Eli olen tässä suunnitellut hankkivani vesijäähdytystä(sama asia kuin neste, kai?).
Tarvitsisin vaan apua kokemuksia, mielipiteitä ja ehdotuksia.
Tällästä settiä olen aatellut:
Säiliö-http://www.jimms.fi/tuote/ALC15302
Pumppu-http://www.jimms.fi/tuote/4049469080495
CPU Blokki-http://www.jimms.fi/tuote/APOGEE-XT
AM3 kiinnikkeet-http://www.jimms.fi/tuote/AP-XT-MULTI-HDP
Näyttis blokki-http://www.jimms.fi/tuote/EK-FC6970-ACETAL
Jäähdytin-http://www.jimms.fi/tuote/4049469090005
Saa suositella ja ehdottaa vapaasti, kokoonpano:
AMD Phenom II 960t BE@4,0ghz, ATI Radeon HD 6950@ 950,1380.
Emolevy vaihtuu uuteen mutta nykyinen on Asrock n68c-s UCC.
8GB Corsair Vengeance 1600mhz ddr3.
Kysykää jos jäi epäselvää :)
Vesijäähdytystä kokoamassa....
1
442
Vastaukset
- ____________________
Meneehän se noilla, siihen vaan 10kpl liittimiä ja liiittimiin sopivaa letkua.
Itse en kyllä tuota Apogeeta ottaisi (vaikka käsittääkseni ihan hyvä blokki onkin), etenkään kun sun pitää vielä kiinnityssarjakin erikseen hommata. Osta mieluummin vaikka EK:n HF-blokki, niissä on ihan universaali kiinnitys.
Jos mahdollista (eli jos koteloon suinkin mahtuu), osta jäähdyttimeksi varmuudeksi 360 -malli.
Mitä letkukokoa olet ajatellut? Vaihtoehdothan ovat käytännössä 13/10 ja 19/13.
Oikeastaan tuo 13/10 on se järkevä koko, sillä tuosta isommasta ei lopulta ole pienessä loopissa hyötyä. On se silti vaan paljon komeampi kun on niin törkeän paksua letkua :)
Ohuemmista letkuista pysy kaukana, ne ovat turhan ahtaita.
Älä osta sitten halvinta paskaletkua, sillä se on väärässä paikassa säästämistä. Masterkleer ja Tygon ovat yleisesti ottaen kehutuimmat ja hyviähän nuo molemmat ovatkin.
Kara- vai ruuviliittimet? Se on makuasia, mutta noistakaan ei kannata sitä halvinta ostaa, niissä on usein huonot kierteet ja/tai ahdas sisusta. EK:n liittimiä (http://www.jimms.fi/hae/g/907/v/587/min/0/max/0/ ) itse ainakin suosittelen. Jos päätyy muuhun, niin kannattaa katsoa että on HF-malli (High Flow), joissa on siis avarampi sisusta (9-10mm).
Jotkut ostelee monenmuotoisia liittimiä, mutta itse olen päätynyt ostamaan ainoastaan tavallisia suoria ja niiden lisäksi kasan 45° ja 90° kulma-adabtereita. Tulee vähän kalliimmaksi, mutta pientähän se parinkympin lisä on muutenkin rahaasyövässä harrastuksessa.
Yksi mielenkiintoinen pumppu-säiliövaihtoehto olis Alphacoolin yhdistelmä http://www.aquatuning.fi/product_info.php/info/p13310_Alphacool-Repack---Dual-DC-LT---5-25-Single-Bay-Station---without-pump.html ja tuohon kiinni pumppu tai kaksi. Ja onhan niitä paljon muitakin noita komboja.
Aquatuningin tuotteita pitäisi saada tilattua myös Jimm¨sin kautta, sillä Jimm's toimii nykyään tuon firman Suomen edustajana.
Ja voihan noita tilata ihan Saksastakin tai sitten suoraan valmistajilta (esim. http://www.ekwb.com/shop/ - luotettava firma ja nopeat toimitukset. tosin postit voivat tulla vähän hintaviksi).
Ja sitten vielä kunnolliset valmissarjatkaan eivät ole ihan maailman pöllöin vaihtoehto, vaikkei valitettavasti mitään ultimatehyviä olekaan tarjolla, vaan niissä on aina joku vähän heikompi lenkki mukana. Toisaalta niissä on sitten varmasti toisiinsa sopivat osat mukana (paitsi näytönohjainblokkeja niissä ei tietenkään ole). Ja noitahan pystyy sitten päivittelemään mielensä mukaan.
Esimerkiksi tuolla Aquatuningilla on ihan asiallisia sarjoja: http://www.aquatuning.fi/index.php/cPath/29_103_321
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953557Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182378Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222365Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91158- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621027Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83978
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965