Vaikeaa sanoa

Ei

Olen varmaan liian kiltti kun olen joutunut sen takia melkoisiin vaikeuksiin elämässäni. Ensinnäkin otin aviopuolisokseni ensimmäisen miehen joka minua vokotteli ahkerasti, en raaskinut sanoa ei kun muuten tuntui ihan mukavalta mieheltä ja tulimme juttuun, mutta siihen se silti jäi se ihastus/rakastus omalta osaltani eli en tuntenut mitään sen kummempaa häntä kohtaan, siitä huolimatta jotenkin jouduin naimisiin hänen kanssaan. Hän vain puhui minut ympäri ja kun olin jo pitkään hänen kanssaan tekemisissään en kehdannut enää jättääkään häntä.

Toinen seikka on se, että työelämässä olen joutunut tietenkin heittopussiksi eli tekemään kaikkea p***** kun en ole osannut sanoa ei. Myöskin olen joutunut tyytymään hunoimpiin vaihtoehtoihin kun en ole kyennyt puolustautumaan missään joten kovemmat ajoivat aina ohi tai veivät minulle kuuluneita asioita nenän edestä. Myöskin olen joutunut useaan kertaan huijatuksi elämässäni kun olen luottanut niin muihin.

Nykyisin minulle tulee 12 eri lehteä joita en edes lue koska en ole kyennyt sanomaan ei puhelinmyyjille. Aikoinaan pölynimuri kauppiaat saivat aina minulle myytyä kalliin imurin joka kummasti oli jo vuoden sisällä käyttökelvoton. Onneksi nykyään ei enää ole niin paljon kiertäviä kauppiaita, mutta uusi ryhmä kerjäläiset ovat nyt ahkerasti viime aikoina kerjänneet ovellani ja tietenkin olen antanut kaikkea mitä he ovat pyytänee, yleensä se on raha, ei paljoaa mutta vähän kumminkin annan, että selviävät koska säälin heitä enkä voi sanoa ei.

Kaupoissa myyjät saavat puhuttua minut ostamaan aina sen kalleimman tuotteen tai tuotteen jota en edes tarvi.

En pysty kieltäytymään, vaikka olen yrittänyt, se on todella vaikeaa enkä usko, että koskaan tulen pystymäänkää, on se niin vaikeaa.

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qwerty

      Sinä tarvit miehen joka pitää sun puolia!

    • dfhhhhhhhhh

      lopeta trollaaminen.12 eri lehteä erittäin uskottavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe