kun asiat menevät paremmin, ovat oireet vähäisempiä. Tiedä sitten..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855000- 1003210
- 473192
- 1992443
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj302220- 1332009
- 1781590
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51569Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161561- 171485