E-pillerit / kivut / migreeni / huono olo, endoa?

Hermot menee näiden menkkojen kanssa. Käytän Microgynon-merkkisiä e-pillereitä (käyttänyt jo 8kk) ja tuntuu että menkat menevät vaan pahemmiksi ja pahemmiksi. Ennen tätä oli Yasmin, jonka vaihdoin taukoviikolla monta päivää kestäneiden päänsärkyjen takia. No, eipä tämäkään merkki hyvältä tunnu. Näiden kanssa taukoviikolla saa koko ajan kärsiä siitä, että päässä tuntuu oudolta (säryn ja huimauksen yhdistelmä). Lisäksi mulla on taukoviikolla välillä paha oksettava olo. Parina ekana päivänä puolestaan kivut ovat niin pahat, että vedän särkylääkkeitä tuelta eli maksimiannokset ja siltikin sattuu. Reilu kk sitten noita pääkipuja edelsi näön sumentuminen toisesta silmästä.

Kävin taannoin gynellä, joka sanoi että mun pitäisi siirtyä kokonaan minipillereihin tuon silmäauraoireen takia. Ihmetyttää vaan nää kivut ja oksettava olo. Tulee vaan mieleen, että voisiko mulla olla endometrioosi? Näkyykö se gynen tekemässä ultraäänitutkimuksessa? Se tehtiin nyt viimeksikin. Pieni myooma (alle parisenttinen) multa löytyi, mutta sen ei kuulemma pitäisi vaikuttaa mitenkään mihinkään. Harmittaa, kun en varsinaisesti valittanut näitä kipujani gynelle; sitä ei muistakaan miten pahoja ne ovat kuin vasta silloin kun taukoviikko on päällä...

Olisiko kohtalotovereita / kokemuksia?
2258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siirry niihin mineihin, sinuna en jatkaisi noiden syöntiä jos sinulla kerran on aurallinen migreeni...

Endo ei välttämättä tule ultrassa esille, itselleni se pystyttiin diagnosoimaan vasta laparoskopiassa.

Äänestä

Minulla samaa ongelmaa. Olen yrittänyt vaihdella eri pillereitten välillä. Ei mitään vaikutusta. Tällä hetkellä siirryin takaisin Gestanyliin Yzazista. Koska minulla on myös pieni mutta tosi pirullinen vaiva nimittäin alapääni "rupsuttaa" viikko ennen kuukautisia ja kuukautisten aikaan sekä vielä sen jälkeenkin. Tässä Gestanylissä ne oireet vähenevät. (Emättimineni ei todellakaan ole löysä. ) Alapään rupsuttelu alkoi 3 :nnen lapsen synntyksen jälkeen 6 vuotta sitten. Käyn Pumpissa, lenkillä', hiihtässä, uimassa usein. Eli pumppiakin saattaa tulla 2 tuntia viikossa tehtyä plus muu liikunta päälle. Näihin muihin oireisiin: minulla on 3 vuotta sitten alkoi pahoinvointi ennen kuukautisia, seuraavana vuonna rinnat tulivat samoihin aikoihin todella kipeistä ja nyt viime syksynä migreeni iski (ei koskaa ennen ole ollut.) Nyt pelottaa, että mitähän jännää tänä syksynä tulee :(. Ehkäisyneuvolassa on puhunut näistä oireista, mutta niihinkin meni usko kun ehdottivat masennuslääkettä! Silloin meinasi päästä kyllä itku. Sanoivat että vähentävät mielialanvaihteiluita kuukautisten aikaa, mutta en todella en halua syödä mitään masennuslääkkeitä kuukautiskipuihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei kivaa kirjoitti:

Hermot menee näiden menkkojen kanssa. Käytän Microgynon-merkkisiä e-pillereitä (käyttänyt jo 8kk) ja tuntuu että menkat menevät vaan pahemmiksi ja pahemmiksi. Ennen tätä oli Yasmin, jonka vaihdoin taukoviikolla monta päivää kestäneiden päänsärkyjen takia. No, eipä tämäkään merkki hyvältä tunnu. Näiden kanssa taukoviikolla saa koko ajan kärsiä siitä, että päässä tuntuu oudolta (säryn ja huimauksen yhdistelmä). Lisäksi mulla on taukoviikolla välillä paha oksettava olo. Parina ekana päivänä puolestaan kivut ovat niin pahat, että vedän särkylääkkeitä tuelta eli maksimiannokset ja siltikin sattuu. Reilu kk sitten noita pääkipuja edelsi näön sumentuminen toisesta silmästä.

Kävin taannoin gynellä, joka sanoi että mun pitäisi siirtyä kokonaan minipillereihin tuon silmäauraoireen takia. Ihmetyttää vaan nää kivut ja oksettava olo. Tulee vaan mieleen, että voisiko mulla olla endometrioosi? Näkyykö se gynen tekemässä ultraäänitutkimuksessa? Se tehtiin nyt viimeksikin. Pieni myooma (alle parisenttinen) multa löytyi, mutta sen ei kuulemma pitäisi vaikuttaa mitenkään mihinkään. Harmittaa, kun en varsinaisesti valittanut näitä kipujani gynelle; sitä ei muistakaan miten pahoja ne ovat kuin vasta silloin kun taukoviikko on päällä...

Olisiko kohtalotovereita / kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu