Vajan oven tekeminen

Voisiko kylmän vajan oven tehdä itse?
Minkälaista ehdottaisitte?

Katsoin ovivalmistajien kuvastot ja lähes kaikki valmiit ovet ovat eristettyjä - mikä on täysin yliampuvaa tuollaiseen kohteeseen.

Toivoin alun perin, että ovessa olisi ikkuna, mistä saisi vajaan hieman luonnonvaloa. Mutta siitä toiveesta voisin kyllä luopua.
712486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Koita hommata käytetty ovi jostain. Rakenta.fi sivuston rakentajapörssistä tai ns. perinnekaupoista. Voit saada jopa 20 eurolla (tai ilmaiseksikin) kunnostuskelpoisen oven. Moni käyttää vanhaa ovea omakotitalossa työmaanaikaisena ovena ja on iloinen kun pääsee tuosta eroon nopeasti.

Toki oven voi tehdä itsekin mutta helpommalla pääsee kun etsii purkuoven. Ikkunakin on oma vaivansa jos sellaisen haluaa itsetehtyyn.

Äänestä

Hae puutavaraliikkeestä höylättyä lankkua oven rungoksi ja vaikka 9 mm vaneria jäykisteeksi ainakin toiselle puolelle ovea sekä ulkoseinäpaneelia oven ulkopuolelle.

Mittaa oviaukosta tarvittavan oven koko, muista tarpeellinen välys noin 3 mm per puoli. Jos teet karmitkin itse, huomioi sekin oven mittoja miettiessäsi.

Jos on aikaa ja viitseliäisyyttä, voi vanerilevyn upottaa lankkukarmiin, ettei se lisää oven paksuutta. Saman voi tehdä ruuvaamalla lankkujen sisäpuolelle vanerilevyn verran ohuemman listan ja kiinnittää vaneri siihen.

Sitten asennat paneelit, joko vaakaan tai pystyyn tai jos viitsii kikkailla, niin vaikka vinoon symmetrisesti.

Tuollainen hommeli on minullakin odottamassa ja tarvikkeet on olleet jo vuoden odottamassa sopivaa väliä remonteissa...

Äänestä

Olen itse tehnyt ihan niin, että laudasta kehikko ja siihen diagaalista jäykistyslauta. Sitten verhoilulaudoitus päälle. Sellainen "huusinovi" tasoinen design mutta toimiva. :)

Toiseen vastaavaan paikkaan hain byggmaxista halvimman varastonoven. Maksoi karmeineen noin 80 eur ja siinä oli lukkokin mukana. Itse piti maalata.

Äänestä
  • Jotain uutta materiaalia se diagaalista?
    Leikki sikseen, jos haluaa että ovessa on kunnon lukkorunko ja saranat niin kannattaa tosiaan ostaa edullinen uusi ovi koska hyvät saranat ja lukkorunko maksaa jo pelkästään omansa.

    Äänestä

  • 10dfg kirjoitti:

    Jotain uutta materiaalia se diagaalista?
    Leikki sikseen, jos haluaa että ovessa on kunnon lukkorunko ja saranat niin kannattaa tosiaan ostaa edullinen uusi ovi koska hyvät saranat ja lukkorunko maksaa jo pelkästään omansa.

    Joo, diagaalista on uusi nanomateriaali joka vastaa kestävyydeltään titaania mutta on työstettävissä normaalein puutyövälinein. Kannattaa käydä kysymässä k-raudasta. Jos heillä ei ole aitoa diagaalista niin sitten voi laittaa siitä samasta laudasta diagonaalijäykisteen. Se ajaa ihan saman asian.. ;-)

    Äänestä

Oven tekeminen voi tulla yllättävän kalliiksi.

Noin periaatteessa lankkurunko, paneli, saranat, pokat, lukko, kahva. Mutta ei siinä palkoilleen pääse helpolla. Ja jos laittaa vilmivaneria, se maksaa rahaa sekin. Ainiin ja maalit päälle.

Kannattaahan se tehdä, jos on tavaraa varastossa ja aikaa askarrella.

Äänestä

Tein itse leikkimökin oven. Hieno tuli, tosin tuokin on eristetty. Laudekuusesta kehikko, samoin karmit. Oveen vinolaudoitus ulkoverhouslaudasta ja sisäpuolelle 4mm koivuvaneri, väliin 5mm styroksi eristeeksi. Ovessa myös neliskanttinen kaksilasien ikkuna, silleen salmiakki-asentoon laitettuna.

Omatekemässä ovessa tahtoo olla vaarana että siitä tullee lenko, mutta voihan sitä sitten tehdä uuden oven jos vanha vääntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ovea kirjoitti:

Voisiko kylmän vajan oven tehdä itse?
Minkälaista ehdottaisitte?

Katsoin ovivalmistajien kuvastot ja lähes kaikki valmiit ovet ovat eristettyjä - mikä on täysin yliampuvaa tuollaiseen kohteeseen.

Toivoin alun perin, että ovessa olisi ikkuna, mistä saisi vajaan hieman luonnonvaloa. Mutta siitä toiveesta voisin kyllä luopua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu