Oppisopimuksella kokiksi?

sussu_r

Oon tässä nyt miettiny et mitä elämälleni teen.. :) Istun tällähetkellä kaupan kassalla. Ja se homma ei kyllä kiinnosta enään pätkän vertaa. :(
Onko kukaan lukenu ittensä kokiks oppisopimuksella? Se mua tällähetkellä ehkä kiinnostais eniten. En osaa kokata paljoo, mut siellähän oppii. ;)
Miten on palkan ja KELA:n suhteen?

Kertokaa! :) :)

4

2433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stogen

      Tietoa löytyy esimerkiksi tuosta oppilaitoksesta:

      www.amiedu.fi

    • Hanna

      moi!

      olen lukemassa kokiksi oppisopimuksella.

      sinulla täytyy ensin olla koulutukseen soveltuva työpaikka joka täyttää koulun vaatimukset,esim.suurtalouskokiksi lukevalla suositellaan olevan työpaikka joissa on tekemisissä suurtalouskoneiden kanssa,eri nimikkeitähän on monia,esim.eri kokin ammattinimikkeitä on montakin erilaista.

      palkkaus menee ihan samalla tavalla kun olisit oikeassakin työelämässä.jos joudut opiskelujaksoina lähtemään esim.eri kaupunkiin koulupäiviksi , saat niistä koulupäivältä päivärahan , sekä matkakorvauksen.työnantajalle maksetaan koulutustukea ja lisäksi hänellä on mahdollisuus hakea työllistämistukea työvoimatoimistosta,mutta sen saaminen ja hakeminen edellyttää , että olet ollut työttömänä ennenkuin sitä haetaan....mitäs vielä...kysy jos jotain tulee mieleen:)

      • Minä vaannn

        "palkkaus menee ihan samalla tavalla kun olisit oikeassakin työelämässä"


    • Koulutusneuvoja

      Hei!
      Käy katsomassa uudet www.koulutus.fi sivustot - sieltä löydät paljon tietoa koulutuksista ja kursseista, jotka sinua saattavat kiinnostaa pohtiessasi tulevaisuutta. Palvelu on täysin ilmainen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      345
      12130
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      158
      11176
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6532
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5327
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      192
      3805
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3613
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2661
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      160
      2278
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1784
    Aihe