Minulla on silloin tällöin vaikeuksia hengittämisen kanssa. Kun yrittää hengittää syvään se ei onnistu, ja tuntuu että ei saa tarpeeksi happea. Mutta sitten aina jonkin ajan päästä saa yhdellä kerralla tarpeeksi happea, mutta sitten taas jatkuu jonkin aikaa se tunne ettei tule riittävästi happea. Mistä tämä voisi johtua? Harrastan paljon liikuntaa, minulla on hyvä, enkä ole koskaan tupakoinut. Luulisitteko että tämä olisi "hengenahdistusta"? Minua silti ärsyttää suunnattomasti se, että välillä tulee sellaisia hetkiä, ettei syvään hengitys onnistu, ja tuntuu että keuhkot jäävät ilman tarvittavaa määrää happea. Kiitos jo vastauksista etukäteen.
Hengitysvaikeudet
3
1104
Vastaukset
- exxä
onko mitään muuta vaivaa
kyllä tuo hengenahdistus kannattaa kertoa lääkärille - Täällämyös
Hei!
Itselläni on ollut lähes samanlainen oire jonkin aikaa. Välillä huomaa jatkuvasti haukottelevan, kun ei saa olevinaan tarpeeksi happea... Joskus olen huomannut jumissa olevien lihasten aiheuttavan "hengenahdistusta".
Nyt itselläni on kuitenkin alkanut myös kuiva yskä sekä kummallinen tunne rintakehässä. Epäilen alkavaa astmaa, sillä äitini ja veljeni sairastavat sitä. Huomenna olen menossa lääkäriin asian tiimoilta..
Voisiko sinulla siis olla paikat jumissa, tai mahdollisuutta allergiaan tai astmaan yms.
Kannattaa puhua kyllä lääkärille, sillä itse pitkitin asiaa turhan pitkään! - sellasta se on
Olen myös kärsinyt jo pitkään samoista oireista. Niitä tutkittiin ensin julkisella puolella, eikä minkäänlaista vastausta saatu. Astmaa ei ollut. Sitten olikin pakko avata lompakon nyörejä ja käydä yksityisellä. Vastaukseksi sain vain, että tuskin mitään vakavaa ja reseptiksi rauhoittavia. Niitä en kyllä edes hakenut, kun yritän viimeiseen asti välttää minkään pillereiden popsimista.
Annoin vain asian olla, vaikka ovat todella ikäviä oireita ja kauan olen joutunut kärsimään. Mutta tuntuu että stressi voi olla yksi syy noille. Nimittäin vaikeimpina aikoina noista kärsin, ja kun asiat menevät paremmin, ovat oireet vähäisempiä. Tiedä sitten..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk20110471Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi299776Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1788397Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047868Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1886709Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906123Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j675956Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit85102Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034997Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?234301