http://aijaa.com/0082310513537
Tällaiseen kiinnitin huomiota jo viime viikolla, silloin ei ollut vielä kukkia auki ja koko kasvi näytti harmaan härmeen peittämältä luonnon omalta kynttilältä. Tai itse asiassa kasvit, sillä niitä on siinä tienvarren samassa kohtaa neljä kpl. Kaikki sellaiset 25 cm pitkiä - eli ei vielä tänä vuonna kovin suuria, muistaakseni niitä kyllä oli siellä jo viime kesänäkin ja saman mittaisina.
Luontoportin mukaan entisaikaan ihmiset taisivat kokeakin ko. kasvin kynttilänä sillä ukontulikukkaa on käytetty tervaan tai pikeen kastettuna soihtuna.
No, on näitä kasvien nimiä kyllä ihmeellisiä - ukontulikukka.
Saman kävelymatkan aikana eilen hokasin sitten upean kurjenkellokasvuston - kurjenkellon on Luontoportin mukaan komeimpia luonnonkukkiamme - ja olen kyllä samaa mieltä. Tosi kaunis näky kun niitä on useampi yhdessä kohtaa kasvamassa ja täydessä kukassa. Harmi vaan kun en ole mikään erinomainen valokuvaaja niin en saanut otoksesta yhtä kaunista kuin silmällä katsoen on. Tänään on kai mentävä tekemään uusi yritys, jos vaan ei sada illalla.
Ukontulikukkako?
2
282
Vastaukset
- Mikkeliin menijä
Onnittelut. Samaa mieltä näiden kukkien kauneudesta. Ikävää vain, että tulikukalla on ottajia. Juuri kun aioin esitellä tulikukkia kanssakulkijalleni, kaksi hemmoa mopoineen oli kerännyt sivulaukut täyteen kai joksikin rohdokseksi kaikki tulikukat tien varsilta.
Kurjenkello taas näyttää nousevan viljelystä poistetuille pelloille. Vanhaisäntä vain yhä ajattelee, että heinänteko kuuluu tehdä heinäkuulla, eikä huomaa, että ketojen hoito sallisi muunkinlaisen aikataulun. Nurin vain ja "siistiksi". Siisteydestä ja kauneudesta on niin monia käsityksiä. - joo.
Juu, eilen ei satanut, mutta ei siitä kurjenkellokuvasta mun taidoilla sen parempaa tullut.
http://aijaa.com/0056310518460
Mutta eilen sitten kävellessä nähtiin tämän kesän harvinaisuuksista yksi, eli eipä ole paljon perhosia tänä kesänä näkynyt. Viime kesänä näitä pikkukaunokaisia oli runsain määrin liikkeellä niin kuin sinisiipiäkin samassa paikassa - juu, en tunnista perhosiakaan montaa, mutta tässä angervohopeatäplä.
http://aijaa.com/0078910518463
Ja edellispäiväinen ennusukko - "etana, etana näytä sarves...." Tämä kotilo sitten ennusti poutaa....
http://aijaa.com/0041510518470
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432957Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602859- 422333
- 271805
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa711589- 481566
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771235- 361226
- 791050