Oppisopimuksella kokiksi?

sussu_r

Oon tässä nyt miettiny et mitä elämälleni teen.. :) Istun tällähetkellä kaupan kassalla. Ja se homma ei kyllä kiinnosta enään pätkän vertaa. :(
Onko kukaan lukenu ittensä kokiks oppisopimuksella? Se mua tällähetkellä ehkä kiinnostais eniten. En osaa kokata paljoo, mut siellähän oppii. ;)
Miten on palkan ja KELA:n suhteen?

Kertokaa! :) :)

4

2518

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stogen

      Tietoa löytyy esimerkiksi tuosta oppilaitoksesta:

      www.amiedu.fi

    • Hanna

      moi!

      olen lukemassa kokiksi oppisopimuksella.

      sinulla täytyy ensin olla koulutukseen soveltuva työpaikka joka täyttää koulun vaatimukset,esim.suurtalouskokiksi lukevalla suositellaan olevan työpaikka joissa on tekemisissä suurtalouskoneiden kanssa,eri nimikkeitähän on monia,esim.eri kokin ammattinimikkeitä on montakin erilaista.

      palkkaus menee ihan samalla tavalla kun olisit oikeassakin työelämässä.jos joudut opiskelujaksoina lähtemään esim.eri kaupunkiin koulupäiviksi , saat niistä koulupäivältä päivärahan , sekä matkakorvauksen.työnantajalle maksetaan koulutustukea ja lisäksi hänellä on mahdollisuus hakea työllistämistukea työvoimatoimistosta,mutta sen saaminen ja hakeminen edellyttää , että olet ollut työttömänä ennenkuin sitä haetaan....mitäs vielä...kysy jos jotain tulee mieleen:)

      • Minä vaannn

        "palkkaus menee ihan samalla tavalla kun olisit oikeassakin työelämässä"


    • Koulutusneuvoja

      Hei!
      Käy katsomassa uudet www.koulutus.fi sivustot - sieltä löydät paljon tietoa koulutuksista ja kursseista, jotka sinua saattavat kiinnostaa pohtiessasi tulevaisuutta. Palvelu on täysin ilmainen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1206
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      873
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      668
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe