Uloshengitysilman typpioksidimittaus

Astmaako

Onko teillä tehty astman diagnosoimisen avuksi uloshengitysilman typpioksidimittausta? Millaisia arvoja olette saaneet, ja ovatko varmistaneet astman?

Itsellä tutkimukset kesken, astman kriteerit ei spirometriassa täyty, mutta arvo typpioksidimittauksessa 79 eli ilmeisesti reiluhkosti koholla. Lisää tutkimuksia tulossa - ainakin se jokin keuhkojen "ärsytystesti".

3

2717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astmakas

      Huhhuh mikä arvo! Itselläni oli astman vähäoireisessa vaiheessa typpioksidimittauksen arvo vain 3! Tuolloin toisaalta oli hengitettävät kortikosteroidit maksimiannoksella, vähemmät lääkemäärät ei minulla oireettomuuteen riitä.

      Itsellänihän diagnoosi on varmistettu keuhkojen tähystyksellä, mutta myös rasitustesti ja spirometria (ahtaumaa pienissä keuhkoputkissa) viittasivat mahdolliseen astmaan. Pef-arvot minulla ei laske tarpeeksi pahassakaan astmakohtauksessa vaikka hengitys vinkuisi ja rohisisi aivan kuuluvasti.

    • Astmaatikko84

      En muista mikä oma typpioksidi oli, mutta korkea se oli! :/

      Sairaalassa olinkin sen ajan kyllä, kun olin paha pahenemisaihe menossa!

      Lääkitykseni tuplattiin tosi korkealla kortisoni 60mg alko ..

      Onneksi tutkivat! :))

    • Anonyymi

      14...oliko edellinen joku 7.Itse huolestuin.Sairastuin vaikeaan astmaan työpaikan sisäilmasta ,oireilin vuosia.,oma syy miksi jäin työpaikkaan missä olin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe