Asuntojen pohjapiirustukset versio 2

Hei vain kaikille!

Olen myynyt asuntoni ja se oli tuskaisemmankin tuskaista, mutta sain silloin ehdotuksen eräältä välittäjältä, että kannattaisi panostaa valokuviin enemmän ja tuoda esiin jotakin sellaista, mitä muilla ei ole, koska tämä kuulemma erottuisi ostajien vertaillessa samankaltaisia asuntoja.

Välittäjä kertoi, että esimerkiksi asunnon kalustaminen ja valoitus valokuvausta varten, erikuvakulmat valokuvissa ja 3D-Mallinnus pohjapiirustuksista joka on suhteellisen halpa ja näyttäväkin, niin sillä saisi jo uusia ''elementtejä'' myynnissä.

En ole mikään virtuoosi valokuvaamisessa, enkä valoitustakaan niin hallitse, niinpä ajattelin ensikerralla tilata jonkun hoitamaan tämän homman, onko kellään tietoa tälläisistä tai kokemusta?

En löytänyt kuin www.vauhtiamyyntiin.fi sivuston, onko kellään kokemuksia? Pitäisikö soittaa ja kysellä heiltä hieman referenssejä?

7

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • halvempaa

        On parempi käyttää parhaiten soveltuvaa, esimerkiksi virtualdesing tekee sellaista "hifi" jälkeä, että on yrityksille enemmänkin suunnattua materiaalia talojen myynnissä.

        Vauhtiamyyntiin.fi sivustolta taas ilmenee, että he tekevät pääasiallisesti yksityisille myyjille mallinnoksia ja halvalla, tuollaisia mitä kuvina löytyy sivustoltakin. En ole itse tilannut mallinnuspalvelua, sen sijaan valokuvaamisessa käytin ja toimi hyvin. Ovat opiskelijaporukalla kasanneet freelancer merkeissä ko. Tiimin. Yritystä on siis turha etsiä netistä :)

        Mutta suosittelen mallinnusta ehdottomasti, näyttää hyvältä ja toimivalta!


    • Puolestapuhuja4you

      Se on kyllä asuntoapaja.fi nykyiseltään ja tekivät meille ainakin pohjapiirustuksesta asunnon mallinnuksen halvalla ja kävivät kuvaamassa virtuaalikuvatkin samaan syssyyn, maksoi jotain 500€ yhteensä kaikkine kilometreineen ja tunteineen ja palveluineen.

      Suosittelen virtuaalikuvaamista lämpöisesti kaikille ja firma kuin firma, kannattaa suosia paikallista kuitenkin niin säästyy km korvauksilta, säästöä sekin :)

      • puolestapuhuja4you

        taitaa mennä www.vauhtiamyyntiin.fi www.asuntokaupaksi.fi ja www.asuntoapaja.fi samalle sivustolle :)


    • Asuntoa vaihtanut

      Minusta kuvien tekninen laatu on itse otetuissa pokkarikuvissa ihan riittävän hyvä. Yksi asia, johon törmäsin taannoin asuntoa etsiessäni, oli se, etteivät myyjät vaivautuneet mitenkään järjestelemään asuntojaan ennen kuvien ottoa. Jotkut jättivät jopa normaalin siivouksen tekemättä (vaatteita ja pitsalaatikoita pitkin poikin, tekee todella huolimattoman vaikutuksen).

      En nyt peräänkuuluta mitään sisustusarkkitehdin stailauksia, en edes uusia verhoja, mutta yleensä asunto kuin asunto näyttää paremmalta, kun tavaraa ei ole liikaa. Ylimääräisen pikkusälän ja liiat huonekalut voi siirtää pois kuva-alalta esittelykuvia otettaessa. Kannattaisi oikeastaan jättää huoneeseen vain se, mikä siellä välttämättä on oltava, että se on asutun näköinen ja että esimerkiksi näkee, että keittiöön mahtuu ruokapöytä.

      Ostimme vuonna 1985 asunnon, jonka myyjät olivat tehneet juuri näin. Makuuhuoneessa ei ollut kuin sänky, olohuoneessa sohva, sohvapöytä ja muistaakseni yksi nojatuoli. Tavaraa oli juuri sen verran, että asunto vaikutti asutulta, mutta niin vähän, että se vaikutti neliöitään tilavammalta.

      Nykyisen asunnon myimme vasta muuttomme jälkeen, jolloin se oli tyhjillään. Kuvasimme sen itse, mutta välittäjäpä ei huolinutkaan meidän kuviamme, vaan (niitä näkemättä) halusi välttämättä kuvata itse. Ehkä siinä oli kysymys tekijänoikeuksista, eipä tarvitse välitysfirman ruveta kiistelemään myyjän kanssa, missä ja miten kuvia saa käyttää, kun ne ovat välittäjän ottamia.

      • jehbuh02

        Tekijänoikeus juttu tossa usein on ja se, että saa tehdä siitä "omannäköisensä.

        Mun mielestä toi 3D-mallinnus tuo www.asuntoapaja.fi sivustolla on ihan hyväkin idea jos remonttia tekee ja pohjapiirustuksesta simppeli mallinnus ei maltaita maksa, verrattuna arkkitehtien laatimiin kuviin. Toimii myös sillon, jos asunnossa on paljon tavaraa ja niitä ei voi siirtää ennen kuin vanha on myyty.

        Noit sivustoja on suht paljon, kannattaa kilpailuttaa ja huomioida sellanen, että harvat mallintajat/kuvaajat eivät suostu edes tekemään yksityisille tai yksittäisiä kuvauksia, se on ikävä totuus mutta bisnestähän tekevät vain.


    • j.nurminen1

      Itse ainakin näin artikkelin lehdessä tuosta www.vauhtiamyyntiin.fi sivustosta ja googlasin heidän sivut ja tilasin jo palveluakin. Sain kahdessa päivässä ongelmitta tilaamani 3d-pohjakuvat asunnostani ja kävivät vielä kuvaamassa halvalla sellaisen virtuaalikuvauksen jonka sain lisättyä asuntomyyntisivuille.

      Outoa ettei tälläsestä ole ennen puhuttu, asuntoni on ollut myynnissä lähemmäs 3kk ja yhteydenottoja oli niukasti, kun lisäsin pohjakuvat, sekä tuon virtuaalin niin yhteydenotot lisääntyivät huomattavasti ja nyt asunto onkin myyty.

      Suosittelen lämpöisästi kaikille kokeilemaan, firma kuin firma mielestäni kunhan saa halvalla laatua. Cubicasa ei vaivautunut edes vastaamaan sähköposteihini kun tarjousta pyytelin, taitavat hakea vain isoja asiakkaita, eikä pienet yksityiset kiinnosta :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10306
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5993
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5424
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2284
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe