Partioon?

lapsen harrastukseksi?

Olen tässä pohtinut mikä olisi lapselle mukava harrastus (tietysti sillä edellytyksellä, että lapsi itse tykkää siitä) ja ideoita olen saanut monelta suunnalta.
En haluaisi lapsen sitoutuvan harrastukseen monena iltana viikossa tai harrastuksen vaativan suuria summia rahaa (esim. jääkiekko). Mutta tietysti olisi kiva, jos harrastus toisi uusia kavereitakin. Eräs sukulaiseni heitti ajatuksen partiosta.
Ehkä oma käsitykseni on jo vanha kun tulee mieleen Aku Ankan sudenpennut ... Mitä se partio oikein on??

7

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partiolainen

      Hei!

      Käy katsomassa sivulta www.partio.fi
      Sieltä löytyy osio, jossa kerrotaan lyhyesti ja ytimekkäästi partiosta. Partio on jotain suurta ja mahtavaa!!!

      T: parisenkymmentä vuotta partiotoiminnassa mukana ollut

      • partio poika

        Partioon kannattaa liittyä. Siellä tehdään kaikkea mahdollista, kuten liikutaan luonnossa,sekä opitaan myös käden taitoja. Luonnossa liikutaan kävellen, hiihtäen, kiiveten, meloen ja purjehtien.
        Partiossa opetellaan myös ensiapua ja osallistutaan pelastuspalvelutyöhön.
        Tunnetaan maamerkit ja yövytään tulilla.
        Tehdään ympäristönsuojelu- ja kehitysapuprojekteja.
        Partiossa aikuisetkin leikkivät ja laulavat
        Toivottavasti tästä oli apua.

        Kuten nimimerkillä partiolainenkin kirjoitti lisää tietoa www.partio.fi


    • Tintti

      hei vain!
      on mukava kuulla että mietit lapsesi mahdollisia harrastusvaihtoehtoja. partio on yksi mainio tapa tutustua uusiin ihmisiin,itsenäistyä ja oppia käyttämään omaa tervettä järkeä.

      partio on hyvin monimuotoinen instiuutio jonka tarkoitus ei ole aivan yksiselitteinen, vaan sillä pyritään kokonaisvaltaiseen ymmärrykseen asioiden suhteen.

      tästä esimerkkinä: opitaan kanssakäymistä kaikenlaisten ihmisten kanssa,ollaan yhteydessä luontoon ja näin opitaan hyödyllisiä arkipäivän asioita ja samalla elämään sopusoinnussa ympäristön kanssa.myös isänmaa ja uskonto liittyvät kiinteästi pariotoimintaan.

      partio on siis reipas harrastus joka kehittää lasta henkisesti että fyysisesti.

      Tervetuloa joukkoon!

    • vincet

      Partio on sitä kaikkea hyvyyttä, mitä kaikkien ihmisten tulisi tuoda esille itsestänsä.
      Partio on myös siitä hyvä harrastus että se tulee vaikuttamaan erittäin positiivisesti työnhaussaja työrintamalla.
      Partiossa oppii myös ensiapua josta ei ole mitään muuta kuin hyötyä. Tiedän monia tapauksia joissa partiolainen on pelastanut jonkun hengen oppimillaan taidoillaa.

      Lopuksi: Partiossa on myös hauskaa se ei ole pelkkiä velvollisuuksia ja asioiden opettelua

    • Taruslaisen äiti

      Meillä poika (nyt 12v) aloitti partion 7-vuotiaana. Ja on myös matkan varrella kokeillut aina joka syksy lisäksi jotain muuta uutta harrastusta. Muut ovat matkalla tippuneet pois, mutta partio on pysynyt kyydissä tänne asti. Tärkintä partiossa on varmaan ne kaverit ja niiden kanssa yhdessä tekeminen. Ne muut taidot tulee huomaamatta. Meidän poika on niin innokas partiolainen, millään ei jäisi yhdestäkään kokoontumisesta pois. Suosittelen kaikille!

    • partiosta

      Kannatan! Itse olen ollut 8 vuotta partiotoiminnassa mukana ja voin sanoa, että kyseinen harrastus on muuttanut minua paljon. Suurimman osan kavereistani on myös mukana partiotoiminnassa ja se on yksi niistä monista syistä miksi en ikinä lopettaisi partiota.

      Siitä aku ankansta vielä sen verran, että ei se partiotoiminta nyt ihan sellaista ole. Toki liikutaan paljon luonnossa ja opetellaan erätaitoja ym, mutta se ei mielestäni ole ko. harrastuksen "suola". Parasta koko toiminnassa on hyvä porukka ja hyvä fiilis. Parasta on mielesetäni aloittaa harrastus mahdollisimman nuorena, koska muuten voi tulla vähän ulkopuolinen olo. Jos muuttaisin toiselle paikkakunnalle, en luultavasti jatkaisi enää partiota, koska voisi olla vaikeaa löytää samankaltaisia ystäviä, kuin minulla nyt on. Ollaan vähän niinkuin kasvettu yhteen..

      Mutta siis lämpimasti suosittelen!

      • Nimetön

        Olen samaa mieltä kaikkien muiden kanssa että partio on kehittävä harrastus.

        Itse olen Turun Partio-Sisseissä (meri partio) joka on muille partioille tuttu pelottavasta mitallin metsästys tavastaan.

        Partiossa saat auttaa ihmisiä, purjehtia, leireillä säätää ja kaikkea mukavaa.

        Partioon pääsee kesken lukukaudenkin sinut otetaan aina avosylin vastaan.

        OLE VALMIS!
        BB


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      188
      1305
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      609
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      564
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      560
    Aihe