Kuumassa kämpässä kärvistely

Useat kirjoittajat valittavat liikaa kuumuutta asunnossa ulkolämpötilan ollessa alle 15.

Minkä takia saunan ja pesuhuoneen käyttövesipattereissa täysi rähinä alvaria päällä?
7187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

> Minkä takia saunan ja pesuhuoneen käyttövesipattereissa täysi rähinä alvaria päällä?

Kyseessä on lievä hätävarjelun liioittelu. Nykyinen rak. määr. osa D1 määrää, että lämpimän käyttöveden verkossa pitää lämpötilan olla väh. 55 °C eikä rättipattereissa saa olla mitään sulku/termostaattiventtiileitä, koska virtauksen sulku/kuristaminen johtaisi tietenkin veden liialliseen jäähtymiseen. Vaikka ei tietääkseni ennenkään ole käyttövedestä legionellaa saatu, vaan tartunnat on tulleet jostain vihannesten kastelujärjestelmistä, jäähdytystorneista tms.

Ylipäätään nämä rättipatterit ovat oiva esimerkki hauki on kala -suunnittelusta. Itse asun vm 2008 rakennetussa talossa, johon on vanhaan tyyliin lätkitty vajaan 200 W rättipatteri sekä saunaan että pesuhuoneeseen. Kuulemma joissain saman suunnittelutoimiston (Optiplan) tekeleissä on samanlaisia pattereita jopa pienissä vessoissa.

Vanhemmissa, koneellisella poistolla varustetuissa taloissa piti olla lujasti lämmitystehoa pesutiloissa, koska asukkaat kuitenkin pistivät vetohaitan vuoksi ikkunoiden karmiventtiilit kiinni ja ainoaksi korvausilmareitiksi jäi saunan korvausilmaventtiili. Tosin tällainen lämmitystarve pitäisi kattaa normaaleilla pattereilla, jotka eivät turhaan lämmitä myös kesällä, mutku perimätiedon mukaan pesutiloissa pitää olla rättipatteri.

Vaan vm2008 taloissa on koneellinen & lämmitetty tuloilma, joka ei jäähdytä pesutiloja. Seuraus: kylppärissä on talvipakkasillakin 24-25 = sähköistä lattialämmitystä ei kehtaa käyttää silloinkaan), nollakeleillä mennään 26 tasolla ja kun ulkona on kesä, alkaa lämmöt olla koko ajan 30 pintaan. On se kiva, kun pitää riisuutua munasilleen, kun menee pesemään hampaita tai käymään paskalla - muutoin on hetkessä yltäpäältä hiessä.

Äänestä

Just. Koitin pikaisesti arvioida oman kämppäni lämmitystehontarvetta ja sain tulokseksi noin 2 kW mitoituspakkasella. Eli pakkosyötöllä 2x0,2 kW 24/7 lämpöä puskevat rättipatterit kattavat 20 % paukkupakkasten lämmöntarpeesta. Tältä pohjalta voidaankin todeta, että tasaisesti koko kämppään jaettuna tämä teho riittäisi pitämään huonelämpötilan 9 °C ulkoilman lämpötilaa (vuorokauden keskilämpötila) korkeammalla. Eli pelkkien rättipatterien voimin tarkenee hyvin, kun ulkona on 13 °C.

Em. päälle tulee vielä ikkunoista sisään tuleva auringonsäteily, kodinkoneista vapautuva lämpö yms. Perinteisesti onkin laskettu, että lämmitystarve loppuu = em. lähteet kattavat kaiken lämmitystarpeen, kun ulkona on +17°C, mutta nykyään on paremmat eristeet ja enemmän kaikenmaailman elektroniikkaa, joten lämmöntarve taitaa mennä nollille jo alemmassa ulkolämpötilassa.

Omassa kämpässäni raja taitaa olla jossain +10..+12 °C kieppeillä ... mikä ei enää lainkaan tunnut epäloogiselta, kun huomioidaan tuo rättipatterien tarjoama "ilmaislämpö". Vaikka pidänkin KPH ovea visusti kiinni & pyrin tuulettamaan tuota lämpöä ulos (iv-koneessa LTO ohitus päällä jne.). Kokonaan siitä en kuitenkaan eroon pääse, koska IV-kone + kanavat ovat kylppärin katossa ja tuloilma tuppaa sen seurauksena olemaan jatkuvasti väh. 24 asteista...

Eli kun homma on tasapainossa (aurinkoisella kelillä) +10 °C ulkolämpötilassa, niin +15 kelillä menee sisällä helleraja rikki ja vuorokauden keskilämpötilan lähestyessä 20 astetta alkaa sisällä olla lämmöt 30 pintaan.

Jälleen kerran kiitokset Optiplanin suunnittelijoille, jotka taitavasti osasivat mitoittaa lämmitystehot vain ja ainoastaan paukkupakkasten mukaan. Sillähän ei ole mitään väliä, että noihin rättipattereihin menee parin omakotitalon vuotuisen lämmöntarpeen verran energiaa vuodessa ....ja se on valtaosin turhaa, jopa haitallista ylilämmitystä.

Äänestä

.

Mitkä saunan ja pesuhuoneen patterit??????

.

Äänestä
  • Kerrostalo vuodelta 2000.

    Huoneissa termostaattiventtiilit tietenkin kesällä suljettu.

    Pesuhuoneessa ja saunassa olevien käyttövesipatterien venttiileitä voi säätää ja sulkea tilanteen mukaan.

    Eihän tarvitse saunaa päivittäin kastella ja kuivatella, elelkäi tilanteen mukaan!

    Äänestä

  • jarrumies kirjoitti:

    Kerrostalo vuodelta 2000.

    Huoneissa termostaattiventtiilit tietenkin kesällä suljettu.

    Pesuhuoneessa ja saunassa olevien käyttövesipatterien venttiileitä voi säätää ja sulkea tilanteen mukaan.

    Eihän tarvitse saunaa päivittäin kastella ja kuivatella, elelkäi tilanteen mukaan!

    .

    Kaksikerroksinen luhtitalo rakennettu 2007 ei pattereita saunassa eikä pesutiloissa

    .

    Äänestä

  • Täällä ei pattereita kirjoitti:

    .

    Kaksikerroksinen luhtitalo rakennettu 2007 ei pattereita saunassa eikä pesutiloissa

    .

    Tulis jo helteet, sisällä ei oo kuin 22,3c

    Äänestä

Sauna ja pesuhuoneen käyttövesipattereita ei saa kerrostalossa sulkea bakteerivaaran takia, tämä lukee ihan säännöissä.
Eikä haittaa yhtään , pesutiloissa pitääkin olla lämmintä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jarrumies kirjoitti:

Useat kirjoittajat valittavat liikaa kuumuutta asunnossa ulkolämpötilan ollessa alle 15.

Minkä takia saunan ja pesuhuoneen käyttövesipattereissa täysi rähinä alvaria päällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu